موضوعات
مازندران

۳۰ درصد ظرفیت شهرک صنعتی «بشل» فعال است

نویسنده:
نماینده مردم قائمشهر، جویبار، سوادکوه و سیمرغ در مجلس با انتقاد از مدیریت حوزه گردشگری و صنعت استان گفت: ۳۰ درصد ظرفیت شهرک صنعتی بشل فعال است.
1396/05/21
به گزارش مهر «عبدالله رضیان» اظهارداشت: قائمشهر یک شهر ورزشی است، اما از امکانات زیرساختی بسیار کمی در این زمینه برخوردار است که باید با نگاه ویژه به آن نگریسته‌ شود.
وی رکود صنعت را یکی از مشکلات عمده کشور دانست و افزود: حوزه انتخابیه قائمشهر، جویبار، سوادکوه، سوادکوه شمالی و سیمرغ با توجه به گستردگی حوزه، با چالش‌های جدی مواجه است که می‌توان شهرک‌های صنعتی، نساجی، البرز مرکزی و بشل را جزء دغدغه‌ها دانست.
عضو کمیسیون صنعت معدن تجارت تصریح کرد: در شهرک صنعتی بشل ۱۷۲ واحد صنعتی وجود دارد که فقط ۳۰ درصد از این ظرفیت فعال است و این درحالی است که باید ۲۰ هزار شغل ایجاد می‌شد، اما در حال حاضر فقط ۲هزار نفر در این واحدها اشتغال دارند.
رضیان با اظهار تأسف از به تاراج رفتن کارخانه نساجی مازندران عنوان کرد: سرمایه‌دارانی که نساجی به آنان واگذار شد به تعهدات خود پایبند نبودند و هیچ نظارتی هم بر عملکردشان صورت نگرفت.
این نماینده مجلس تصریح کرد: سرمایه‌گذار بدون پرداخت هیچ پولی با استفاده از تسهیلات بانکی اقدام به خرید ۳۰ میلیون یورو دستگاه و تجهیزات کرد که در همان زمان ارزش ریالی این ماشین‌آلات فقط ۱۲ میلیون یورو بوده ‌است.
وی با قدردانی از عملکرد مدیریت جدید کارخانه نساجی مازندران گفت: این فرد توانست ضرردهی کارخانه را کاهش دهد و دوباره ۳۸۲ کارگر به کار خود برگردانده شوند، که امیدواریم هرچه زودتر سرمایه‌گذار جدید کار خود را آغاز و دستگاه‌های خریداری شده نصب و راه‌اندازی شوند.
نماینده مردم قائمشهر، جویبار، سوادکوه، سوادکوه شمالی و سیمرغ به کارخانه نساجی قائمشهر اشاره کرد و گفت: این کارخانه با قدمت بسیار طولانی، قرار بود به سرمایه‌گذارانی فروخته شود که قصد به تاراج بردن زمین آن را داشتند، اما با اجماع کلی، کارخانه نساجی توسط شهرداری خریداری شد تا برای همیشه نساجی قائمشهر به مردمانش تعلق داشته ‌باشد.
وی وضعیت گردشگری مازندران را یکی از انتقادات شدید نمایندگان این استان به مدیریت آن دانست و افزود: کمترین زیرساخت‌های گردشگری در مازندران وجود دارد و هیچ بهره‌ای از ۳۰ میلیون مسافر، عاید مردم این استان نمی‌شود.
رضیان ایجاد پارک مناسب و بازارچه سنتی در ورودی قائمشهر و توسعه زیرساخت‌های گردشگری در دیگر شهرهای حوزه انتخابیه خود را در گردشگرپذیری بسیار مؤثر دانست.
این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنان خود، به نمایشگاه بین‌المللی مازندران که در قائمشهر واقع شده‌است، اشاره کرد و گفت: با توجه به دستور وزیر صنعت‌، معدن‌ و تجارت هیچ نمایشگاه موازی در استان‌ها نباید ایجاد شود، اما سازمان صنعت،‌ معدن و ‌تجارت مازندران به ۲ نمایشگاه جدید مجوز داده که مغایر با دستور وزیر است.  وی اظهار امیدواری کرد با مذاکرات انجام شده، مشکلات تنها نمایشگاه بین‌المللی مازندران رفع شود. این حقوقدان به وضعیت بیمارستان رازی اشاره کرد و افزود: ۲۳ میلیارد تومان توسط سازمان برنامه‌ و بودجه و ۲۰ میلیارد تومان توسط وزارت بهداشت و درمان برای اتمام ساختمان بیمارستان رازی قائمشهر تأمین شده که امیدواریم تا پایان سال آینده این ساختمان افتتاح شود.
رضیان به تولید انبوه مرکبات اشاره کرد و گفت: سالانه ۴.۵ میلیون تن مرکبات در کشور تولید می‌شود، اما مصرف سرانه کشور فقط ۲ میلیون و ۳۰۰ تن است و با وجود این همه مرکبات مازاد امکانات صادرات هم وجود ندارد و از سوی دیگر صنایع تبدیلی و آبمیوه‌گیری برای برخی از محصولات پرتقال مانند تامسون جوابگو نیست و مسئولان باید فکری به حال ۲ میلیون و ۲۰۰ تن مازاد مرکبات کشور بکنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code