موضوعات
مازندران

50هزار معلول زیر پوشش بهزیستی مازندران

نویسنده:
مدیرکل بهزیستی مازندران روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه در ساری که به مناسبت روز جهانی معلولان برگزار شد، با بیان این‌که تغییر باورها و نگرش نسبت به معلولیت، کلید ارتباط موثر جامعه با معلولان است، از وجود بیش از 50 هزار معلول زیر پوشش بهزیستی در مازندران خبر داد...
1396/09/12
مدیرکل بهزیستی مازندران روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه در ساری که به مناسبت روز جهانی معلولان برگزار شد، با بیان این‌که تغییر باورها و نگرش نسبت به معلولیت، کلید ارتباط موثر جامعه با معلولان است، از وجود بیش از 50 هزار معلول زیر پوشش بهزیستی در مازندران خبر داد و گفت: از این تعداد، بزرگ‌ترین نوع معلولیت مربوط به معلولان جسمی و حرکتی با ۴۵ درصد است. معلولان ذهنی با ۲۹درصد در رده دوم، اختلالات و شنوایی با ۱۳درصد و اختلالات بینایی با ۱۰ درصد و ۹درصد اختلالات روانی در ردیف‌های بعدی قرار دارند. به گزارش همشهری «سعید آرام» افزود: ۱۲هزار و ۴۰۰ معلول مازندرانی از بهزیستی مستمری ماهانه دریافت می‌کنند. همچنین ۱۰۶ مرکز در استان به معلولان خدمات ارائه می‌دهند که ۶۴ مرکز به صورت روزانه فعالیت می‌کنند، ۲۴ مرکز شبانه و ۱۸ مرکز ویزیت هم از جمله مراکزی است که به معلولان خدمات می‌دهند. وی با بیان این‌که ماهانه یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان هزینه یارانه این ۱۰۶ مرکز است، گفت: هیچ معلولی در استان در نوبت دریافت وسایل کمک توانبخشی نیست. سال گذشته بیش از ۲۸ میلیارد ریال و در ۶ ماه نخست و امسال هم ۱۵ میلیارد ریال در این زمینه هزینه کردیم.
آرام گفت: سهمیه تسهیلات اشتغالزایی معلولان در مازندران سال گذشته ۱۴ میلیارد تومان بود که امسال به ۴۲ میلیارد تومان افزایش یافته و تسهیلات ۱۵ میلیونی سال گذشته هم امسال به ۲۰ میلیون تومان رسیده است. در ۶ ماه امسال ۱۱۰۰ نفر تسهیلات اشتغالزایی دریافت کردند.
وی با  تأکید بر این‌که قانون 3درصد جذب معلولان الزام‌آور است، از دست‌اندرکاران آموزش و پرورش کشور خواست که نسبت به به‌کارگیری نکردن معلولان، تجدید نظر کرده و توانمندی‌های معلولان را درک کنند.
وی با  تأکید بر این‌که مجلس اصلاحیه قانون حقوق معلولان را در دستور کار قرار دهد، افزود: اصلاحیه این قانون تهیه شده که در مجلس یک بار تصویب، اما از سوی شورای نگهبان رد شد. این اصلاحیه اکنون در پیچ و خم‌های مجلس است و تقاضا داریم مجلس رسیدگی به این اصلاحیه را در دستور کار قرار دهد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code