موضوعات
قزوین

اصلاح الگوی کشت اجباری می‌شود

نویسنده:
رئیس جهاد کشاورزی استان گفت: در راستای حفاظت از منابع آبی موجود و ضریب حداکثری کشت اصلاح الگوی کشت در استان قزوین اجباری می‌شود...
1396/06/15
رئیس جهاد کشاورزی استان گفت: در راستای حفاظت از منابع آبی موجود و ضریب حداکثری کشت اصلاح الگوی کشت در استان قزوین اجباری می‌شود.
«علی‌اکبر متقی‌فرد» در گفت‌وگو با تسنیم درباره اصلاح الگوی کشت در استان اظهار کرد: در راستای حفاظت از منابع آبی موجود کشت محصولات پرآب‌بر در فضای باز و زمین‌های زراعی ممنوع و از فضای باز به بسته منتقل می‌شود.
وی افزود: اجرای هزار هکتار گلخانه در نودهک تاکستان را در دستور کار قرار داده‌ایم و به‌زودی قطعه‌بندی و واگذاری آن به کشاورزان را آغاز می‌کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین عنوان کرد: کشاورزان استان به تدریج باید کشت خود را به سمت گلخانه‌ها سوق دهند چرا که منابع آب استان محدود است و بهره‌وری برای صیفی‌جات در گلخانه‌ها بسیار بیشتر از زمین‌های زراعی باز است.
این مسئول استان اضافه کرد: هر هکتار گلخانه 10 شغل پایدار را برای استان به دنبال دارد و باعث ایجاد تحول در کشاورزی و افزایش تولید محصولات می‌شود.
متقی‌فرد با تأکید بر توجه به کشاورزی علمی عنوان کرد: باید ارتباط میان شرکت‌های دانش‌بنیان و مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی با کشاورزان تقویت شود تا در زمینه تولید و نهال‌های مقاوم‌تر به کم‌آبی و بهره‌وری بیشتر به شکل جدی‌تر اقدام شود.  وی بیان کرد: داربستی کردن باغ‌های انگور و تأسیس صندوق توسعه کشمش از دیگر اقدام‌های استان برای کمک به بخش پایه‌ای، استراتژیک و حساس کشاورزی استان است که امیدواریم با این اقدام برای تأمین نیازهای استان و کشور قدم مثبتی برداشته باشیم.

آغاز برداشت زیتون از باغ‌های قزوین
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین از شروع عملیات برداشت زیتون ماری از سطح 6۳۴۲ هکتار از باغ‌های منطقه طارم سفلی این شهرستان خبر داد و گفت: قزوین با این میزان تولید زیتون، رتبه دوم را در تولید این محصول به خود اختصاص داده است.
«عباس علیخانی» در گفت و گو با همشهری بیان این که پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲۰ هزار و ۲۹۴ تن زیتون ماری از باغ‌های طارم سفلی برداشت شود، اضافه کرد: وی میانگین متوسط عملکرد این محصول 2/3 تن در هکتار برآورد می‌شود. وی ارقام سازگار زیتون این منطقه را ارقام زرد، ماری، روغنی، مانزالیا و کنسروالیا عنوان کرد و گفت: زیتون از جمله محصولات مهم باغی استان است که در تولید آن از کمترین میزان سموم و کودهای شیمیایی استفاده می‌شود.

افزایش راندمان تولید زیتون
یک کارشناس اقتصادی با اشاره این که طارم یکی از قطب‌های تولید محصول زیتون در استان به شمار می‌رود، گفت: بیش از 10 رقم زیتون شامل ارقام زرد و روغنی و شنگه، ماری و چرچنگی در استان کشت می‌شود که مرکز آن بخش طارم سفلی است. سونا محبی در گفت و گو با همشهری افزود: حدود 73 درصد جمعیت طارم به‌طور مستقیم با درآمد حاصل از باغ‌های زیتون ارتزاق می‌کنند و سایر مردم این منطقه هم به‌طور غیرمستقیم از این بخش درآمد دارند.
وی با اشاره این که 25 درصد از زیتون تولیدشده در استان (معادل حدود 5 ‌تن) به روغن تبدیل می‌شود، عنوان کرد: برای افزایش تولید این محصول در استان، طرح توسعه باغ‌های زیتون در 5 هزار هکتار از اراضی شیب‌دار اجراشده که گام مؤثری در توسعه تولید زیتون در قزوین محسوب می‌شود. این کارشناس در پایان گفت: با برنامه‌ریزی مناسب و استفاده از نظرات کارشناسی می‌توان باغ‌های زیتون استان را توسعه و برای اقتصادی کردن افزایش سطح زیر کشت راندمان تولید در هر هکتار را افزایش داد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code