موضوعات
پرند

شهر را چه‌کسی می‌سازد؟

نویسنده: بهادر پازوکی خبرنگار
«شهر را شهروند خوب می‌سازد» این جمله را بارها از مدیران شهری کشور شنیده‌ایم...
1395/12/10
«شهر را شهروند خوب  می‌سازد» این جمله را بارها از مدیران شهری کشور شنیده‌ایم.
همین تازگی‌ها مدیری در شهر پرند مسئولیت شهرداری را به عهده گرفته که در تمام سخنرانی‌هایش از این جمله استفاده می‌کند. اما شهر خوب چیست ؟ آیا شهر را مردم می‌سازند یا مدیران ؟ مشارکت مردم و مسئولین در ساخت شهر از کجا شکل میگیرد ؟
مشارکت مردم در ساخت و مدیریت شهر لوازم و بستری می‌خواهد که فقط توسط مسئولین می‌تواند ایجاد شود. در واقع باید گفت شهر خوب را شهروندانی می‌سازند که در یک شهر شهروندمدار زندگی می‌کنند.
وقتی شهروندان یک شهر لوازم حفظ نظافت شهر مثل سطل های زباله به تعداد کافی را در اختیار ندارند چگونه می‌توان از آنها توقع داشت که در نظافت شهر کوشا باشند ؟
طراحی و چیدمان مبلمان و وسائل نظافت شهری امری است که به عهده شهرداری‌ها قرار داده شده تا با توجه به نیازهای شهر این کار را انجام دهند.
 این بدان معناست که شهرداری‌ها باید تمام نقاط شهر را به خوبی شناسایی و بر اساس نیازهای آنها اقدام به گذاشتن سطل های زباله و دیگر وسائل نظافت شهری کنند.
اما تامین وسائل نظافت شهری پایان کار نیست بلکه باید این وسائل طوری انتخاب شوند که علاوه بر همخوانی با محیط پیرامونی خود به زیبایی شهر بیفزایند ، همچنین شهرداری پس از نصب این وسائل باید در نگهداری آنها به گونه‌ای که همیشه کیفیت خود را حفظ کنند بکوشد.
در کنار تمام این موضوعات تخلیه به موقع سطل های زباله و انتقال و دفع آن از وظایف اصلی شهرداری است.
وقتی می‌توانیم از شهروندان توقع داشته باشیم نظافت شهر را رعایت کنند که به مقدار کافی لوازم نظافت شهری در اختیار آنها بگذاریم.
مثلا وقتی شهروندی می‌خواهد پسماند چیزی را دور بیندازند باید در هر جای شهر که ایستاده سطل زباله را در نزدیکی خود ببیند تا رغبت کند به سمت آن برود اما اگر سطلی نباشد، طبیعتا آن شهروند یک تکه زباله را با خود حمل نخواهد کرد.
پرند با جمعیتی که در آن ساکن است به طور جدی از نبود سطل‌های زباله کارآمد و به تعداد کافی رنج می‌برد و به همین دلیل خیابان های شهر کثیف و پر از زباله است.
شهروندان پرندی مثل هر شهروند دیگری در شهرهای دیگر دوست دارند در خیابان‌های تمیز رفت و آمد کنند اما آیا این ابزار در اختیار آنها قرار گرفته که در نظافت شهر مشارکت کنند؟ در قواعدی که معمولا توسط شهرداری‌ها رعایت می‌شود در خیابان‌های اصلی و پر رفت و آمد باید در هر 30 متر یک سطل قرار داده شود و اگر در این خیابان‌ها مراکز جاذب زباله مثل خوراک‌سراها قرار داشته باشد باید به تعداد سطل‌ها افزود.
 اما آیا در بلوار جمهوری پرند چنین قواعدی رعایت شده است ؟ در این بلوار با وجود اینکه هم پر رفت و آمد است و هم بی شمار رستوران و فست فود و...در آن قرار گرفته است تعداد سطل‌های زباله نه تنها بسیار کم است بلکه همان سطل‌های مورد استفاده هم کاملا متضاد با مبلمان شهری پرند و محیط اطرافشان هستند.
 در پارک‌هاو مراکز تفریحی مشکل بسیار جدی‌تر است بطوری که دو پارک بزرگ در خیابان آسمان فقط یک سطل زباله دارند.
کوچه و خیابان‌های دیگر پرند هم که گویا در محدوده دید مسئولین شهرداری قرار ندارند.
 مشکل فقط به اینجا ختم نمی‌شود و وقتی کم کاری و سهل‌انگاری مسئولین خدمات شهری در انتقال و دفع زباله‌ها را اضافه کنیم می‌بینیم که علت آلودگی و کثیفی خیابان های شهر فقط کم‌کاری مسئولین است.
ساخت و قرار دادن ابزار لازم برای نظافت شهری ابتدایی‌ترین وظایف شهرداری است که اگر شهرداری مثل شهرداری پرند تا این حد نسبت به آن بی‌تفاوت و سهل انگار باشد آیا می‌توان از آن شهرداری توقع عملکرد مناسب در بخش‌های مدیریت کلانشهری داشت ؟
مسئولین شهرداری پرند باید در نظر داشته باشند که همین جزئیات که به نظر آنها کوچک و بی‌اهمیت می‌آید تا چه اندازه بر رضایت شهروندان از عملکرد آنها تاثیرگذار است و امیدواریم با اصلاح نگاه این عزیزان به مشکلاتی از این دست کم‌کم بتوان کاستی‌های شهر پرند را از سر راه برداشت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code