موضوعات
قزوین

توسعه شهری با رویکرد پدافند غیرعامل

نویسنده: سایه مختاری قزوین-خبرنگار
قزوین بافت شهری ویژه‌ای را در خود جای داده است. منطقه یک و بخش‌هایی از منطقه 2 شهرداری، محلی از انبوه پلاک‌های ریزدانه و متراکم است که در کوچه پس کوچه‌های قدیمی جا خوش کرده اند...
1396/07/22
قزوین بافت شهری ویژه‌ای را در خود جای داده است. منطقه یک و بخش‌هایی از منطقه 2 شهرداری، محلی از انبوه پلاک‌های ریزدانه و متراکم است که در کوچه پس کوچه‌های قدیمی جا خوش کرده اند. اگر چه صمیمیت و اصالتی که در این محله‌های خاص وجود دارد، شناسنامه‌ای معتبر برای هویت این شهر محسوب می‌شود ، اما آنچه که اذهان را برای پذیرش تغییر به سمت مناسب سازی و ایمن کردن فضاها پیش می‌برد، مواجهه با خطراتی است که در چنین بافت‌هایی، شرایط مدیریت، کنترل آسیب و کمک رسانی را دشوار می‌کند. در این باره با «محسن اسماعیلی» مدیر معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان و دبیر کمیسیون ماده 5 به گفت و گو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

وضع استان در عمل به موضوعات مرتبط به فراهم سازی بستر برای مدیریت بحران‌های احتمالی و پدافند غیر عامل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مبحث 21 مقررات ملی ساختمان و موضوعات مربوط به پدافند غیرعامل چندسالی است که در کشور رعایت می‌شود و سابقه شهرسازی بالایی ندارد که بر اساس آن بخواهیم وضع شهرها را ارزیابی کنیم اما به تازگی موضوعاتی در این باب مصوب و ابلاغ شده‌‌اند و در نهادهایی مانند استانداری یا اداره کل راه و شهرسازی، بخش‌هایی را به خود اختصاص داده اند.

از نظر شهرسازی و معماری چطور؟
به طور کلی تراکم بافتی محله‌های قدیمی و حیاط‌های ساختمان‌های قدیمی فضای باز نسبتاً بزرگی را ایجاد می‌کرده که این فضاها موجب پوشش پدافندی برای سازه می‌شدند و تراکم معقولی وجود داشت اما عرض معابر و کوچه‌ها از این نظر مناسب نبوده اند. در حال
حاضر به دلیل ساخت وسازهایی که در این محله‌ها صورت گرفته است شرایط پیچیده ترهم شده است.

آیا در ساخت و سازهای جدید این نقیصه برطرف شده است؟
در طرح جدید توسعه شهری دستورالعمل مربوط به این موضوع ابلاغ شده است و فضاهای باز شهری مانند پارک‌ها و سوله‌های ورزشی به این منظور استقرار می‌یابند. علاوه بر این در بحث تهیه دستور العمل‌ها و نقشه‌ها باید کاربری‌ها طوری طراحی شوند که بحث‌های بیمارستانی و امدادی هم در نظر گرفته شوند. موضوع همجواری با این هدف که منطقه‌ای در هنگام صدمه دیدن منطقه همجوار خود دچار آسیب نشود، نیز حائز اهمیت است.

در بحث معابر هم این اصلاح صورت می‌گیرد؟
گشایش معابر و افزایش عرض معبر‌ها به تدریج در طرح تفصیلی دیده شده است اما گاهی اتفاقات دیگری هم رخ می‌دهد؛ یعنی در طول زمان عرض معبر افزایش می‌یابد، اما تغییراتی که در تراکم ساختمان‌ها رخ می‌دهد با این سیاست همخوانی ندارد و در این زمینه باید بین دستگاه‌های مجری، هماهنگی و تناسب برقرار شود تا معابر بتوانند در هنگام حادثه جوابگوی نیاز تراکم‌ها باشند.

چه تمهیدات و زمینه‌های جانبی می‌توان برای پیشگیری از خطر در فضاهای شهری تعبیه و طراحی کرد؟
در حوزه طراحی شهری فضاها و نماد‌ها باید طوری طراحی شوند که بتوانند از زیرزمین‌ها استفاده کنند. موضوع مناسب سازی معابر، پلکان ها و.. علاوه بر آن که می‌تواند به معلولان کمک کند، در مواقع بحران گسترده‌تر برای همه شهروندان مناسب خواهد بود و در طرح جدید شهرها با این نگاه طراحی و ساخته می‌شوند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code