موضوعات
قزوین

خانه‌دار شدن؛ از رؤیا تا واقعیت

نویسنده: سایه مختاری
آشفته‌بازار مسکن در استان، شکافی عمیق میان متقاضیان مسکن و عرضه‌کنندگان ایجاد کرده است...
1396/06/22
سایه مختاری
خبرنگار

آشفته‌بازار مسکن در استان، شکافی عمیق میان متقاضیان مسکن و عرضه‌کنندگان ایجاد کرده است. سیاست‌های تأمین مسکن که موفق به پاسخگویی به نیاز قشر ضعیف و متوسط نبوده، خانه‌دار شدن را به آرزویی دوردست تبدیل کرده است. این مسأله در شهر قزوین بیش از سایر شهرها به چشم می‌خورد. ازدیاد واحدهای خالی و ناتوانی متقاضیان برای پرداخت قیمت مطلوب عرضه‌کنندگان، فاصله خریدار و فروشنده را چندبرابر کرده است.
 در این بین سیاست‌هایی که برای مدیریت مسکن مناطق آسیب‌دیده به کار رفته است هم چندان مطلوب نبوده و پروژه‌های شکست‌خورده‌ای مانند پروژه هادی‌آباد را روی دست شهر گذاشته است. صرف نظر از انبوه واحدهای خالی که فعالان حوزه مسکن را با نگرانی مواجه کرده است، پروژه‌های نیمه‌کاره‌ای که با نگاه سرمایه‌داری تهیه شده‌اند، فرجامی رضایت‌بخش را تداعی نمی‌کنند. تبی که برای سودآوری در عرصه ساخت‌وساز در میان فعالان اقتصادی شیوع پیدا کرده بود، در سال‌های اخیر به جان شهرداری هم افتاد تا در این فرآیند دخیل شود و پروژه‌هایی چون بادامستان و الهیه را کلید بزند.
حالا شهر قزوین در شمار شهرهایی است که از ناهمگونی در عرضه و تقاضا برای مسکن رنج می‌برد و بهبود این وضعیت هم به ایجاد جنبشی کلی در شرایط ملی منوط است. اما به راستی تا پایان این وضعیت چه اتفاقی برای جامعه متوسط و رو به پایین خواهد افتاد؟
 آیا خانه‌دار شدن برای جامعه متوسطی که ماهانه بین ۱/۵ تا ۲ میلیون تومان درآمد دارد اما باید به طور متوسط یک میلیون تومان اجاره‌بها پرداخت کند، یک رؤیا باقی خواهد ماند؟
 ارتباط 2 سویه فضای اقتصادی با وضعیت بازار مسکن دریافت اجاره‌بها را به درآمدی پایدار برای صاحبان املاک تبدیل و از سوی دیگر فرصت خانه‌دار شدن را از خانواده‌های بسیاری سلب کرده است. پروژه‌های حمایتی مانند مسکن مهر ولو با نیت خیر، به دلیل ضعف در فاز مطالعاتی نتوانست دل عموم را به دست آورد و به‌رغم صرف هزینه‌های فراوان، اینک برای دولت تبدیل به یک دغدغه شده است.
دیگر فرصتی برای آزمون و خطا وجود ندارد. وضعیت راکد بازار مسکن بیش از هر کس قشر متوسط و ضعیف را می‌آزارد و تأمین مسکن متناسب برای این قشر، خارج از ظرفیت موجود در شهر ممکن نیست.
 وضعیت اقتصادی و سیاست‌های پولی باید دچار تحول شود تا با توزیع متناسب، شرایط بهتری در انتظار خانواده‌ها باشد؛ در غیر این صورت فقط می‌توان نظاره‌گر عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی ناشی از مشکلات بازار مسکن و فشاری مضاعف بر جامعه بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code