موضوعات
قزوین

تجهیز۱۵۰واحد مسکونی به پنل خورشیدی

نویسنده:
معاون اشتغال کمیته امداد امام خمینی(ره)استان قزوین گفت: برای تجهیز ۱۵۰واحد مسکونی به پنل خورشیدی با شرکت توزیع برق استان قرارداد منعقد شده است که در حال آماده سازی کارها هستند.
1396/09/05
«اکبری» در گفت‌وگو با صبح قزوین با اشاره به اجرای پروژه نصب پنل‌های خورشیدی در منازل مددجویان زیر پوشش کمیته امداد امام (ره) اظهار کرد: از ابتدای اجرای این پروژه تاکنون ۳۰ واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد به پنل خورشیدی مجهز شده است.
وی افزود: ۲۰واحد مسکونی دیگر هم تا ۲هفته آینده به پنل خورشیدی مجهز می‌شود  که تاکنون حدود۲۰ درصد از آن اجرایی شده است.
معاون اشتغال کمیته امداد امام خمینی(ره)استان اضافه کرد: طبق قراردادی که برای فروش برق تولیدی از سوی پنل‌های خورشیدی نصب شده در پشت بام منازل مددجویان با سازمان انرژی‌های پاک منعقد شده تاکنون این طرح برای مددجویان حدود۲۵ میلیون تومان درآمدزایی داشته است.
وی عنوان کرد: همچنین این مددجویان حدود ۵۰ میلیون تومان بابت برقی که فروخته اند، طلبکار هستند.  اکبری افزود: براساس این قرارداد برق تولیدی پنل‌های خورشیدی مددجویان به مدت ۲۰ سال و به ازای هر کیلووات ساعت ۸۰۰ تومان از سوی شرکت توزیع برق خریداری می‌شود.
اکبری گفت: این نیروگاه‌ها در واقع نیروگاه‌های ۵کیلووات فتوولتاییک خانگی است که با هزینه‌ای بین ۲۵تا ۲۷ میلیون تومان از محل وام‌های قرض الحسنه ایجاد می‌شود.  وی بیان کرد: مددجویانی که دارای منازل مسکونی استاندارد با اسکلت آهنی یا بتنی و ساخته شده بر اساس مقررات ساختمان سازی هستند، می‌توانند نسبت به اجرای این پروژه اقدام کنند.  این مسئول افزود: این نیروگاه در فضایی بین۷۰تا ۱۰۰ مترمربع روی پشت بام منازل مددجویان تحت پوشش کمیته امداد راه اندازی می‌شود.

نقص دودکش؛ بیشترین علت وقوع حوادث گازگرفتگی
مدیر مرکز آموزش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین گفت: بررسی آمارهای چندسال اخیر سازمان آتش نشانی شهرداری قزوین نشان می‌دهد که بیشترین علت بروز گازگرفتگی نقص در سیستم دودکش وسایل حرارتی است.
«سعید مافی» در گفت‌وگو با صبح قزوین اظهار کرد: دودکش اولین شاخص خروج گازهای سمی ناشی از احتراق وسایل حرارتی است و هرگونه نقص در سیستم آن تاثیر قابل توجهی در بروز حوادث گازگرفتگی دارد.
وی با تاکید بر این که قطر لوله دودکش باید بزرگ‌تر یا مساوی خروجی کوره وسیله حرارتی باشد، افزود: گاهی اوقات مشاهده می‌شود که به علت کوچک بودن دهانه ورودی دودکش، از لوله تبدیل با قطر کمتر استفاده می‌شود که به دلیل ایجاد مقاومت در مسیر جریان هوای گرم و محصولات حریق، بخشی از گاز منوکسیدکربن از دودکش پس زده شده و از طریق منافذ کوره و لوله به فضای ساختمان بر می‌گردد.
وی بیان کرد: نکته دیگر اینکه دودکش باید دارای شیب مثبت باشد، یعنی برای دودکش رو به بالا باشد نه به سمت پایین؛ همچنین نصب افقی دودکش به فاصله طولانی و اجرای پیچ و خم و استفاده از زانویی زیاد در مسیر آن، غیر استاندارد است.
مدیر مرکز آموزش آتش نشانی قزوین بیان کرد: به هیچ وجه نباید از لوله‌های آکاردئونی به عنوان لوله وسایل حرارتی استفاده کرد، این لوله‌ها به مرور زمان مقاومت خود را از دست داده و دچار افتادگی و شیب منفی می شود که در نهایت باعث برگشت گازهای ناشی از احتراق به فضای سکونت خواهد شد.
وی افزود: همچنین با گذشت زمان و بر اثر حرارت و گذر هوای گرم از داخل لوله‌های آکادئونی، سوراخ های بسیار ریزی در این لوله‌های ایجاد می‌شود که اگر چه ممکن است قابل دیدن نباشد ولی گاز سمی منوکسیدکربن از طریق این سوراخ‌ها به تدریج وارد فضای خانه شده و باعث مسمومیت و گازگرفتگی افراد می‌شود.  مافی با اشاره به این که جنس دودکش‌های داخل دیوار باید از مصالح مقاوم بوده و به صورت مشترک و انشعابی کار نشده باشد، گفت: بارها دیده شده که برای تخلیه دود حاصل از موتورخانه، یک دودکش بزرگ در ساختمان تعبیه شده و متاسفانه از هر طبقه هم یک انشعاب به این دودکش متصل شده که این کار خطرناک بوده و دلیل برخی از حوادث گازگرفتگی در سال‌ها ی اخیر، همین انشعابات مشترک دودکش‌ها است.  وی مقاوم نبودن مصالح و نبود یکپارچگی دودکش‌های داخل دیوار را از دیگر دلایل وقوع حوادث گازگرفتگی عنوان کرد و افزود: گاهی اوقات دیده شده که لوله‌های سیمانی را در داخل دیوار بر روی هم چیده و روی آن را با موادی مانند گچ و پوشانده‌‌اند که به مرور زمان و بر اثر انبساط و انقباض ناشی از گرما و سرمای هوا، ترک‌هایی در مسیر پوشش لوله‌ها ایجاد شده و گاز منواکسید کربن از این طریق به داخل اتاق‌ها نفوذ کرده و حادثه گازگرفتگی اتفاق می‌افتد.  مدیر آموزش آتش نشانی شهرداری قزوین ادامه داد: بعضی مواقع افراد به دلیل نبود دودکش در ساختمان، لوله بخاری را از پنجره یا دیوارهای جانبی به بیرون می‌کشند که کار اشتباه خطرناکی است و ممکن است محصولات احتراق و گازهای سمی به دلایل مختلفی دوباره به داخل وسیله حرارتی و در نهایت فضای ساختمان پس زده شود.
وی گفت: در صورت اجبار و نصب لوله از طریق پنجره باید به ازای کشیدن هر یک متر لوله افقی، 3 متر لوله عمودی نصب شود و انتهای دودکش از دیوار جانبی پشت بام حداقل 60 سانتی متر بالاتر و مجهز به کلاهک H باشد.  مافی با توصیه به شهروندان مبنی بر خودداری از قراردادن سر دودکش در ظرف آب گفت: این کار هیچ گونه منطق علمی ندارد. محصولات احتراق نه جذب آب می شود و نه در آن حل خواهد شد. با این عمل، قطعاً گازهای سمی در محیط سکونت پخش و سبب مسمومیت و مرگ افراد می شود.
وی یادآوری کرد: تجهیزات و وسایل حرارتی غیراستاندارد هم می تواند منجر به بروز حوادث گاز گرفتگی شود، به ویژه در محیط های کارگری یا خانه‌های دانشجویی به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی مانند اجاق گاز برای تامین گرما، احتمال وقوع این حوادث بیشتر است.
مدیر مرکز آموزش سازمان آتش نشانی قزوین ضمن پیشنهاد نصب دستگاه هشداردهنده گاز منواکسید کربن در نزدیکی محل استقرار وسایل حرارتی افزود: با نصب این دستگاه اگر اشکالی در سیستم دودکش و یا وسایل حرارتی ایجاد شود، افراد پیش از آن که دچار گازگرفتگی شوند از انتشار گازهای سمی در محیط خانه آگاه و از حادثه نجات خواهند یافت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code