موضوعات
قزوین

بهار توسعه قزوین در هفته دولت

نویسنده: میثم مالمیر قزوین-خبرنگار
هر سال همزمان با فرارسیدن هفته دولت حجم انبوهی از طرح‌های مختلف به بهره برداری می‌رسد و یا عملیات ساخت آنها آغاز می‌شود...
1396/06/08
هر سال همزمان با فرارسیدن هفته دولت حجم انبوهی از طرح‌های مختلف به بهره برداری می‌رسد و یا عملیات ساخت آنها آغاز می‌شود.  
مسئولان استان امسال در هفته دولت بهره برداری از هزار و 81 پروژه زیربنایی، عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را با اعتباری بالغ بر۴۵۸ میلیارد تومان در دستور کار خود قرار داده‌اند.  افتتاح 69 طرح مختلف عمرانی، صنعتی و درمانی در آبیک، افتتاح نمادین ١۴ پروژه گاز رسانی به مراکز صنعتی افتتاح طرح‌های عمرانی،کشاورزی و ورزشی در تاکستان و طارم سفلی از مهم‌ترین اقدام‌های استان در هفته دولت امسال است. در کنار طرح‌هایی که در هفته دولت به بهره برداری می‌رسند،  واگذاری نزدیک به 2 هزار واحد مسکونی در نقاط شهری و روستایی در دستور کار قرار گرفته است. نکته‌ای که در طرح‌های امسال وجود دارد، سهم ناچیز بخش خصوصی از مشارکت در ساخت و ساز این طرح هاست و هنوز دولت نقش پررنگی در فعالیت‌های اقتصادی ایفا می‌کند.

پروژه‌های عمرانی و زیربنایی
از مجموع 1081 طرحی که امسال دولت در حوزه‌های مختلف پیش بینی کرده است 739 طرح با اعتبار 167 میلیارد تومان در بخش‌های زیربنایی و عمرانی استان به بهره برداری می‌رسند که از این میان بنیاد مسکن 10 طرح، شرکت برق 222 طرح، آبفای روستایی 19 طرح، راه و شهرسازی 5 طرح، آبفای شهری6 طرح، گاز 116 طرح، شهرداری های29 و دهیاری‌های استان332 طرح را به خود اختصاص داده‌اند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در این باره می‌گوید: هدف اصلی دولت در قزوین تلاش برای هم افزایی و ایجاد بسترهای لازم به منظور ارتقای زندگی همشهریان است. همچنین علاوه بر افتتاح طرح‌های عمرانی دولت در نظر دارد هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی را در استان برای نیازمندان و محرومان احداث کند.
«علی فرخزاد» در گفت و گو با همشهری اضافه می‌کند: طی هماهنگی‌های صورت گرفته با کمیته امداد قرار است بیشترین اقدام‌های دولت متوجه قشر محروم باشد و به طور حتم در دولت دوازدهم این اقدام‌ها تسریع پیدا می‌کند. کما این‌که تاکنون در آبیک کلید ۲۰ واحد مسکونی مددجویان زیر حمایت کمیته امداد تحویل شده و این روند همچنان ادامه دارد.
معاون عمرانی استاندار در ادامه سخنانش می‌گوید: اقدام‌ها و طرح‌های دولت روند اشتغال‌زایی و محرومیت زدایی دارد و مسئولان استان باید به این موضوع مهم توجه کنند.

طرح‌های اقتصادی
از مجموع طرح‌هایی که امسال به بهره برداری می‌رسند، پروژه‌های اقتصادی 211 طرح را با اعتبار 215 میلیارد تومان به خود اختصاص داده‌اند که بخش عظیمی از طرح‌ها مربوط به آب، خاک، کشاورزی، نیرو، صنعت، شهرک‌های صنعتی و جهاد کشاورزی می‌شود. با این‌که سهم صنعت و شهرک‌های صنعتی 17 طرح است، اما بیشترین اعتبار درنظر گرفته شده برای بخش اقتصادی مربوط به همین حوزه یعنی هزینه‌ای بیش از 144 میلیارد تومان است.
از سوی دیگر معاون اقتصادی استاندار در باره پروژه‌های قابل افتتاح در هفته دولت عنوان می‌کند: هدف اصلی پروژه‌های اقتصادی تسهیل روند صنعتی و مالی برای تولید‌کننده هاست و این مسأله سبب می‌شود تا زمینه اشتغال‌زایی هرچه بیشتر در استان فراهم شود.
«منوچهر حبیبی» ادامه می‌دهد: برای مثال گازرسانی به شهرک‌های کاسپین 1و 2 در آبیک یکی از بهترین اقداماتی است که روند کار صنعتگران را بهبود می‌بخشد. بر همین اساس میانگین مدت زمان اجرای پروژه‌ها را 8 ماه در نظر گرفته‌ایم و امیدواریم تا پایان سال جاری به نتایج بسیار خوبی دست پیدا کنیم.

پروژه‌های فرهنگی و اجتماعی
اما از میان مجموع طرح‌های افتتاح شده استان در هفته دولت، پروژه‌های فرهنگی و اجتماعی با مجموع 131 طرح، کمترین تعداد را به خود اختصاص داده‌اند. این طرح‌ها با اعتباری 76 میلیارد تومان، بخش‌هایی چون نوسازی مدارس، صدا و سیما، میراث فرهنگی، فرهنگ و ارشاد، امور حمایتی و خدماتی، کمیته امداد، پایانه ها، بهداشت و سلامت، علوم پزشکی، مدیریت درمان و دامپزشکی را شامل می‌شود که تا پایان هفته دولت افتتاح و برخی به بهره برداری می‌رسند.

سهم ناچیز بخش خصوصی
با توجه به اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، پی بردن به نوع فعالیت‌های اقتصادی می‌تواند اهمیت بالایی در شناخت چگونگی سیاست‌های کلان جامعه داشته باشد. از آنجایی که طرح‌های قابل افتتاح در استان در غالب پروژه‌های خصوصی، دولتی و تعاونی به بهره برداری می‌رسد لازم است تا نکاتی در این خصوص ارائه شود.  از میان هزار و 81 پروژه قابل افتتاح در هفته دولت، بخش دولتی با 884 طرح اعتباری 235 میلیارد تومان، بخش خصوصی با  87 طرح اعتبار 198 میلیارد تومان و بخش خصولتی(مشارکتی) با 110 طرح، اعتبار 238 میلیارد تومان را به خود اختصاص داده است که نگاهی به این رقم‌ها نشان می‌دهد هنوز دولت در اجرای طرح‌های اقتصادی نقش پررنگی ایفا می‌کند ، اما در بخش اشتغال‌زایی دقیقا نتیجه عکس است و میزان اشتغال‌زایی در بخش خصوصی بسیار بالاست.

اشتغالزایی بالای طرح‌های بخش خصوصی
همچنین از میان 2 هزار شغلی که با افتتاح طرح‌ها ایجاد می‌شود ، بخش دولتی 50 نفر، خصولتی 200 نفر و بخش خصوصی هزار و 750 نفر سهم  دارند که  بیانگر آن است که بخش خصوصی از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در اشتغال‌زایی برخوردار است.
اشتغال ایجاد شده در بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی 239 شغل، شرکت گاز 6 شغل، بهزیستی 195 شغل، جهاد کشاورزی 1210 شغل، شهرک‌های صنعتی 246 شغل، شرکت آبفای روستایی 14 شغل، صنایع و معادن 119 شغل و علوم پزشکی 62 شغل است.

5_653415.jpgطرح‌های بخش مسکن
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین می‌گوید: مهم‌ترین طرح‌های قابل افتتاح حوزه مسکن به بنیاد مسکن تعلق دارد که 950 واحد در قالب طرح بهسازی مسکن روستایی متعلق به زلزله زدگان اسفرورین است. پس از آن در مسکن شهری با افتتاح هزار واحد مسکن مهر روبه‌رو هستیم که بخشی از این واحدها متعلق به مددجویان کمیته امداد است.
« محمد همتیان»  ادامه می دهد: با نگاهی مقایسه‌ای به طرح‌های قابل افتتاح هفته دولت در سال 95 و 96، رشد خوبی را شاهد هستیم. به طوری که طرح‌های بخش دولتی در سال 95 حدود 675 پروژه بود که امسال به 884 طرح رسیده است. ضمن این‌که در برنامه ششم توسعه رشد 8 درصدی و ایجاد اشتغال سالیانه 950 هزار نفر پیش بینی شده و آمارها در استان نشان می‌دهد که روند رو به رشدی را در توسعه اقتصادی شاهد هستیم.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code