موضوعات
قزوین

خیابان هایی که پارکینگ می‌شوند

نویسنده: فریبا قاسمی قزوین - خبرنگار
با توجه به افزایش روزافزون تعداد خودروها، کمبود جای پارک در خیابان‌ها و فضاهای عمومی شهر، احساس می‌شود. علاوه بر این اکثر شهروندان تمایل دارند...
1396/05/22
با توجه به افزایش روزافزون تعداد خودروها، کمبود جای پارک در خیابان‌ها و فضاهای عمومی شهر، احساس می‌شود. علاوه بر این اکثر شهروندان تمایل دارند با خودروی شخصی برای انجام امور روزانه در شهر‌ تردد کنند و تقریبا همه آن‌ها خواستار پیدا کردن محلی برای پارک کردن خودروهایشان در حاشیه خیابان‌ها هستند، این امر به خودی خود معضلی به نام پارک دوبل را به وجود آورده و به دنبال آن، تشدید ترافیک، بر هم خوردن نظم خیابان‌ها، اتلاف وقت سایر رانندگان و افزایش تخلفات رانندگی را منجر شده است.  با توجه به این که یکی از سیاست‌های مدیریت شهری در حوزه حمل‌و‌نقل کاهش گره‌های ترافیکی در شهر است، برنامه‌ریزی‌های مدیریت شهری در راستای ساماندهی و افزایش تعداد پارکینگ‌ها در شهر قزوین است. به همین منظور یکی از طرح‌های اجراشده از سوی شهرداری قزوین، طرح ساماندهی پارک خودروها در خیابان با عنوان «کارت‌پارک» است. این طرح حدود 7 سال است در استان اجرا شده و هدف از اجرای آن کاهش ترافیک شهری و سهولت در تردد است. هرچند اجرای این طرح و در نظر گرفتن تعرفه‌ای حداکثری برای جا پارک‌های حاشیه‌ای، نسبت به تعرفه پارکینگ دردی از معضلات ترافیکی شهر دوا نکرده است، با این حال، شهروندان نیز در این زمینه آن‌گونه که باید با مدیریت شهری همراه نیستند و برای رفع این معضل تلاش نمی‌کنند که استفاده نکردن شهروندان از پارکینگ‌های موجود در شهر گواه این سخن است.

کارت‌پارک مقرون به صرفه است
یکی از شهروندان قزوینی در این باره می‌گوید: برای پارک خودروام بیشتر از کارت‌پارک استفاده می‌کنم. اگر جایی برای پارک در حاشیه‌های خیابان پیدا نکردم به سراغ پارکینگ‌ها می‌روم.
«محمدحسین قلیان» بیان می‌کند: استفاده از کارت‌پارک‌ها بسیار مقرون به صرفه‌تر از پارکینگ است. علاوه بر آن استفاده از کارت‌پارک‌ها سبب می‌شود زمان زیادی را از دست ندهیم و از زمان خود بیشترین بهره را ببریم.

عادت شهروندان
یکی دیگر از شهروندان قزوینی از اجرای این طرح رضایت دارد و معتقد است: از زمان اجرایی شدن طرح کارت‌پارک سرقت خودروها کاهش یافته است.  «محمدطاها رستمی» در این باره می‌گوید: چندین بار ضبط خودروام به سرقت رفته است. خوشبختانه پارکبان‌ها علاوه بر تأمین بوجه شهرداری از خودروی شهروندان محافظت می‌کنند. وی ادامه می‌دهد:  متأسفانه در روزهای عادی شاهد ترافیک‌های شدید و سد معبر در برخی از خیابان‌های مشمول طرح کارت‌پارک هستیم. این در حالی است که ظرفیت پارکینگ‌ برخی از نقاط شهر به خصوص در هسته مرکزی شهر تکمیل نشده است. به عبارتی مردم عادت ندارند از پارکینگ به جای پارک کردن خودروهایشان در کنار خیابان استفاده کنند.

قزوین کمبود پارکینگ ندارد
مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین با بیان این که در این شهر با کمبود جای پارک مواجه نیستیم، می‌گوید: علاوه بر پارکینگ‌های متعدد و با ظرفیتی که در شهر، به صورت غیرحاشیه‌ای وجود دارد، 1600 فضای پارک به صورت حاشیه‌ای در غالب کارت‌پارک‌ها در شاهراه‌های اصلی شهر و همچنین مسیرهای پرترافیک در نظر گرفته شده است که روزانه حدود 6هزار خودرو از این کارت‌پارک‌ها استفاده می‌کنند.
«سعید جهانگیری» درباره تعرفه کارت‌پارک‌ها بیان می‌کند: تعرفه کارت‌پارک نیز همانند تعرفه پارکینگ در صحن شورای اسلامی شهر تعیین می‌شود، طرح کارت‌پارک که از سال 90 به صورت رسمی و جدی آغاز به کار کرد تا امروز مورد استقبال بسیاری از شهروندان قرار گرفته است و در این خصوص رضایت نسبی وجود دارد. همچنین بر اساس گزارش به دست آمده از نیروی انتظامی بعد از اجرای این طرح 90‌درصد از دزدی خودروها کاهش یافته است. ضمن این که همه خودروهای پارک‌شده در این محل‌ها از سوی پیمانکار بیمه می‌شوند.

نیم‌ساعت رایگان پارک کنید
این مدیر شهری قزوین با اشاره بر مکانیزه شدن طرح از سال 94 بیان می‌کند: این کارت‌پارک‌ها با مشارکت سازمان اتوبوسرانی و بخش خصوصی، با ارائه شهروندکارت با کاربری دوجانبه اتوبوس و کارت‌پارک مکانیزه شده است. همچنین با تصویب هیأت وزیران، استفاده از کارت‌پارک‌ها در طول شبانه‌روز، نیم‌ساعت اول پارک رایگان است.  وی ادامه می‌دهد: در ابتدای اجرای این طرح، با گلایه برخی از شهروندان روبه‌رو شدیم که اکثر گلایه‌کنندگان اجرای این طرح، کسبه‌ای بودند که با پارک خودروی شخصی خود در طول شبانه‌روز در حاشیه خیابان‌ها مشمول پرداخت هزینه‌هایی  قابل توجه می‌شدند.

کارت‌پارک‌ها گران می‌شوند
مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین با تأکید بر این که آخرین مصوبه طرح کارت‌پارک‌ها از سوی هیأت وزیران، در سال 94 ابلاغ شد، می‌افزاید: تبصره یک ماده 15 این ابلاغیه که مربوط به تخلفات راهنمایی و رانندگی است نکاتی را به استانداری‌های کل کشور گوشزد کرده است. همچنین افزایش نرخ یک درصدی پارکینگ‌های حاشیه‌ای از دیگر مواردی است که در این ماده قانونی آمده است.  این مقام مسئول ادامه می‌دهد: تنها دلیل افزایش نرخ کارت‌پارک‌ها، سوق دادن شهروندان به استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی و پارکینگ‌های غیرحاشیه‌ای است.

خیابان‌هایی که در طرح هستند
جهانگیری در ادامه سخنانش می‌افزاید: در حال حاضر 14خیابان مشمول طرح کارت‌پارک هستند. خیابان‌های شهید بابایی، فردوسی، خیام، عدل، سپه، امام خمینی(ره)، طالقانی، پادگان و پیغمبریه از جمله خیابان‌های مشمول این طرح هستند که از نظر شلوغی و ازدحام حجم سنگینی از ترافیک شهر را متحمل می‌شدند. هرچند رفع معضل ترافیک نیازمند همکاری پلیس راهور است.
وی عنوان می‌کند: اگر نسبت به کسانی که خودروی خود را به صورت دوبل در خیابان پارک می‌کنند، به صورت جدی اعمال قانون صورت گیرد، حجم جالب توجهی از ترافیک شهر کاهش می‌یابد.

شهروندان بی‌رغبت
جهانگیری می‌افزاید: متأسفانه رغبت شهروندان برای استفاده از پارکینگ‌های حاشیه خیابان‌ها بیشتر است، به طوری که تاکنون 88هزار و 416کارت‌پارک به فروش رفته و 40درصد از شهروندان هنوز این کارت‌ها را تهیه نکرده‌اند. در حال حاضر 38 پارکبان در شهر مشغول به کار هستند.

ناوگان حمل‌ونقل عمومی؛ چاره معضلات ترافیکی
از سوی دیگر، رئیس کمیسیون حمل‌‌و‌نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر قزوین در این باره می‌گوید: پارکینگ‌های ایجادشده در شهر فضایی مازاد بر نیاز‌های شهر دارند. از این رو قزوین با کمبود جای پارک مواجه نیست.
«حکمت الله‌داودی» با اشاره به مسائل زیست‌محیطی و برخی ناهنجاری‌های شهری از جمله ترافیک بیان می‌کند: برای رفع بحران‌های پیش رو استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی برای شهروندان به باید یک باور تبدیل شود. ساخت پارکینگ و گسترش پارکینگ‌های حاشیه‌ای شهروندان را در استفاده از خودروی شخصی تشویق می‌کند.

پارک چند ساعته خودروها
ابن عضو شورای شهر قزوین در ادامه می‌گوید: استفاده شهروندان از کارت‌پارک‌ها بیشتر از پارکینگ‌هاست و پایین بودن نرخ کارت‌پارک‌ها  نسبت به پارکینگ‌ها معضلاتی را در شهر به وجود آورده است. ضمن این که یکی از معضلات فرهنگی شهر قزوین، بی‌توجهی به مسائلی از قبیل استفاده زیاد از خودروی شخصی، پارک دوبل و پارک نکردن در پارکینگ‌هاست.
وی می‌افزاید: شهروندان باید تعریف درستی از خیابان داشته باشند. به طور کلی خیابان محل تردد و پارک‌های زودگذر است نه محل پارک چندین ساعته خودروها.
هرچند شهرداری قزوین با ساخت پارکینگ‌های متعدد در شهر سعی بر کاهش معضلات ترافیکی شهر داشته است، ساماندهی پارک حاشیه خیابان‌ها نیز مسائل و مشکلات خاص خود را به دنبال دارد و به نظر می‌رسد در شهری مانند قزوین که هنوز همه زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل آن از جمله بی‌آر‌تی آماده نیست، تعرفه‌های بالای طرح «کارت‌پارک» فایده‌ای برای حل مشکل ترافیک شهر ندارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code