موضوعات
قزوین

ساماندهی دستفروشان با رونق روز بازارها

نویسنده:
نقش روزبازارها به عنوان یکی از راه‌های افزایش مبادلات و گردش پول در سطح پایین جامعه امروز در تمام کشورهای دنیا پذیرفته شده است...
1396/05/21
نقش روزبازارها به عنوان یکی از راه‌های افزایش مبادلات و گردش پول در سطح پایین جامعه امروز در تمام کشورهای دنیا پذیرفته شده است. روزبازارها در کشور ایران نیز از گذشته مورد توجه عموم بوده و بسیاری ازمردم از این بازارهای ارزان قیمت و موقتی خرید می‌کنند.  به گزارش مهر، افزایش سطح رفاه عمومی در جوامع سبب شده تا موضوع کیفیت علاوه بر قیمت برای بخش عمده‌ای از مردم مورد توجه قرار گیرد از این رو روزبازارها باید سازو‌کاری مشخص داشته باشند تا علاوه بر قیمت پایین بتوانند محصولاتی مرغوب و با کیفیت به دست مشتریان برسانند.
جمع‌آوری روزبازارها اما سبب شد در بازه زمانی کوتاهی شهر با هجمه زیادی از دست‌فروشان مواجه شود، افرادی که معابر را محلی مناسب برای کسب و کار خود می‌دانستند.

راهی برای تأمین معاش زندگی
حکمتیان دست‌فروش ۴۵ ساله در این باره می‌گوید: با این شرایط اقتصادی اگر دست‌فروشی هم نکنیم دیگر هیچ راهی برای تأمین معاش خانواده نداریم.
وی می‌افزاید: اگر امروز مجبور به این کار هستیم مسئولان باید برای مشکلات اقتصادی مردم فکری کنند. آقای مرتضوی ۶۰ ساله از کسبه خیابان خیام قزوین می‌گوید: وقتی من در این خیابان با هزینه‌های بیش از ۲ و ۳ میلیون تومان مغازه اجاره کرده‌ام باید کسب و کارم به صورتی باشد که تأمین‌کننده هزینه‌ها باشد، اما وقتی دست‌فروش به راحتی گوشه خیابان بساط خود را پهن می‌کند قطعا فروش من پایین می‌آید.  انم مسعودی از فروشندگان یکی دیگر از فروشگاه‌های خیابان خیام قزوین می‌گوید: واقعا بعضی از روزها دست‌فروشان این خیابان خیلی بیشتر از ما سود می‌کنند در حالی که اگر امروز خیام محلی برای خرید و فروش و بورس لباس قزوین تبدیل شده به دلیل وجود ما مغازه‌داران است نه دست‌فروشان.
محمدی یکی از دست‌فروشان قزوین در این باره می‌گوید: الآن ۳ سال است به صورت دائمی دست‌فروشی می‌کنم و انتخاب من هم دلیلی جز بیکاری نداشت.  وی می‌افزاید: من و ۴ نفر از همکاران دیگر که بعد از تعطیل شدن کارخانه بیکار شدیم و بعد از چند ماه نتوانستیم کاری برای خودمان پیدا کنیم و الآن دست‌فروشی می‌کنیم.

۵۰ درصد بیکاران دست‌فروشی می‌کنند
از سوی دیگر، مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قزوین در این زمینه بیان می‌کند: در حال حاضر شرایط اقتصادی حاکم بر ایران و جهان سبب شده دست‌فروشی به عنوان یک شغل بی‌نیاز به سرمایه اولیه جدی و مکان کسب و کار مورد توجه عده زیادی قرار گیرد.
«حسین عمویی» می‌افزاید: امروزه بعد از تعطیلی هر واحد صنعتی و تولیدی بیش از نیمی از فعالان آن به دست‌فروشی رو می‌آورند.
عمویی ادامه می‌دهد: دست‌فروشی در صورتی که به عنوان مشاغل مزاحم شناخته شود باید با آن برخورد کرد اما امروز همه دنیا دست‌فروشان خود را به عنوان یک شغل محترمانه می‌شناسند و ما نیز باید به دنبال راهکاری برای رفع این مشکل باشیم و مطمئن هستیم با حذف این افراد مشکلی درمان نمی‌شود.

روزبازارها راهکار حل مشکل دست‌فروشان
مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قزوین از ساماندهی بیش‌از 700 دست‌فروش فعال در روز بازارهای شهر خبر می‌دهد و می‌گوید: ‌از آن جا که دست‌فروشی به صورت آزاد هم سبب نارضایتی کسبه دائمی و هم عامل برهم خوردن نظر شهر است ایجاد روزبازارها در دستور کار قرار گرفت.
این مدیر شهری مرکز استان اضافه می‌کند: در حال حاضر ۴ روزبازار در مناطق مختلفی از شهر قزوین دایر شده است.  عمویی همچنین می‌گوید: احداث روزبازارها بار مالی زیادی برای شهرداری داشته زیرا در کنار تهیه زمین فراهم کردن امکانات اولیه برای فعالیت در این زمین‌ها از وظایف شهرداری است.
مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قزوین عنوان می‌کند: برای نمونه احداث سرویس بهداشت عمومی، زیرسازی زمین، حفر چاه از جمله امکاناتی است که برای این روزبازارها باید تأمین شود. همچنین ۲ نفر پلیس نیروی انتظامی و یک مامور از پلیس راهور باید در روزبازارها مستقر شوند.

شب‌بازارها خلأ را پر می‌کنند؟
خانم رسولی از مشتریان این شب‌بازارهاست. از او در خصوص این بازارها سؤال می‌کنیم. وی اعتقاد دارد در فصل گرما شب‌بازارها فکر مناسبی برای ارائه اجناس به مردم است.  او اضافه می‌کند: به نظرم خیلی خوب است حالا که نمی‌شود در گرمای ظهر برای خرید بیرون رفت، شب‌بازارها دایر شوند.
این درحالی است که درحال حاضر هیچ شب‌بازار رسمی در قزوین وجود ندارد و نظارتی بر عملکرد این شب‌بازارها نیست.  در حال حاضر شنبه‌بازار، سه‌شنبه‌بازار، چهارشنبه و جمعه‌بازار مخصوص خود را دارند که البته چهارشنبه‌بازار مدتی است به دلیل مشکلاتی از چرخه فعالیت خارج شده است.
مدیرعامل سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری از کمبود تعداد روزبازارها به نسبت جمعیت و تقاضای مردم شهر خبر می‌دهد و بیان می‌کند: در حال حاضر ۳ روزبازار فعالیت در قزوین فعالیت می‌کند و چهارشنبه بازار محله چهارصد دستگاه از چرخه فعالیت خارج شده است.
عمویی با بیان این که نبود زمین مناسب برای این بازار سبب شده تا چهارشنبه بازار در قزوین تعطیل باشد، ادامه می‌دهد: کافی نبودن تعداد روزبازارها سبب شده است مردم به خرید از شب‌بازارهای غیررسمی روی بیاورند. بنابراین در صورت همراهی مسئولان نخستین شب‌بازار رسمی در استان راه‌اندازی شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code