موضوعات
قزوین

استعدادهای درخشان ژیمناستیک استان

نویسنده: مهدی چگینی قزوین – خبرنگار
ژیمناستیک به عنوان یکی از ورزش‌های مادر، طی چند ماه گذشته در فدراسیون، تغییر و تحولاتی را تجربه کرد...
1396/09/12
ژیمناستیک به عنوان یکی از ورزش‌های مادر، طی چند ماه گذشته در فدراسیون، تغییر و تحولاتی را تجربه کرد که این تغییر می‌تواند نوید بخش روزهای خوب برای این رشته پرتحرک و جذاب باشد. یک بانو سکان هدایت این رشته ورزش را بر عهده گرفت و این موضوع خون جدیدی را در رگ‌های ژیمناستیک جاری کرد.
با فعالیت فدراسیون جدید، امید به ژیمناست‌های سراسر کشور، برای حضور در تیم ملی بازگشت و برگزاری رقابت‌های ژیمناستیک و اردوهای تیم‌های ملی سامان گرفت.
تیم ملی ژیمناستیک هنری بزرگسالان که خود را برای شرکت در ۳ رویداد جهانی و آسیایی آماده می‌کرد، سومین مرحله اردوی آماده سازی خود را به میزبانی 2 شهر الوند و قزوین برگزار کرد. در اولین روزهای این اردو، ورزشکاران جدید در رقابت‌های انتخابی وارد تمرینات تیم ملی شدند تا در کنار ملی پوشانی مثل «هادی خناری نژاد» و «سعید رضا کیخواه» خود را برای شرکت در میادین پیش رو آماده کنند. در مرحله جدید اردوی تیم ملی،«محمد رضا خیرخواه» سرمربی قزوینی تیم ملی ژیمناستیک، هدایت ملی پوشان را بر عهده دارد و «حمید قاقزانی»، «نیما بیگدلومهر» و «معین صفدری» هم دیگر ملی پوشان قزوینی هستند که شانس پوشیدن پیراهن تیم ملی را در رقابت‌های آسیایی و جهانی پیش رو دارند.

تمدید اردوی قزوین
سرمربی قزوینی تیم‌های ملی ژیمناستیک در این باره می‌گوید: اردوی سوم برای شرکت ملی پوشان در رقابت‌های تویوتا کاپ ژاپن یا جام ستارگان جهان به مدت 10 روز در قزوین و الوند برگزار شد. اردوی موفقی کهبه درخواست ملی پوشان و با هماهنگی فدارسیون این اردوی برای 15 روز دیگر در قزوین تمدید شد.
« محمد رضا خیرخواه » در گفت‌وگو با همشهری ادامه می‌دهد: ملی پوشان رقابت‌های جهانی تویوتاکاپ ژاپن، تورنمنت بین المللی باکو را پیش رو دارند و به صورت تک وسیله برگزار می‌شود. هدف و چشم‌انداز اصلی تیم ملی، بازی‌های آسیایی 2018 است، که ملی‌پوشان و کادر فنی تمام تلاش خود برای کسب سکو را انجام می‌دهند.
وی می‌افزاید: سعیدرضا کیخواه ملی پوش اعزامی به رقابت‌های جام ستارگان جهان در ژاپن است و در مدت زمان برگزاری این رقابت ها، سایر ملی پوشان به استراحت می‌پردازند و بلافاصله بااتمام رقابت‌های ژاپن مهیای مسابقات جهانی باکو و آسیایی 2018 جاکارتا خواهیم شد.

ژیمناستیک استان مهیای پیشرفت
رئیس فدراسیون ژیمناستیک در این باره اظهار می‌کند: برگزاری اردوی تیم ملی در قزوین و بازدید ملی پوشان در استان یکی از علت‌های سفر به قزوین بود. جلسه‌ای با مربیان و دست اندرکاران هیأت ژیمناستیک استان برگزار شد و مدیر کل ورزش و جوانان استان هم در بحث توسعه، تجهیز و امکانات زیر ساختی قول‌های مساعد داد و درباره راه اندازی سالن جدید هیأت در استان صحبت شد.  « زهرا اینچه درگاهی» در گفت‌وگو با همشهری ادامه می‌دهد: در بخش بانوان هم استان برنامه‌های خوبی دارد و بیشتر کردن فضای اختصاصی برای ورزش بانوان از برنامه‌هایی است که هیأت ژیمناستیک قزوین پیگیری می‌کند.

کمبود امکانات ژیمناستیک
سکاندار ژیمناستیک کشور می‌افزاید: یکی از مشکلاتی که در تمام استان‌های کشور وجود دارد، نبود یا مستهلک بودن وسایل ژیمناستیک است که طبیعتا یک چالش بزرگ برای  ورزش ژیمناستیک به شمار می‌آید. رویکرد فدراسیون در  زمینه امکانات نرم افزاری و سخت افزاری کمک به استان‌ها در حد بضاعت خود است.  اینچه درگاهی بیان می‌کند: وسایل ژیمناستیک گران قیمت و وارداتی است که برای رفع کردن آن، یک همت وعزم ملی را می‌طلبد که مدیران کل ورزش استان ها، وزارت ورزش، استانداری‌ها و سایر دستگاه‌ها دست اندرکار سلامت جوانان باید دست به دست هم دهند تا امکانات ژیمناستیک را به عنوان ورزش پایه و دعوت کودکان و جوان به ورزش مهیا شود، چرا که این ورزش درزمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی جوانان می‌تواند از اتلاف نیروهای جوان و کارآمد جلوگیری کند.

تمرکز برای آغازی دوباره
اینچه درگاهی می‌افزاید: در بخش خرید هنوز برنامه‌ریزی مشخصی وجود ندارد، اما برای سال آینده در دستور کار فدراسیون قرار می‌گیرد. امسال برنامه‌های فدراسیون بر روی راه اندازی قسمت‌های تعطیل شده آغاز شده و طراحی تقویم، تغییر  نمودار سازمانی فدراسیون و برنامه ریزی‌های مالی صورت گرفته است، تا ژیمناستیک کشور با یک موتور فعال و روشن به روز شود.
او همچنین یادآوری می‌کند: تشکیل تیم‌های ملی، اردوی‌های متمرکز با هدف شرکت در بازی‌های آسیایی 2018 جاکاراتای اندونزی و کسب نتایج مطلوب و در‌شان ژیمناستیک کشور و همچنین کسب سهمیه المپیک جوانان، از برنامه‌های فدراسیون در بدو فعالیت است که با قدرت پیگیری می‌شود.

برپایی اردوی‌های متمرکز
رئیس فدراسیون ژیمناستیک ادامه می‌دهد: اردوهای متمركز و استاندارد ژیمناستیك، در چند مرحله برای ملی ‌پوشان در نظر گرفته شده كه تعدادی از مراحل این اردوها در استان‌های مختلف برگزار شد. استان قزوین هم از استان‌های خوب در بخش تجهیزات و نیروی انسانی است.

شرایط مطلوب اردوی قزوین
اینچه درگاهی می‌افزاید: حضور سرمربی تیم ملی بزرگسالان از قزوین نشان این مدعاست که قزوین گنجینه‌ای خوب در ژیمناستیک دارد و باتلاش‌های هیات استان و شهرستان البرز، اردوی مرحله سوم به نحو احسن در این استان برگزار شد، از آنجا كه در دور نخست تمرینات ملی‌پوشان در قزوین روند مناسب بود، برای ادامه این روند، بلافاصله اردوی دوم، پیوسته به اردوی اول در الوند و قزوین با همكاری مسئولین هیأت ژیمناستیک استان و شهر الوند و به خصوص شهرداری الوند آغاز شد و اگر شرایط به همین منوال پیش برود امیدواریم ملی‌پوشان كشورمان در بازی‌های آسیایی جاكارتا موفقیت‌های خوبی را کسب کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code