موضوعات
قزوین

بازگشت به سبک قدما

نویسنده: آرش صالحی قزوین-خبرنگار
انجمن خوشنویسان استان قزوین، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شعبه‌های انجمن خوشنویسان ایران، همواره نقش بسزایی در رشد و پرورش هنرمندان خطاط استان داشته و به دلیل فعالیت‌های این انجمن بوده که امروزه، قزوین از قطب‌های اصلی هنر خوشنویسی کشور است...
1396/07/26
انجمن خوشنویسان استان قزوین، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شعبه‌های انجمن خوشنویسان ایران، همواره نقش بسزایی در رشد و پرورش هنرمندان خطاط استان داشته و به دلیل فعالیت‌های این انجمن بوده که امروزه، قزوین از قطب‌های اصلی هنر خوشنویسی کشور است. نهادی که ریاست آن به عهده «مهرزاد محصص مستشاری»، از اساتید برجسته خوشنویسی استان است. به مناسبت نامگذاری هفته پایانی مهرماه به عنوان هفته ملی خوشنویسی و برای آگاهی از برنامه‌ها و فعالیت‌های انجمن خوشنویسان استان، گفت و گویی را با وی ترتیب دادیم که در ادامه می‌خوانید.

انجمن خوشنویسان قزوین از چه زمانی تاسیس شده است؟
این انجمن که از شعبه‌های فعال و مهم انجمن خوشنویسان ایران به حساب می‌آید، نزدیک به 40 سال پیش از سوی پدرم مرحوم استاد «ابوالحسن محصص مستشاری» راه اندازی شد. هدف از تاسیس این انجمن، ایجاد یک ساختار مشخص و منسجم برای ساماندهی فعالیت‌های خوشنویسان هم استانی بود. ضمن این‌که انجمن خوشنویسان نقش تاثیرگذاری در حمایت از خوشنویسان قزوینی و رشد و رونق کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی خوشنویسی دارد. یکی دیگر از هدف‌های به وجود آمدن این انجمن، احیای مکاتب قدیمی خوشنویسی و زنده کردن سبک‌ها و شیوه‌های هنری قدمای خطاطی این کهنه دیار بوده است. دغدغه‌ای که از ابتدای شکل گیری انجمن تا امروز، به صورت جدی به آن پرداخته شده است.

برای احیای سبک‌های کهن خوشنویسی چه فعالیت‌هایی انجام داده اید؟
یکی از اقدام‌های مهم ما در این زمینه، برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی است که در آنها، مختصات و ویژگی‌های سبک و روش خطاطی بزرگان این هنر مانند «میرعماد»، «درویش عبدالمجید»، «میرزا غلامرضا» و «میرحسین خوشنویس باشی» از جهات فنی و هنری، به دقت مورد بررسی و کارشناسی استادان خوشنویسی استان قرار می‌گیرند. البته این جلسه‌ها به مباحث نظری ختم نمی‌شود و چنانچه با تکنیک، مهارت یا سبک ویژه‌ای در کار اساتید گذشته آشنا شویم، کوشش می‌کنیم که این تکنیک یا سبک را در قالب کلاس‌های آموزشی انجمن آموزش دهیم و ترویج کنیم. همین جلسات سبب شده که امروز، بسیاری از هنرمندان جوان خوشنویسی استان در خطاطی کردن به شیوه قدما مهارت داشته باشند و همین خصوصیت یک برگ برنده برای خوشنویسان قزوینی به شمار می‌رود.

به جز این کارگاه‌های تخصصی، چه دوره‌های آموزشی دیگری برگزار می‌کنید؟
در حال حاضر انجمن خوشنویسان قزوین، مهم‌ترین و تاثیرگذارترین پایگاه آموزشی هنر خوشنویسی در کل استان محسوب می‌شود. کلاس‌های آموزش خوشنویسی، از سطوح مبتدی تا پیشرفته، در همه روزهای سال، به ویژه ایام آخر هفته در محل فعالیت انجمن در ساختمان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برقرار هستند و هنرجویان زیادی در این کلاس‌ها حضور دارند. کلاس‌های فوق به 2 صورت حضوری و مکاتبه‌ای برگزار می‌شوند. در شیوه مکاتبه ای، هنرمند یا هنرجویی که در شهرها یا روستاهای دیگر استان زندگی می‌کند ، آثار خود را برای اساتید و کارشناسان انجمن خوشنویسان ارسال می‌کند و این اساتید با دقت کارهای او را بررسی می‌کنند و از طریق اینترنت یا فضای مجازی، ضعف‌ها و قوت‌های آثار هنرآموز را به او گوشزد می‌کنند و حتی برای هنرجو، با توجه به سطحی که در خطاطی دارد، سرمشق ارائه می‌کنند.

سطح‌بندی هنرجویان خوشنویسی چطور صورت می‌گیرد؟
یکی از برنامه‌ها و فعالیت‌های آموزشی مهم انجمن، برگزاری آزمون‌ها و امتحان‌های تعیین سطح هنری خطاطان هم استانی است. ما این آزمون‌ها را به نمایندگی از انجمن خوشنویسان ایران در قزوین و در سطح‌های مقدماتی، متوسط، خوش، عالی، ممتاز و فوق ممتاز برگزار می‌کنیم که هر کدام از آنها، حکم امتحانات پایان دوره کلاس‌های آموزشی انجمن را نیز دارند. در مقطع فوق ممتاز، این آزمون‌ها در گونه‌های نستعلیق، شکسته، نسخ و ثلث و در بخش‌های چلیپا، کتیبه، کتابت و سیاه مشق برگزار می‌شوند.

برای ترویج هنر خوشنویسی بین دیگر اقشار مردم، چه برنامه‌هایی دارید؟
یکی از مشکلات مهم کودکان و نوجوانان امروز، بیگانه شدن آنها با امر نوشتن است که به علت افراط در استفاده از رایانه یا گوشی‌های تلفن همراه پدید آمده است. مشکلی که سبب شده بسیاری از افراد جامعه ما بدخط باشند. انجمن خوشنویسان قزوین برای رفع این معضل در استان، اقدام به برپایی کلاس‌های آموزش خط تحریری برای دانش آموزان کرده است. در این کلاس‌ها که با همکاری آموزش و پرورش استان برگزار می‌شوند، خوشنویسی با استفاده از خودکار و مداد به هنرجویان کودک و نوجوان آموزش داده می‌شود.

چه اقدام‌های مهمی برای تبدیل شدن قزوین به پایتخت خوشنویسی انجام داده اید؟
در حیطه اجرایی، مهم‌ترین اقدام انجمن برگزاری 4 دوره از دوسالانه‌های بین المللی خوشنویسی ایران بوده که عملاً قزوین را به مرکز اصلی خوشنویسی کشور تبدیل کرده است، اما یکی از کارهای مهم انجمن در این رابطه، تلاش برای ثبت رسمی عنوان پایتخت خوشنویسی برای شهر قزوین بوده است که سال گذشته اتفاق افتاد. ضمن این‌که با همکاری خوب اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان توانستیم در تاریخ 10 شهریورماه سال قبل، سبک قزوین در زمینه نستعلیق نگاری را با شماره 1288 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت برسانیم.

انجمن خوشنویسان استان با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند ؟
به مانند سایر انجمن‌های هنری، عمده‌ترین مشکل ما کمبود بودجه و اعتبارات برای اجرای بهتر برنامه‌هاست. یکی دیگر از معضلات ما، کمبود فضا برای برگزاری دوره‌های آموزشی است که امیدواریم با همکاری مسئولان به زودی رفع شود. ضمن این‌که به حمایت بیشتر رسانه‌ها برای اطلاع رسانی در مورد فعالیت‌های انجمن نیاز داریم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code