موضوعات
قزوین

رونق فضای کسب و کار استان با «تکاپو»

نویسنده:
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین گفت: طرح تکاپو با اولویت‌بندی ۱۵ رسته شغلی در صنایع خرد و کوچک در استان عملیاتی می‌شود...
1396/05/22
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین گفت: طرح تکاپو با اولویت‌بندی ۱۵ رسته شغلی در صنایع خرد و کوچک در استان عملیاتی می‌شود.
به گزارش مهر «مسعود بابایی» ادامه داد: در طرح تکاپو که از کارهای بسیار خوبی است که عملیاتی شده و پژوهش آن ۳ سال به طول انجامیده، از استادان بنام استفاده شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین بیان کرد: این طرح می‌تواند ضمن تحریک فضای کسب و کار به ایجاد اشتغال نیز کمک کند و ما در گام اول باید اولویت‌های خود را برای دریافت سهم خود، تعیین و قطعی کنیم.
بابایی افزود: ۲۰ هزار میلیارد تومان به همراه یک‌ونیم میلیارد دلار اعتبار برای اجرای پروژه تکاپو در کشور پیش‌بینی شده که پس از تعیین اولویت و تصویب نهایی آن در کارگروه اشتغال می‌توانیم سهم اعتباری خود را مشخص کنیم.
وی یادآوری کرد: با انتخاب تیم تحقیقاتی در حال حاضر ۱۵ اولویت اجرایی طرح تکاپو در استان پیش‌بینی شده که با نظر کار‌شناسان آن را رصد خواهیم کرد.
بابایی گفت: این اولویت‌ها شامل خدمات فنی، گردشگری، صنایع دستی، کفش، بسته‌بندی، شیرینی سنتی، فرش دستباف و گلیم، فرآوری زیتون، فرآوری انگور، دام، طیور، صنایع تبدیلی، حمل‌و‌نقل و انبارداری، قطعات خودرو، مواد شوینده، تراش شیشه، مبلمان و خشکبار برای اجرای طرح در نظر گرفته شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان افزود: بابت دستور استاندار مقرر شد یک سامانه بومی در استان راه‌اندازی شود و دستگاه‌های اجرایی تأمین اجتماعی، اداره کار باید برای راه‌اندازی آن مساعدت کنند.
وی گفت: این طرح در ۹ استان عملیاتی خواهد شد که ابلاغ آن به قزوین صورت گرفته است.

کاهش نرخ بیکاری در استان
بابایی در ادامه سخنانش با بیان این که نرخ بیکاری نیز رو به کاهش است، عنوان کرد: نرخ رشد سالانه در کشور 1/22  و در استان 1/17 درصد است.
وی اضافه کرد: نرخ بیکاری در آبیک 9/6 ، الوند 15/5 ، آوج 10/7  بوئین‌زهرا 10/1 ، تاکستان 9/8 و قزوین 12/5درصد است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بیان کرد: نرخ بیکاری در زمستان سال گذشته در کشور ۵/۱۲ درصد و در استان ۱۱ درصد اعلام شده که روند کاهشی آن بیانگر برنامه‌ریزی و تلاش مسئولان برای ایجاد اشتغال بوده است.
 
شناسایی ظرفیت‌های ایجاد شغل
مجری طرح تکاپو در استان در این باره گفت: با شناسایی ظرفیت‌های اشتغال در شهرستان‌های مختلف استان بستر اجرای طرح تکاپو در قزوین فراهم شده است.  «ندا بیات» عنوان کرد: مطالعات طرح تکاپو در استان به پایان رسیده و رسته‌ها در کارگروه فرعی تصویب شده و اطلاعات لازم رسمی و منابع آماری با کمک خبرگان کسب و کار استخراج شده است.
وی بیان کرد: رسته‌های پیش‌بینی شده در صنایع کوچک و خرد است و با بررسی انجام‌شده بیشترین جمعیت جویای کار استان از ۲۰ سال تا ۳۴ و ۳۹ سال است و بیشترین متقاضیان کار هم مدارک تحصیلی دیپلم و لیسانس دارند.

ایجاد بیشترین شغل از سوی بخش خصوصی
مجری طرح تکاپو در استان یادآوری کرد: 88/5  درصد اشتغال استان از سوی بخش خصوصی ایجاد شده و پیشی گرفتن بخش خصوصی از دولتی در اشتغال جالب توجه است.
وی گفت: حدود 20/8 درصد اشتغال استان در بخش کشاورزی، در صنعت 34/9 درصد و خدمات 44/3  درصد است که در کشاورزی و صنعت بیشتر از استاندارد کشوری و در خدمات کمتر از میزان کشوری است.
بیات اضافه کرد: در منطقه الموت عمده کسب و کار در بخش کشاورزی است و محصولاتی مانند زغال‌اخته، فندق و ظرفیت گردشگری شناسایی شده که می‌تواند منجر به اشتغال شود.
وی اضافه کرد: در طارم در خصوص زیتون و فرآوری آن، معادن مس و صنایع تبدیلی برای کسب و کار مشخص شده و در منطقه مرکزی هم بخش کشاورزی و هم صنعت و خدمات پررنگ است و می‌تواند در طرح‌ها استفاده شود. بیات گفت: اولویت‌بندی طرح‌ها بر اساس میزان ظرفیت اشتغال و ارزش افزوده است و با لحاظ کردن ۲۴ معیار رسته‌های قابل اجرا استخراج شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code