موضوعات
قزوین

درخشش «طلای سرخ» در مزارع دیار مینودری

نویسنده: مریم کشاورز قزوین- خبرنگار
زمین‌های خشک، سرمای هوا و گل‌های بنفش روی خاک شاید نوستالژی مشترک خیلی از ما باشد، زمانی که با صدای قطار از دل مزارع زعفران خراسان عبور کردیم...
1396/09/07
زمین‌های خشک، سرمای هوا و گل‌های بنفش روی خاک شاید نوستالژی مشترک خیلی از ما باشد، زمانی که با صدای قطار از دل مزارع زعفران خراسان عبور کردیم و هر ازگاهی نگاهمان به گل‌های بنفش و زنان نشسته روی زمین افتاد. این خاطره مشترک خیلی از ایرانیان است که زمانی که در فصل پاییز راهی خراسان می‌شوند، این روزها اما این طلای سرخ به راهکاری برای نجات مزارع خشک قزوین تبدیل شده است.  زعفران محصولی استراتژیک، پر درآمد و صادراتی است که سال هاست با کمک دستان معلم خراسانی میهمان مزارع قزوین شده است، معلمی که برای نخستین بار پیاز این گیاه را در منطقه بوئین زهرای قزوین در دل خاک  نشاند و از آن روز نامعلوم تا به حال قزوینی‌های زیادی دل به دریا زده و وارد مرحله جدیدی از کشاورزی شده اند.

زعفران زینت بخش مزارع خشکیده
خشکسالی قزوین سال هاست که دل نگرانی در حوزه کشاورزی را دربین مردم و مسئولین ایجاد کرده است، باغستان شهر قزوین، دشتی پر از درخت و مزارع کشاورزی حالا سال هاست که با مسأله کم آبی درگیر است.
کشاورزی در شرایط امروز دشت قزوین نه فقط با ریسک بالا همراه است بلکه در برخی از شرایط موجب آسیب جدی به بدنه این دشت وسیع شده است.، کشت محصولات پرمصرف در حوزه آب که صرفه اقتصادی زیادی ندارد، نیز تیشه بر ریشه این دشت کهن گذاشته است.

90 درصد منابع آبی قزوین در بخش کشاورزی هزینه می‌شود
 اسم قزوین در لیست دشت‌های ممنوعه  است حالا به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین بیش از 90 درصد از منابع آبی قزوین در بخش کشاورزی هزینه می‌شود  و همین مسأله سبب شده تا دشت قزوین در لیست 300 دشت ممنوعه کشاورزی کشور قرار گیرد.  «علی پویا» می‌افزاید: در حال حاضر میزان افت سالانه منابع آب زیرزمینی قزوین به 80 سانتی متر رسیده است که تجهیز مزارع قزوین به سیستم‌های نوین آبیاری یکی از  مهم‌ترین دلایل این مسأله است، چرا که در گذشته نه چندان دور ما شاهد سالانه 160 سانتی متر کاهش سطح منابع آب زیرزمینی بوده‌ایم. وی عنوان می‌کند: دشت قزوین نزدیک به 460 هزار هکتار از اراضی کشور را در خود جای داده است که از این مقدار نزدیک به نیمی از اراضی به سیستم آبیاری نوین مجهز هستند و در صورت ادامه این روند شاهد نابودی کامل دشت قزوین خواهیم بود.  این مسئول می‌گوید: امسال قرار است ۵۰ هزار هکتار از دشت قزوین زیر پوشش آبیاری مدرن برود و باید با اختصاص اعتبارات ملی وضع آبیاری سنتی در کشاورزی به سرعت به مدرن تبدیل شود تا در آینده با بحران روبه‌رو نشویم. «محتشمی» از کشاورزان قزوینی است که در چند سال گذشته به دلیل خشکسالی خسارات زیادی دیده است. او می‌گوید: واقعا سخت است وقتی تمام عمر کشاورزی کرده‌ایم و اکنون حرفه دیگری را بلد نیستیم نمی‌توانیم به کار خود ادامه دهیم. سال گذشته به دلیل کم آبی بسیاری از مزارع ما در گرما سوخت و نتوانستیم محصول خوبی برداشت کنیم.

زعفران؛ درمان مزارع خشکیده قزوین
مزارع خشک قزوین، کم آبی جدی و کاهش درآمد جدی کشاورزان در سالیان اخیر سبب شده است تا کشاورزی مدرن و علمی جای خود را به کشاورزی سنتی بدهد. سازمان جهاد کشاورزی در سالیان اخیر با مشاوره‌های تخصصی در تلاش است تا با توجه به کیفیت خاک، آب و وضع جوی بهترین و پرسود‌ترین محصول را به کشاورزان معرفی کند، مشاوره‌های تخصصی‌ای که این سال‌ها زعفران را محصولی مناسب برای مزارع کشاورزی قزوین می‌داند.  «فاطمیان» بانویی است که در شهرستان بوئین زهرای قزوین در عرصه کشت زعفران قدم گذاشته است. او می‌گوید: زعفران قزوین می‌تواند مشکلات کم آبی را برای کشاورزان به حداقل برساند چرا که زعفران محصول کم آبی است و ما دیگر مشکلات تامین آب را نداریم.  وی می‌گوید: اگرچه قزوین کارگر و کشاورز متخصص در حوزه زعفران ندارد، ولی با همه این‌ها ما توانسته‌ایم به خوبی محصول برداشت کنیم.

بهار زعفران در خشکسالی قزوین
زعفران در چند سال گذشته توانسته است بین مردم قزوین و کشاورزان جای خود را باز کند، حالا این محصول کم مصرف در حوزه آب، پرسود و البته استراتژیک بین کشاورزان به یک محصول پرطرفدار تبدیل شده است. تا جایی که «علیرضا نوروزیان» کارشناس پسته، گیاهان دارویی و زعفران جهاد کشاورزی استان قزوین می‌گوید: در حال حاضر نزدیک به 43 هکتار از مزارع استان قزوین زیر کشت زعفران رفته است و خوشبختانه زعفران تولید شده در قزوین توانسته اعتماد خریداران را جلب کند.  وی بیان می‌کند: کشاورزان استان قزوین اگرچه در ابتدا به صورت سنتی و با نبود آگاهی کافی وارد این عرصه از فعالیت شدند ولی اکنون توانسته‌‌اند با استفاده از دوره‌های تخصصی جهاد کشاورزی معلومات خود را در حوزه کشت زعفران افزایش دهند.

100 هکتار از مزارع قزوین زیر کشت زعفران می‌رود
این کارشناس جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده می‌گوید: با توجه به ویژگی‌های خاص دشت قزوین و سودآوری محصول زعفران برای کشاورزان پیش بینی شده است در آینده نزدیک 100 هکتار از مزارع استان قزوین زیر کشت زعفران برود. وی بیان می‌کند: بر اساس این برنامه‌ریزی کشت زعفران می‌تواند سبب کاهش مصرف بی‌رویه آب در حوزه کشاورزی و رفع مشکلات مالی کشاورزان در استان شود.

تولید زعفران با کیفیت در مزارع قزوین
کارشناس گیاهان دارویی و زعفران جهاد کشاورزی استان با اشاره به این که تولید زعفران استان قزوین امروز از نظر مرغوبیت به سطح خوبی رسیده است عنوان می‌کند: در حال حاضر مزارع استان قزوین بین 3 تا 5 کیلوگرم باردهی در هکتار داشته‌‌اند که از نظر میانگین و مرغوبیت زعفران تولیدی استان قزوین در جایگاه خوبی قرار دارد.

سالانه 100 کیلوگرم زعفران از مزارع قزوین برداشت می‌شود  
به گفته نوروزیان سالانه نزدیک به 100 کیلوگرم زعفران از استان قزوین برداشت می‌شود،  این در حالی است که هیچ وقت اسمی از زعفران قزوین در بازارها شنیده نمی‌شود.
حالا مسأله این است که اگر قزوین بتواند دارای صنایعی برای بسته‌بندی و عرضه زعفران شود، قطعا میزان درآمد زایی از این محصول چند برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

نبود بازار مشخص برای زعفران قزوین
مشکل امروز زعفران کاران استان این است که بازار مشخصی برای زعفران قزوین وجود ندارد و این افراد برای این که بتوانند محصول خود را بفروشند باید راهی خراسان شوند و محصول بعد از بسته‌بندی دوباره به اسم زعفران خراسان به مردم برسد واین مشکلی است که هم اندیشی و نگاه جدی مسئولین استانی را می‌طلبد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code