موضوعات
قزوین

فرهنگ

خط نستعلیق ایرانی در آستانه ثبت جهانی

نویسنده:
رئیس انجمن خوشنویسان ایران گفت: اقدام های اولیه با یونسکو برای ثبت جهانی خط نستعلیق انجام شده است و این خط در آستانه ثبت جهانی قرار دارد.
1394/11/19
به گزارش ایرنا «جواد بختیاری» در نشست تخصصی نقد و بررسی خوشنویسی دوره قاجار که در تالار حافظ حوزه هنری قزوین برگزار شد، افزود: هم اکنون ترک ها نیز با اقداماتی پیگیر ثبت جهانی این خط هستند و هرگونه تعلل ما در این زمینه موجب پیشی گرفتن آنها از ما می شود.
وی اضافه کرد: خط نستعلیق، هنر هویتی و شناسنامه ای ایرانیان و تنها دست ساخته بشر در طول اعصار است که ساختار زیبایی شناختی براساس نسبت های طلایی دارد، از این رو ثبت جهانی این خط از ارزش و اهمیت بالایی برای ایران برخوردار است.
بختیاری در ادامه از تشکیل کمیته اصالت سنجی آثار خوشنویسی خبر داد و گفت: این کمیته با حضور اساتید برجسته این هنر، به منظور سلامت و اطمینان بخشی به آثار خوشنویسی، آثار جدید و قدیم را که توسط اساتید برجسته این هنر خلق شده اند اصالت سنجی می کند.
وی ادامه داد: خوشبختانه ظرفیت های انسانی برجسته ای در انجمن خوشنویسی کشور حضور دارند که می توانیم با همکاری و بهره گیری از خرد جمعی آنها و با تشکل های غیردولتی در سال های آینده می توانیم در خاورمیانه و جهان مطرح باشیم.
بختیاری گفت: به منظور تحقق همین هدف و اعتلای هنر خوشنویسی، حدود 17 کمیته مختلف تدوین شده است که با حضور اساتید مطرح خوشنویسی کشور فعالیت و تصمیم گیری خواهند کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code