موضوعات
مازندران

کمک 160 میلیونی نیکوکاران برای آزادی زندانیان

نویسنده: رضا شریعتی خبرنگار
وارد راهرو دادگاه كه می‌شوی یكی برای انحصار وراثت آمده است، یكی برای زد و خورد، یكی هم برای طلاق و آخری هم برای قتل. پنج ماه از قشنگ‌ترین روزهای زندگی‌اش به تلخی گذشته بود و حالا سراپای وجودش لبریز از نفرت است. یاد حرف‌های دلربای احسان افتاد. توی دانشگاه با او آشنا شده بود؛ پسری كه همراه یكی از همكلاسی‌هایش به دانشگاه می‌آمد و بعد‌ها گفته بود فقط برای فاطمه در دانشگاه حاضر می‌شد....
1396/06/19
وارد راهرو دادگاه كه می‌شوی یكی برای انحصار وراثت آمده است، یكی برای زد و خورد، یكی هم برای طلاق و آخری هم برای قتل. پنج ماه از قشنگ‌ترین روزهای زندگی‌اش به تلخی گذشته بود و حالا سراپای وجودش لبریز از نفرت است. یاد حرف‌های دلربای احسان افتاد. توی دانشگاه با او آشنا شده بود؛ پسری كه همراه یكی از همكلاسی‌هایش به دانشگاه می‌آمد و بعد‌ها گفته بود فقط برای فاطمه در دانشگاه حاضر می‌شد.
در چند ماه آن‌چنان قلب دختر جوان را تسخیر كرد كه جلو پدرش هم ایستاد: «ما همدیگر را دوست داریم و با هم خوشبخت می‌شویم.» مادر و پدرش هر كاری می‌توانستند كرده بودند تا فاطمه را منصرف كنند. طی تحقیقات آن‌ها احسان پسری لا‌ابالی و بیکار بود، همه هم از او ناراضی بودند. حالا فاطمه یاد حرف پدرش افتاده بود: «این عشق‌ها زندگی نمی‌شود. عشقی كه با یك احساس بچگانه شروع شود سرانجام ندارد.» حالا او هیچ حرفی برای گفتن نداشت. عین 150 روز را عذاب كشیده بود. سه ماه بعد از آغاز زندگی، همه چیز تغییر كرد. احسان خیلی زود شروع به اذیت و آزار كرد، کتک می‌زد و این آخری‌ها هم... یاد لحظه‌ا‌ی می‌افتد كه احسان با زنی دیگر وارد خانه شد. زنگ می‌زند به پلیس و حالا هم فقط مهریه و طلاقش را می‌‌‌خواهد.

فقط قصاص
التماس می‌کند که اعدامش نکنند. می‌گوید: «زن و بچه دارم، تو رو خدا منو ببخشید.» اما التماس‌هایش بی‌فایده است و مادر و پدر مقتول فقط قصاص می‌خواهند. «پسرمان فقط 19 سال داشت. شما که 30 سالت بود و با اون بچه دست به یقه شدی، فکر نکردی امکان داره بمیره؟ جیک‌جیک مستونت بود، فکر زمستونت نبود؟»
اشک از چشم‌هایش سر می‌خورد. دختر 10 ساله‌اش چادر مادر مقتول را می‌گیرد. «تو رو خدا رضایت بده، بابامو نکش، تو رو جون عزیزات. دلت میاد من بی‌پدر شم؟» زن اعتنایی نمی‌کند و به سمت اتاق قاضی‌ می‌رود.
جابر –متهم به قتل- می‌گوید: «من سمند داشتم. با پرایدش راه رو بند آورده بود. با هم بحث کردیم و عصبانی از ماشین پیاده شدم. کشیدمش بیرون، درگیر شدیم و هلش دادم. سرش خورد به جدول کنار خیابون، گرفتمش به باد کتک تا این‌که...»
سری تکان می‌دهد. همین موضوع و موضوعاتی نظیر این پای ما را به ستاد دیه مازندران می‌کشاند تا بدانیم در این ستاد چه می‌گذرد. ابتدا بنا داریم تا اطلاعاتی از رویدادهای این ستاد در سال 96 به ‌دست بیاوریم، اما متوجه می‌شویم که این آمار ابتدای مهرماه به صورت 6 ماهه منتشر می‌شود. به همین دلیل آخرین آمار این ستاد دیه را از «محمدعلی غمگسار» مدیر نمایندگی ستاد دیه مازندران می‌گیریم.

آزادسازی 293 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد
مدیر نمایندگی ستاد دیه مازندران در گفت‌وگو با همشهری با بیان این‌که 293 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد از طریق ستاد دیه آزاد شدند گفت: از این تعداد 274 مرد و 19 زن هستند. 50 نفر از این افراد زندانیان جرایم دیه، 158 نفر بدهکار مالی، 79 نفر زندانی مهریه و 6 نفر زندانی نفقه بودند.
«محمدعلی غمگسار» افزود: میانگین جرایم غیرعمد در سال 95، ماهانه بین 500 تا 600 نفر است. نیکوکاران استان در سال گذشته 110 میلیون تومان و نیکوکاران کشور مبلغ 52 میلیون تومان برای آزادی زندانیان به ستاد دیه استان مازندران کمک کردند.
وی با اشاره به پیامدهای ناشی از تصادفات در مازندران گفت: برای تصادفاتی که به دلیل نداشتن گواهینامه و بیمه رخ می‌دهد از طریق صندوق خسارت‌های بدنی کشور عین مبلغ دیه بدون بهره به فرد مساعدت می‌شود و فرد مکلف است مبلغ را برگرداند.

79 نفر؛ زندانی مهریه
غمگسار با تاکید بر این‌که مهریه مسئله شخصی افراد است اظهار کرد: 79 نفر زندانی مهریه در سال گذشته از طریق ستاد دیه تسهیلات 4 درصدی بانک‌های عامل را دریافت کردند که با این تسهیلات آزادی آن‌ها محقق شد. در صورت کنار آمدن شاکی و متشاکی تا سقف 60 میلیون تومان وام 4 درصدی برای مهریه پرداخت می‌‌کنیم. در بخش بدهکاران مالی نیز تسهیلات و مساعدت‌های بلاعوض از جمله کمک‌های ستاد دیه مازندران به زندانیان استان در سال گذشته بود.
مدیر نمایندگی ستاد دیه مازندران با بیان این‌که تسهیلات از طریق 4 بانک عامل (ملت، صادرات، رفاه و تجارت) پرداخت می‌شود اظهار کرد: در این زمینه بانک ملت 10 میلیارد و 800 میلیون ریال، بانک رفاه 10 میلیارد و 820 میلیون ریال، بانک صادرات 10 میلیارد و 900 میلیون ریال و بانک تجارت 288 میلیون و 217 هزار ریال تسهیلات پرداخت کردند.

126 میلیارد و 580 میلیون ریال اعسار
غمگسار مبلغ کمک‌های بلاعوض ستاد دیه مازندران را 2 میلیارد و 100 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: درخواست اعسار از سوی بدهکار و ستاد دیه مازندران با همکاری دادگاه از دیگر اقدامات انجام شده بود که در این زمینه 126 میلیارد و 580 میلیون ریال تقسیط بسته شد. برای تصادفات نیز 11 میلیارد و 310 میلیون ریال تسهیلات از بیمه‌ها دریافت شد. پرداخت 500 میلیون تومان وام بدون بهره از طریق بانک تجارت و 200 میلیون تومان از طریق بانک اقتصاد اسلامی از دیگر گام‌های برداشته شده است. غمگسار از اخذ گذشت به عنوان راهکار دیگر برای رضایت از شاکیان اشاره کرد و گفت: در همین زمینه 145 میلیارد و 650 میلیون ریال گذشت توسط شاکیان در سال گذشته به ثبت رسید.

تلنگر
بسیاری از ما ضرب‌المثل «کی مهریه داده و کی گرفته» را شنیده‌ایم. یا می‌گویند «هرکی خربزه می‌خوره پای لرزش می‌شینه». اما عمق فاجعه و پیام این ضرب‌المثل زمانی مشخص می‌شود که دچار مشکلات این‌چنینی شویم و پایمان به دادگاه باز شود. نکته‌‌ای که باید به آن اهمیت داد لزوم توجه به آموزش افراد و خانواده‌ها در خصوص افزایش صبر، کنترل اعصاب و آموزش‌های مهارت‌های زندگی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code