موضوعات
قزوین

از مستطیل سبز تا دنیای توپ و تور

نویسنده: مهدی چگینی قزوین‌ـ خبرنگار
سال‌هاست دیار مینودری والیبالیست‌های سرشناسی را به کشور معرفی کرده و اکنون با گذشت زمان این موفقیت در تمام رده‌های سنی دیده می‌شود...
1396/06/22
سال‌هاست دیار مینودری والیبالیست‌های سرشناسی را به کشور معرفی کرده و اکنون با گذشت زمان این موفقیت در تمام رده‌های سنی دیده می‌شود.
سال‌ها پیش که والیبال کشور مثل امروز موفقیت‌هایی را در عرصه‌های جهانی کسب نکرده بود، علی مؤذن، پاسور قزوینی، چند سالی به عنوان کاپیتان تیم ملی و پاسور اول برای والیبال‌دوستان کشور خاطره‌سازی می‌کرد و قهرمانی آبگینه در لیگ برتر آن زمان با حضور این والیبالیست قزوینی از یاد قزوینی‌ها نمی‌رود. اکنون هم راه مؤذن از سوی فرزندانش ادامه دارد.
 محمدرضا موذن، فرزند ارشد ملی‌پوش اسبق تیم ملی، یکی از بهترین لیبروهای کشور و تیم‌های ملی هم می‌توانست در تیم ملی بزرگسالان و در کنار دوست قدیمی خود، مهدی مرندی، حضور داشته باشد و در این عرصه بدرخشد؛ البته او توانسته است به همراه تیم ملی دانشجویان برای نخستین بار در کشور، به عنوان قهرمانی رقابت‌های دانشجویان جهان دست یابد و مدال طلای یونیورسیاد دانشجویان جهان را بر گردن بیاویزد‌.

شروع والیبال
بازیکن قزوینی تیم والیبال دانشجویان ایران در گفت‌وگو با همشهری درباره خود و نحوه آشنایی‌اش با والیبال بیان می‌کند: ورزش را با فوتبال آغاز کردم و تا کلاس پنجم ابتدایی در این رشته ورزشی فعال بودم و یک عنوان کشوری را هم در رشته فوتبال کسب کردم. اما به خاطر حضور پدرم در رشته والیبال، رفته رفته با این رشته آشنا و به آن علاقه‌مند شدم و از سال 86 کارم را به صورت حرفه‌ای با حضور در تیم ملی نوجوانان آغاز کردم.
«محمدرضا موذن» ادامه می‌دهد: از ابتدا شروع والیبال تا سال 88 به عنوان پاسور در تیم‌های مختلف بازی می‌کردم و در همان سال در پست لیبرو دو به تیم بانک کشاورزی پیوستم و از سال 88 تاکنون در پست لیبرو بازی کرده‌ام.

حضور در رده‌های مختلف تیم ملی
این والیبالیست قزوینی در ادامه عنوان می‌کند: ورودم به رده‌های تیم ملی از سال 86 و با حضور در تیم ملی نوجوانان آغاز شد و بعد از آن سال‌های 90 و 91 در ترکیب تیم ملی امید حضور داشتم و در سال 92 با تیم ملی ارتش جمهوری اسلامی ایران به میدان رفتم.
مؤذن اضافه می‌کند: در سال 93 در تمرینات تیم ملی بزرگسالان شرکت کردم و در سال‌های 94 و 95 در ترکیب تیم ملی ب به میدان رفتم.
 امسال هم در ترکیب تیم ملی دانشجویان حضور داشتم و در این10 سال سومی جهان با تیم نظامیان، قهرمانی آسیا و قهرمانی المپیک دانشجویان را به همراه تیم‌های ملی کسب کرده‌ام.

دو مصدومیت و دوری از تیم ملی
این والیبالیست قزوینی می‌افزاید: در سال 93 که به همراه تیم ملی برای رقابت‌های قهرمانی آسیا آماده می‌شدیم در بازی دوستانه برابر قزاقستان دچار شکستگی دست شدم و از آن بازی‌ها جا ماندم؛ همچنین در سال 94 آپاندیسم را عمل کردم اما توانستم به مسابقات برسم و به همراه تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا در تایلند قهرمان شدم.

حضور در لیگ برتر با تیم‌های مختلف
مؤذن می‌گوید: در سال 88 با تیم بانک کشاورزی لیگ برتر را آغاز کردم و فصل بعد از آن در تیم جهاد کشاورزی و در دسته یک به میدان رفتم. سال ۹۰ در ترکیب تیم بندرعباس در لیگ برتر توپ زدم و سال بعد به دلیل خدمت مقدس سربازی در دسته یک برای تیم اردکان یزد بازی کردم و به همراه این تیم نایب‌قهرمان لیگ یک شدم. یک فصل بعد بار دیگر به تیم بانک کشاورزی در لیگ برتر پیوستم و هم‌اکنون هم برای سومین سال متوالی حضور در لیگ برتر را با لباس تیم شهرداری تبریز تجربه می‌کنم.

قدردانی از مربیان قزوینی
این پاسور قدرتمند قزوینی با بیان این که اولین مربی‌ام پدرم بود، می‌گوید: از پایان دوره ابتدایی که وارد والیبال شدم، بعد از کمک‌های پدرم، رضا علیجانی، حسن ثقفی و دیگر مربیان استان که در تیم‌های رده‌های سنی فعالیت داشتند، در رشد والیبال به من کمک زیادی کردند و من از تجربیات آن‌ها بهره برده‌ام. اما باید اذعان کنم که همه موفقیت‌های زندگی و والیبال را مدیون پدرم هستم.
مؤذن ادامه می‌دهد:  اگر پدر نبود من وارد والیبال نمی‌شدم. پدرم بود که من را در این راه راهنمایی کرد و اصول والیبال را به من آموخت. از این رو به خاطر اعتمادی که به پدر دارم در تصمیم‌گیری‌های من نقش اصلی را دارد. ضمن این که بخش عمده‌ای از موفقیتم به سبب تمرین‌های صحیح و مناسب در کنار پدرم بوده است.

جایگاه والیبال قزوین
این والیبالیست موفق استان درباره وضعیت این رشته پرطرفدار در قزوین می‌گوید: در چند سال اخیر، بازیکنان خوبی از قزوین وارد لیگ برتر شده‌اند و امیداورم تعداد بازیکنان همشهری و هم‌استانی من در لیگ برتر بیشتر شود. چرا که معتقدم نگاه به والیبال قزوین نسبت به قبل بهتر شده است.
مؤذن می‌گوید: قزوین بازیکنان زیادی در پست‌های مختلف در لیگ برتر دارد که مهدی مرندی، علی نودوزپور، فردین قلعه‌قوند، سهند الله‌وردیان و پوریا نودوزپور از جمله این بازیکنان خوب استان در لیگ برتر محسوب می‌شوند.
بازیکن تیم لیگ برتری شهرداری تبریز در بخش دیگری از سخنانش درباره استفاده از بازیکنان بومی می‌گوید: والیبال در کشورمان حرفه‌ای شده است و هیچ شهری نمی‌تواند با ترکیب کاملا بومی در لیگ برتر تیمداری کند. در چند سال اخیر هم شهرهایی مثل ارومیه، مشهد و تیم‌های دیگر، هیچ وقت ترکیب صد درصد بومی نداشته‌اند. امروزه تیم‌ها باید برای موفقیت در مواجهه با تیم‌های حرفه‌ای لیگ برتر بازیکنان کمکی جذب کنند. اما قزوین بازیکنان خوبی در سطح لیگ برتر و دسته اول دارد.
مؤذن با اشاره به صعود به لیگ برتر بیان می‌کند: خیلی خوشحالم که سال گذشته، تیم والیبال شهرم، با زحمات بازیکنان و کادر فنی لیگ برتری شد.
اما شنیدن خبر این که نماینده استان در لیگ برتر شرکت نمی‌کند، جای تأسف دارد. دوست دارم قزوین در لیگ برتر حضور داشته باشد. چرا که این موضوع می‌تواند به موفقیت والیبال استان کمک زیادی کند.

5_653415.jpg   مرندی، دوست و رقیب
والیبالیست قزوینی درباره رفاقت خود با مهدی مرندی می‌گوید: مهدی بیش از این که رقیب و بازیکن هم‌پست من باشد، یکی از صمیمی‌ترین دوستان من است. در گذشته که قزوین بودیم با هم تمرین می‌کردیم و در چندین مسابقه با هم بازی کرده‌ایم. در رقابت‌هایی که من پاسور بودم، مرندی به عنوان لیبرو هم‌بازی من بوده است.
مؤذن در پایان سخنانش پوشیدن لباس تیم ملی بزرگسالان را تنها هدف خود عنوان می‌کند و می‌گوید: رسیدن به این هدف برای من چند سال قبل قابل دستیابی بود اما آسیب‌دیدگی‌ها کمی آزارم داد و من را از هدفم دور کرد. به هر حال همه تلاشم را می‌کنم که با تجربه‌های گذشته به هدفم، یعنی پوشیدن تیم ملی، برسم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code