موضوعات
قزوین

تفکیک زباله؛ تلفیق سلامت و درآمد

نویسنده: محمود احمدی / کارشناس امور شهری
فرایند تولید زباله ناشی از فعالیت انسان شهرنشین و مصرف ‌کننده است كه هر روز بشر را به مصرف بیشتر ترغیب کرده و جزء جدا نشدنی زندگی است...
1394/09/02
فرایند تولید زباله ناشی از فعالیت انسان شهرنشین و مصرف ‌کننده است كه هر روز بشر را به مصرف بیشتر ترغیب کرده و جزء جدا نشدنی زندگی است. دفع زباله به صورت غیر اصولی و غیر بهداشتی معضلات جبران ناپذیر زیست محیطی را به دنبال دارد که باید با برنامه‌ریزی هدفمند از این مشکلات پیشگیری كرد. رشد روز افزون جمعیت، افزایش و تنوع محصولات و کالاهای مصرفی، روند صعودی مصرف ‌گرایی در بین شهروندان و بسیاری از عوامل دیگر بروز معضل جدی و پیچیده‌ای به عنوان زباله یا مواد زائد شهری را به وجود آورده است. دفع و بازیافت زباله از معضلات جهان امروز بوده و با اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا بخش زیادی از هزینه‌های جمع‌‌آوری و ساماندهی زباله را کاهش داده ‌و تفکیک زباله از مبدا به یک فرهنگ میان شهروندان تبدیل می‌شود. دفن زباله‌ها صرف ‌نظر از خطرات بهداشتی، زیان‌های اقتصادی کلان دارند، همچنین جداسازی زباله‌های خشک و تر و بازگشت آنها به چرخه بازیافت نقش موثری در کمک به اقتصاد کشور دارد. به منظور ترویج فرهنگ تفکیک زباله از مبدا و پیشگیری از هزینه‌ها؛ اقداماتی از قبیل توزیع کیسه آبی تجزیه پذیر، سطل مخصوص کاغذ در ادارات و خیابان‌ها، توزیع بروشور و پوستر در مدارس و اطلاع رسانی از طریق رسانه‌ها از سوی متولیان این امر بسیار اهمیت دارد كه نتیجه آن بی‌شك نقش موثری در سلامت جامعه و بازیافت و تولید درآمد خواهد بود.سال‌ها پیش زمانی که برخی از کارشناسان محیط زیست برای نخستین بار با نگاهی اقتصادی، از زباله‌ها به عنوان طلای کثیف یاد کردند باور و تصور اینکه زباله بتواند در چرخه اقتصاد ملی کشورها یک منبع تولید درآمد و اشتغال باشد برای مردم دشوار بود. از نظر مردم زباله پسماندهای آلوده‌ای است که به نوعی باید از شر آن خلاص شد و برای از بین بردن آن هم چاره‌ای جز پرداخت هزینه‌های معدوم کردن که دولت، مردم یا هر دو به طور مشترک باید پرداخت می‌کردند، نداشته‌اند. در واقع پسماندها نه تنها بدون ارزش اقتصادی شناخته می‌شدند، بلکه به عنوان یک معضل هزینه ساز در جامعه شهری از آن نام برده می‌شد.
امروز زباله به عنوان یک منبع درآمد و ایجاد اشتغال محسوب شده و سابقه ساخت پیکره‌های هنری از آهن قراضه‌ها و سایر فلزات دور ریختنی به سال‌ها پیش بازگشته و چند دهه از زمانی که اولین آثار هنری از پسماندهای فلزی، پلاستیکی و کاغذی خلق شد و علاقه‌مندان به هنر را شگفت زده کرد، گذشته است.
البته در این زمینه همکاری مردم در اجرای برنامه‌های مختلف اجتماعی، زیست محیطی و بهداشتی، بسیار اهمیت دارد حضور مردم از عوامل اثرگذار در اجرای صحیح، کاهش هزینه‌ها، نهادینه شدن فرهنگ صحیح برخورد مردم با پسماندها چون تفکیک در مبداء و حفظ هر چه بیشتر بهداشت محیط زیست ضروری است.
البته؛ فرهنگ سازی و آموزش عمومی شهروندان از اولویت ویژه‌ای در بخش پسماند برخوردار است، در این زمینه برگزاری دوره‌های آموزش و فرهنگ سازی برای گروه‌های مختلف جامعه چون معلمان و مربیان بهداشت و تربیتی مدارس، دانش‌آموزان، مدیران، کارشناسان ونیروهای خدماتی سازمان‌ها و ادارات، نمازگزاران مساجد، بانوان خانه‌دار و مهدهای کودک و سطوح مختلف جامعه ضروری و موثر است.
آموزش‌های عمومی برای افزایش آگاهی و دانش شهروندان و تغییر نگرش و ارتقای فرهنگ مردم سبب برخورد صحیح آنان با پسماندها و کاهش تولید زباله، تفکیک و دفع صحیح آن و بهبود محیط زیست شهری و بهداشت عمومی می‌شود.
آموزش‌های عمومی و افزایش سطح فرهنگ و آگاهی شهروندان به تدریج سبب کاهش میزان تولید زباله و صرفه‌جویی در مصرف منابع شده و از طرفی میزان تفکیک پسماندها در مبدا تولید افزایش یافته و کاهش هزینه‌ها، چون حمل و نقل پسماندها را به دنبال دارد.
در اجرای تفکیک پسماندها تنوع زیادی در ابزار و روش‌های نوین آموزشی وجود دارد، كه بی‌شك استفاده متناسب از روش‌ها و ابزار خاص و کاربردی گروه هدف سبب تاثیر مثبت آموزش‌ها می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code