موضوعات
مازندران

کیاکلا؛ مرکز ذرت استان

نویسنده:
ذرت یا شیربلال را می‌توان یکی از شاخص‌ترین محصولات سیمرغ دانست که به دلیل کیفیت بسیار بالای این محصول مشتریان بسیاری از اقصی نقاط ایران دارد، به‌ طوری‌ که از استان‌های تهران، زنجان و قزوین به ‌صورت مستقیم برای خرید این محصول به سیمرغ مراجعه می‌کنند و بی‌راه نیست بگوییم کیاکلا مرکز بلال مازندران است....
1396/05/15
ذرت یا شیربلال را می‌توان یکی از شاخص‌ترین محصولات سیمرغ دانست که به دلیل کیفیت بسیار بالای این محصول مشتریان بسیاری از اقصی نقاط ایران دارد، به‌ طوری‌ که از استان‌های تهران، زنجان و قزوین به ‌صورت مستقیم برای خرید این محصول به سیمرغ مراجعه می‌کنند و بی‌راه نیست بگوییم کیاکلا مرکز بلال مازندران است.
به گزارش فارس از شهرستان سیمرغ، ذرت یا شیربلال نامی آشنا برای مردم است.
این محصول یکی از گیاهان بومی آمریکای مرکزی و جنوبی، چین و هند و از تیره غلات و خانواده گیاهان چمنی است که گونه‌های متعددی دارد و مهم‌ترین آنها سلطان غلات نام‌ گرفته است.
ذرت از نظر تولید در دنیا دومین محصول غلات‌های مهم محسوب می‌شود و تشکیل‌دهنده غذای اصلی جمعیت زیادی از مردم در آمریکای لاتین، آسیا و آفریقا و قسمت‌هایی از بلوک شرق است.
ظرفیت تولید بالای ذرت مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفته که دلیل این امر استفاده تقریباً صددرصدی از ذرت یا شیربلال است و حتی کاکل این محصول هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
شهرستان سیمرغ (کیاکلا) را به ‌دلیل داشتن خاک بسیار مرغوب برای کشاورزی می‌توان قطب کشاورزی استان معرفی کرد و همین موضوع باعث شده که کشاورزی رتبه نخست معیشت را در زندگی مردم داشته باشد.
ذرت یا شیربلال را می‌توان یکی از شاخص‌ترین محصولات سیمرغ در کنار مرکبات، توت‌فرنگی و کیوی دانست که به دلیل کیفیت بسیار بالای این محصول مشتریان بسیاری از اقصی نقاط ایران دارد، به ‌طوری ‌که از استان‌های تهران، زنجان و قزوین به ‌صورت مستقیم برای خرید این محصول به سیمرغ مراجعه می‌کنند و بی‌راه نیست بگوییم کیاکلا مرکز بلال مازندران است.
همه افرادی که برای خرید شیربلال کیاکلا به سیمرغ آمده‌اند دلیل حضور خود در سیمرغ و خرید شیر بلال کیاکلا را کیفیت بالای اعلام می‌کنند و مرکز بلال مازندران را کیاکلا می‌دانند.
750 هکتار از مساحت 6/87 کیلومتر مربعی سیمرغ در سال جاری زیر کشت ذرت قرار گرفته است.

 700 هکتار از اراضی کیاکلا زیرکشت شیر بلال قرار گرفته است
مدیر جهاد کشاورزی سیمرغ اظهار کرد: 700 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان سیمرغ زیر کشت ذرت دانه‌ای و 50 هکتار هم به‌صورت علوفه‌ای زیر کشت ذرت قرار گرفته است.
«مجید جعفری» افزود: رقم کشت ذرت در شهرستان نوع «سینگل کراس 704» است و حدود 0.1 هکتار هم توسط کشاورز پیشرو سیمرغی به‌صورت آزمایشی زیر کشت ذرت شیرین قرار گرفته است.
وی با اشاره به این‌که از اواسط فروردین تا اواسط اردیبهشت زمان کشت بهاره و در تیرماه کشت تابستانه این محصول انجام می‌شود تصریح کرد: 90 درصد کشت این محصول به ‌صورت مکانیزه و با دستگاه ردیف‌کار و 10 درصد هم به ‌صورت دستی کاشته می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی سیمرغ ادامه داد: بیشترین کشت ذرت در سیمرغ در بخش مرکزی این شهرستان و روستاهای نجارکلای جدید، پهناجی و رکن‌کلا صورت می‌گیرد.
جعفری با بیان این‌که برداشت ذرت به دو صورت برداشت با دست و برداشت با ماشین‌های مخصوص (چاپر) انجام می‌شود اظهار کرد: برداشت با دست برای مصرف انسان به‌ صورت بلال و تازه‌خوری و برداشت با ماشین‌های ویژه برای مصارف علوفه‌ای است.
وی افزود: تقریباً تمام قسمت‌های بلال مورد استفاده قرار می‌گیرد و علاوه بر محصول ذرت، با فروش ساقه همراه ذرت با ذرت برای تعلیف دام در درآمدزایی و اقتصاد خانوار نقش بسزایی دارد.
مدیر جهاد کشاورزی سیمرغ گفت: حدود 15 مرکز خرید بلال در حوزه‌های شهری و روستایی برای خرید و فروش این محصول در شهرستان مشغول فعالیت هستند.

‌ ایجاد شغل موقت برای جوانان
این محصول در کنار فواید بسیاری که دارد باز کار موقت و بسیار خوبی برای جوانان بیکار به وجود آورده و بسیاری از جوانان شهرستان که طی مدت برداشت این محصول وارد این کار می‌شوند، ابراز رضایت دارند.
ذرت را در انواع کبابی، استفاده از ماکرویو، آب‌پز کردن، بخارپز کردن و تهیه پاپ‌کورن طبخ و استفاده کرد و کارشناسان تغذیه بهترین روش برای پخت ذرت را بخارپز کردن آن می‌دانند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code