موضوعات
قزوین

رسیدگی خارج از نوبت به جرایم خاص

نویسنده:
دادستان عمومی و انقلاب استان گفت: برخی از پرونده‌ها مانند سرقت از بانک تجاوز به حقوق عامه مردم است و باید خارج از نوبت رسیدگی شود...
1396/05/21
دادستان عمومی و انقلاب استان گفت: برخی از پرونده‌ها مانند سرقت از بانک تجاوز به حقوق عامه مردم است و باید خارج از نوبت رسیدگی شود.
به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین «اسماعیل صادقی‌نیارکی» در ستاد پیشگیری و مبارزه با جرائم خاص که در سالن جلسات دادگستری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: سیستم قضایی باید سیستمی قدرتمند و مستقل بوده و در برخورد با متجاوزان به حقوق مردم هیچ گونه اغماضی نداشته باشد.
وی با بیان این که جرائم عمومی و خاص مانند سرقت از بانک جرائمی هستند که مستقیم با حقوق مردم سر و‌ کار دارد و در این زمینه دستگاه قضایی باید این گونه پرونده‌ها را خارج از نوبت رسیدگی کند و سرعت لازم را در رسیدگی داشته باشد.
دادستان عمومی و انقلاب قزوین تسریع در رسیدگی به این گونه پرونده را عاملی مهم در پیشگیری از جرائم دانست و بیان کرد: پیشگیری از جرم زمانی اثرگذار است که برخورد قاطع با متجاوزان به حقوق عمومی و متعرضان به امنیت و آرامش مردم به سرعت پیگیری و انجام شود.
صادقی‌نیارکی با اشاره به این که فهم قواعد دادرسی و قانونی باید مورد توجه باشد اضافه کرد: البته سرعت نباید سبب شود دقت نظر در مورد پرونده‌ها از بین برود؛ چراکه این سرعت به دلیل رعایت اقتضای حقوق عمومی است و دقت نظر در احقاق حق مردم باید بیش از هر چیزی مد نظر قرار گیرد.
دادستان عمومی و انقلاب استان گفت: با دقت و سرعت در رسیدگی به جرائم می‌توان شاهد تحقق نتیجه اقدامات پلیسی و قضایی در جامعه باشیم که خود نوعی پیشگیری است.
صادقی‌نیارکی گفت: دادستان‌ها گاهی پرونده‌ها را طوری پیگیری می‌کنند که گویا خود بزه دیده هستند، لازم است این نگاه بیش از پیش تقویت شود و در همه بخش‌های دستگاه قضا شاهد چنین روندی باشیم.
وی با انتقاد از ساده‌انگاری خانواده‌ها گفت: در گذشته نه چندان دور وقتی یکی از اعضای خانواده بعد از چند ساعت به خانه نمی‌آمد، اعضای دیگر از طریق بیمارستان، مراجع انتظامی علت تأخیر عضو دیگر خانواده را مورد پیگیری قرار می‌دادند ولی امروزه شاهد هستیم که برخی از خانواده‌ها یک روز یا حتی چند روز پس از عدم بازگشت عضو خانواده نسبت به این مهم اطلاع‌رسانی می‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code