موضوعات
قزوین

ورزش

درخشش بسکتبالیست قزوینی در آسیا و جهان

نویسنده: مهدی چگینی / قزوین‌ـ خبرنگار همشهری
بسکتبال استان با استعدادیابی‌هایی که طی چند سال اخیر در رده‌های سنی مختلف در میان دختران و پسران انجام داده توانسته بازیکنان مستعدی را به تیم‌های ملی و لیگ‌های کشوری معرفی کند و نام خود را بر سر زبان‌ها بیاورد...
1395/05/17
بسکتبال استان با استعدادیابی‌هایی که طی چند سال اخیر در رده‌های سنی مختلف در میان دختران و پسران انجام داده توانسته بازیکنان مستعدی را به تیم‌های ملی و لیگ‌های کشوری معرفی کند و نام خود را بر سر زبان‌ها بیاورد.
«امیررضا شه‌روش» 18 ساله از استعدادهای بسکتبال شهر قزوین و استان است که در دوران ابتدایی، استعدادیابی شد و در چند سال فعالیت در این رشته توانست علاوه بر قهرمانی ایران دررده‌های سنی، در لیگ‌های دسته اول و برتر کشور بازی کند و به همراه تیم ملی جوانان قهرمان آسیا شود و به رقابت‌های جهانی در رده سنی جوانان راه پیدا کند.

 قهرمانی آسیا دشوار بود
امیررضا شه‌روش گفت: بیست و چهارمین دوره مسابقات بسکتبال قهرمانی جوانان آسیا، امسال طی ١٠ روز به میزبانی کشورمان و در تهران برگزار شد. ١٢ تیم برتر آسیا در 2 گروه با هم رقابت کردند و تیم ملی کشورمان هم با تیم‌های قزاقستان، کره جنوبی، اندونزی، ژاپن و لبنان در دور مقدماتی هم گروه بود و با شکست ژاپن توانست قهرمان شود.
وی افزود: سطح این دوره از مسابقات با حضور تیم‌هایی که حضور داشتند، بسیار بالا بود. چین برای این رقابت‌ها ٣ماه در آمریکا اردو و بازی‌های تدارکاتی داشت. لبنان که خود را از پیش صعودکرده می‌دانست و ناکام ماند، چند هفته در مصر، محل مسابقات جهانی، اردو زده بود و تیم ملی کشورمان هم که از امتیاز میزبانی و حمایت هواداران برخوردار بود پا به عرصه گذاشت که موفق شدیم بعد از 8 سال قهرمانی در جوانان آسیا را تکرار کنیم.

 اردوهای فشرده
شه‌روش بیان کرد: برای رقابت‌های قهرمانی جوانان آسیا نزدیک به 2 سال و نیم در اردوهای تیم ملی شرکت داشتم، هر یک ماه یک هفته در اردو بودیم و از اواخر خردادماه به صورت فشرده 3 ماهه وارد اردوها شدیم و هفته‌ای 5 روز در تمرین‌ها شرکت داشتیم. بعد از 2 روز استراحت دوباره به سر تمرین برمی گشتیم تا مرداد که مسابقات برگزار شد.

 رقابت‌های جهانی مصر
این ملی‌پوش استان گفت: رقابت‌های پیش رو در مصر قطعاً بسیار سنگین‌تر از مسابقات آسیایی است؛ چرا که در آن تیم‌های بزرگ دنیا از قاره‌های اروپا، آمریکا و کشورهایی که مهد بسکتبال هستند شرکت می‌کنند. تیم ملی جوانان کشورمان هم در دوره‌های حضور خود عنوان دوازدهم را کسب کرده. هدف اصلی ما حضور در بین 8 تیم برتر است و در گام‌های بعد به دنبال کسب افتخار برای کشورمان هستیم.
شه‌روش تصریح کرد: برای رقابت‌های جوانان زیر ١٩ سال که تابستان سال آینده برگزار می‌شود، اردوی خاصی در نظر گرفته نشده و همه ملی‌پوشان تمرینات خود را تا آغاز اردوها به صورت شخصی برگزار می‌کنند.

 لیگ گذشته آماده‌ام کرد
شه‌روش افزود: سال گذشته یک فصل خوب بود، اما ترافیک کاری من بالا بود، چرا که علاوه بر بازی در تیم ریرای قزوین، به همراه سایر ملی‌پوشان با نظر فدراسیون در ترکیب تیم ملی جوانان در لیگ یک بازی کردم. بر همین اساس 3 روز اول هفته در خدمت تیم ملی بودم و 3 روز دوم با تیم قزوین تمرین می‌کردم.
وی ادامه داد: برای من بسیار خوب و تأثیرگذار بود. تعداد بازی‌هایی که در طول فصل انجام می‌دادم، افزایش پیدا کرد و بیشتر در شرایط بازی قرار گرفتم.
نکته مثبت دیگری که لیگ گذشته داشت، این بود که بیشتر در کنار تیم ملی جوانان بودم و با بازیکنان و کادر فنی هماهنگ شدم. در طول تمرینات و بازی‌های لیگ فشارهای بالایی را برای موفقیت تحمل کردیم.

 فصل آینده لیگ برتر یا دسته اول
این بسکتبالیست قزوینی ادامه داد: قطعاً اولویت من برای بازی تیم شهر قزوین است و هنوز برای فصل جدید برنامه‌ای ندارم. باید پیشنهاداتی که می‌شود را بررسی کنم، اما چون سال آینده رقابت‌های جهانی را پیش رو دارم و هنوز تکلیف حضور نماینده استان در لیگ یک یا برتر مشخص نیست، باید در تیمی بازی کنم که در طول فصل تعداد بازی‌های بیشتری را در زمین باشم.
وی افزود: باید برای مسابقات جهانی در شرایط بازی قرار بگیرم.

 کمپ بدون مرز کانادا تجربه خوبی بود
شه‌روش درباره حضورش به عنوان تنها نوجوان ایرانی در کمپ بسکتبالیست‌های بدون مرز کانادا بیان کرد: شرکت در کمپ بدون مرز کاندا تجربه بسیار موفقی برای من بود؛ چرا که قبل از آن سابقه و تجربه جهانی نداشتم و توانستم به عنوان اولین جوان ایرانی در کمپ بدون مرز جهان در کانادا شرکت کنم و از تجربیات بازیکنان و مربیان NBA بهره ببرم.
وی افزود: این موضوع خیلی بر اعتماد به نفس من تأثیر گذاشت. بازیکنانی که تا دیروز آرزوی دیدن آن‌ها را داشتم، از نزدیک دیدم و با آن‌ها صحبت و از تجربیاتشان استفاده کردم. به عنوان یک جوان وظیفه سختی بعد از حضور در این کمپ بر عهده من بود؛ چرا که برند بازیکنان جهانی را کسب کرده بودم و انتظارات از من بالا رفت و کار را برایم سخت کرد؛ ولی خدارا شکر توانستم با بازی‌هایی که در پست‌های مختلف در مسابقات قهرمانی آسیا از خود به نمایش گذاشتم، توقعات جامعه بسکتبال و مربیان را بر آورده کنم.

 بسکتبال قزوین دارای کلاس است
شه‌روش گفت: وقتی بسکتبال را آغاز کردم، تهران و اصفهان قطب‌های بسکتبال کشور بودند، اما در همان رده سنی نونهالان تیم قزوین بعد از ٤١ سال قهرمان ایران شد. این درخشش در رده‌های نوجوانان و جوانان تکرار شد و نشان دادیم که قزوین پتانسیل بالایی در بسکتبال دارد و نکته دیگر که کلاس بسکتبال قزوین را به کشور معرفی کرد، کسب رکورد بیشترین تعداد تماشاگر فصل در لیگ بازی بود که در دیدار هفت الماس و مهرام در قزوین رقم خورد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code