موضوعات
پرند

مصرف نمک و شکر ایرانی‌ها فراتر از حد مجاز

نویسنده:
وزیر بهداشت گفت: وزارت بهداشت نظارت بر واردات غذا از مبادی ورودی کشور را بر‌عهده دارد.
1396/07/29
به گزارش مهر «سید‌حسن هاشمی» اظهار کرد: مردم از کیفیت مواد غذایی وارداتی به‌ویژه برنج و غلات از مبادی رسمی کشور‌ اطمینان ‌داشته باشند و به شایعات توجه نکنند.
وی افزود: همیشه فشارهایی در حوزه غذا وجود دارد، اما وزارت بهداشت ثابت کرد که در مقابل این فشارها و آسیب دیدن سلامتی مردم بدون هیچ رودربایستی ایستاده است و اهل مسامحه نیست.
هاشمی ادامه داد: مصرف نمک در ایران، بیش از دو برابر میزان مصرف نمک در کشورهای پیشرفته و استانداردهای سازمان جهانی بهداشت است. وی افزود: مردم ایران به طور متوسط روزانه ۸۵ گرم شکر مصرف می‌کنند و مصرف آن حداقل باید ۲۵ درصد کاهش یابد.
وزیر بهداشت گفت: در مورد روغن پالم‌ به آنچه گفتیم‌ عمل کردیم و استفاده از آن در محصولات لبنی حذف شد، اما در برخی صنایع مانند شیرینی، شکلات و بستنی، استفاده از پالم ‌لازم است اما تعرفه واردات این محصول‌ افزایش قابل توجهی یافت.
هاشمی افزود: برخی افراد به غلط در جامعه تبلیغ کردند که مصرف پالم سرطان‌زا و مضر است، در حالی که مصرف زیاد آن ‌مانند قند، نمک و چربی‌ مضر است.
 به گفته وی، واردات پالم از ۷۵۰ هزار تن در ابتدای دولت یازدهم به کمتر از ۴۰۰ هزار تن در حال حاضر رسیده که موفقیت بسیار بزرگی برای نظام سلامت است.
وی اظهار کرد: نانوایان در مورد کیفیت نامناسب آرد ایرانی و مصرف نمک زیاد در آن، اعتراض دارند و معتقدند گندم خارجی حتما باید وارد شود و به صورت ترکیبی ۶۰ به ۴۰ درصد مورد استفاده قرار گیرد تا شاهد کاهش استفاده از نمک باشیم.
وزیر بهداشت گفت: خودکفایی و عدم وابستگی در حوزه گندم، بسیار خوب است اما بهتر است بخشی از گندم تولید داخل را صادر و به جای آن، برای ارتقای کیفیت نان و استفاده کمتر از نمک، گندم خارجی ‌ وارد کنیم. وی ادامه داد: فهرستی از کالاهای آسیب‌رسان به سلامت مردم برای وضع مالیات و عوارض توسط وزارت بهداشت تهیه شده است‌.
هاشمی افزود: ساز و کار در نظر گرفته‌شده در مجلس برای وضع عوارض بر کالاهای آسیب‌رسان، مناسب نیست، زیرا در ترکیب تصمیم‌گیری، عده زیادی از اعضا، اقتصادی هستند و به ما اجازه نمی‌دهند که به نفع سلامت مردم تصمیم‌گیری کنیم.
وی گفت: در 2 سال و نیم گذشته تلاش‌های زیادی برای نصب راهنما روی محصولات غذایی توسط سازمان غذا و دارو انجام شده است. مردم به رنگ این چراغ‌ها توجه و از مصرف کالاهایی با رنگ قرمز و زرد پرهیز کنند.
وزیر بهداشت تاکید کرد: یکی از اهداف اختصاصی ما تا سال ۲۰۱۸، کاهش ۲۵‌درصدی مصرف نمک در کشور است و در این راه، سیاستگذاران و تصمیمات آنها، توجه خانواده‌ها و رفتار صحیح آنها و البته رسانه‌ها، دستگاه‌های فرهنگی و صدا و سیما‌ نقش مهم و بسزایی دارند.
هاشمی افزود: میزان قند موجود در فراورده‌های غذایی و نوشیدنی‌ها‌ باید ۱۲‌درصد کاهش یابد.
وی گفت: یکی از راهکارهای ارتقای کیفیت در حوزه‌های مختلف از جمله غذا، توجه به صنایع و ایجاد مشوق برای صادرات محصولات آنهاست و در این صورت مردم باور می‌کنند که یک محصول، باکیفیت است‌ زیرا توانسته در رقابت با رقبای خود، بخشی از بازار خارجی و بین‌المللی را برای خود کسب‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code