موضوعات
قزوین

توسعه تجارت بین المللی استان با راه اندازی بندر خشک

نویسنده: وحید فکوری قزوین- خبرنگار
موقعیت خاص جغرافیایی ایران در طول تاریخ از این کشور یک بازار مهم اقتصادی ساخته است؛ بازاری که در گذر زمان با عبور جاده ابریشم از آن بیشتر به یک موقعیت استراتژیک اقتصادی تبدیل شده است...
1396/05/22
موقعیت خاص جغرافیایی ایران در طول تاریخ از این کشور یک بازار مهم اقتصادی ساخته است؛ بازاری که در گذر زمان با عبور جاده ابریشم از آن بیشتر به یک موقعیت استراتژیک اقتصادی تبدیل شده است و مردم کشور‌های مختلف دنیا از این موقعیت برجسته استفاده می‌کردند.
ایران در مجاورت بازارهای بزرگی در کشورهای همسایه و 8 کشور محصور در خشکی قرار دارد؛ کشورهایی که در طول تاریخ تمایل خود را به ورود به بازار پر رونق ایران نشان داده‌اند.
مسیر‌های دسترسی و تجارت فراوان گذشته ایران از شهرهای خاصی عبور می‌کرده است که قزوین یکی از این مسیرهاست.
رفت و آمد تجار کشورهای مختلف از جاده ابریشم و اسکان آن‌ها در این شهر به مرور زمان از قزوین یک شهر تجاری و صنعتی ساخته است؛ شهری که ابتدا فقط برای تأمین نیاز مسافران گذری کاروانسرا می‌ساخت، به مرور به فکر وارد شدن به عرصه تجارت افتاد.
تجارت و صنعت قزوینی‌ها تا جایی پیش رفت که امروز یکی از مهم‌ترین شهرهای صنعتی کشور در این شهر ایجاد شده است و شهرک‌های صنعتی قزوین توانسته‌اند جای خود را در عرصه رقابت صنعتی در کشور و حتی جهان باز کنند.
توسعه تجارت و صنایع خاص این استان از گذشته با شیوه‌های مختلف در دستور کار قرار داشته اما موقعیت استراتژیک این شهر سبب شده است موضوع جدید ایجاد بندر خشک به عنوان راه حل توسعه اقتصاد و گسترش صنایع استان به شکل جدی پیگیری شود.
استاندار در این باره  به همشهری می‌گوید: پیگیری دریافت مجوز ساخت بندر خشک در قزوین به عنوان بندری فراساحلی مشترک برای بنادر ساحلی انزلی و شهید رجایی در حال انجام است و با جدیت این طرح را پیگیری می‌کنیم.
«فریدون همتی»  می افزاید: قزوین ویژگی خاص جغرافیایی دارد. از این رو با توجه به نزدیکی به دریای خزر و امکانات ریلی مناسب می‌تواند محل مناسبی برای ایجاد بندر خشک باشد.

بنادر خشک؛ تسهیل‌کننده تجارت در شهرهای ساحلی
افزایش میزان تبادلات و خرید و فروش کالاها در بنادر و رشد کشتی‌های بزرگ حامل کانتینرهای باری در شهرهای ساحلی سبب شده تئوری ایجاد بنادر خشک در کشور بیشتر و جدی‌تر به سمت عملی شدن حرکت کند.
توسعه کارخانه‌ها، صنایع جدید و افزایش میزان عرضه و تقاضای کالای مرتبط با حمل‌ونقل دریایی، موجب نیاز به گسترش بندر و مسیرهای انتقال کالا به بنادر می‌شود، که این امر خود افزایش ترافیک کالا و کاهش فضا را فراهم می‌آورد و در نتیجه لزوم نوسازی بنادر و ساختار دسترسی به پس‌کرانه احساس می‌شود.
استاندار در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان در این باره اظهار می‌کند: در زمینه انجام کارهای اساسی، زیربنایی و بزرگ در استان نیاز به تلاش جمعی مدیران داریم و قزوین به عنوان استانی با ظرفیت بالا در زمینه حمل‌و‌نقل آمادگی کامل برای ایجاد بندر خشک را دارد.  وی عنوان می‌کند: احداث بندر خشک در قزوین می‌تواند یک ظرفیت ویژه اقتصادی برای استان ایجاد کند. از این رو از کمک همه‌جانبه برای رسیدن به این اتفاق خوشایند استفاده خواهیم کرد.

موقعیت ریلی مناسب برای ایجاد بندر خشک
توسعه خطوط ریلی استان و راه‌اندازی خط آهن قزوین - رشت – آستارا به عنوان یکی از مهم‌ترین خطوط ریلی در این منطقه می‌تواند تأثیر زیادی بر ایجاد بندر خشک در قزوین داشته باشد؛ چراکه بندر خشک به عنوان بندری چندمنظوره به طور مستقیم توسط جاده یا راه‌آهن به بندر دریایی متصل است و مرکزی برای انتقال کالاها به مقصدهای داخلی محسوب می‌شود.
استاندار در این باره بیان می‌کند: دارا بودن شرایط ریلی مناسب به سبب نزدیکی به دریای خرز و بندر انزلی می‌تواند موقعیت خاص اقتصادی استان را تغییر و ارتقا دهد.
همتی ادامه می‌دهد: در راستای توسعه اقتصاد و اشتغال استان، پس از تصویب نهایی راه‌اندازی این بندر باید به سرعت ملزومات پیشبرد کار از سوی اتاق بازرگانی و سایر دستگاه‌های مربوط فراهم شود.

افق روشن تجارت بین‌المللی و رونق فضای کسب و کار قزوین
از سوی دیگر معاون اقتصادی استاندار با اشاره به راه‌اندازی بندر خشک در قزوین بیان می‌کند: مراحل کار دریافت مجوز راه‌اندازی این بندر خشک به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی استان سپرده شده است تا پیگیر دریافت مجوز باشند.
«منوچهر حبیبی» در گفت‌وگو با همشهری اضافه می‌کند: راه‌اندازی بندر خشک در قزوین می‌تواند افق روشن تجارت بین‌المللی و رونق کسب و کار داخلی در استان را ایجاد کند. چراکه با راه‌اندازی این بندر، افراد می‌توانند با دامنه وسیع‌تری به فعالیت‌های تجاری و صنعتی خود در استان بپردازند.

رقابت قزوین برای ساخت دومین بندر خشک در کشور
براساس قانون برنامه توسعه ۵ ساله، تنها مجوز تأسیس ۲ بندر خشک در کشور داده شده که در حال حاضر استان یزد توانسته است نخستین مجوز را کسب کند. از این رو قزوین رقابت سختی برای دریافت مجوز تأسیس بندر خشک در کشور خواهد داشت که با توجه به ویژگی‌های خاص بیان‌شده قزوین، مسئولان استان خوشبینانه در پی دریافت مجوز تأسیس بندر خشک در این منطقه خاص هستند.
معاون اقتصادی استاندار در این باره می‌گوید: در حال حاضر در سند آمایش استان برای این بندر خشک 3 نقطه جانمایی و پیش‌بینی شده است. در این میان ایجاد مسیر‌های ارتباطی قزوین و بنادر ساحلی دیگر نیز بیان شده که توسعه راه‌آهن و تکمیل خطوط ریلی در دستور کار قرار گرفته است.
حبیبی می‌افزاید: در تمام دنیا بنادر خشک روی مسیرهای ریلی قرار دارند. از این رو احداث راه‌آهن قزوین ـ رشت به آستارا و راه‌آهن قم به قزوین سامانه حمل‌ونقل پیشرفته‌ای ایجاد می‌کند و به تسریع در ساخت بندر خشک، توسعه اقتصاد و اشتغال در استان کمک خواهد کرد.

5_653415.jpg  برنامه‌ریزی؛ ضرورت ایجاد بندر خشک
اگرچه ایجاد بندر خشک در حاشیه بنادر ساحلی می‌تواند موقعیت‌های فراوان اقتصادی و صنعتی برای استان‌ها به همراه داشته باشد، عملکرد آن باید در سایه امکانات زیرساختی مشخص و تدوین، تنظیم و تهیه شود. چراکه ایجاد بندر خشک به خودی خود نمی‌تواند تحولی عظیم در اقتصاد ایجاد کند.
استفاده از حمل‌و‌نقل ترکیبی، تدوین مقررات جامع، ارائه امکانات رفاهی مناسب، تهیه برنامه‌ریزی جامع و مدون از پیش‌زمینه‌های ایجاد بنادر خشک است که قطعا بدون دسترسی به آن‌ها توسعه فعالیت در بنادر خشک غیرممکن خواهد بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code