موضوعات
مازندران

چای مازندران منتظر مشتری است

نویسنده:
رئیس انجمن صنعتی چای مازندران از مشتری نداشتن چای استان گلایه کرد و با اشاره به جمعیت ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری استان، گفت: اگر واقعاً به تولید منطقه احترام بگذاریم، چای تولیدی با همین جمعیت به فروش می‌رسد و نیاز به فروش در استان‌های دیگر نیست، اما چای ما هنوز در انبار مانده و منتظر مشتری هستیم.
1396/07/22
به گزارش مهر، «ولی شریعتی» در همایش بزرگداشت روز جهانی غذا از کاهش 22هزارتنی تولید چای مازندران و گیلان در سال جاری خبر داد و  گفت: با توجه به محصولات منطقه، چای غرب مازندران بسیار غریب واقع شده، به این معنا که بسیاری از افراد از وجود چای در این استان اطلاع ندارند و کار فرهنگی نیز در این زمینه انجام نشده است.
وی با بیان اینکه در غرب مازندران حدودا ۱۲ کارخانه چای‌سازی وجود دارد که ۹کارخانه فعال هستند، افزود: ظرفیت روزانه کارخانه‌ها بیش از ۲۴۹ تن است که ۳۹۰ کارگر در آنها مشغول به کارند. وی مساحت باغ‌های چای غرب استان را ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار اعلام کرد و افزود: غرب استان ۲ هزار و ۷۰۰ کشاورز با تولید سالانه هزار تن چای کیفی دارد که تفاوت چای استان و وارداتی ارگانیک بودن چای مازندران است. چای ما به‌خاطر دیردم بودن، بعد از ۱۵ دقیقه عطر و طعم بسیار خوبی دارد و حتی می‌توان تا چندین ساعت بعد هم آن را نوشید اما رنگ و اسانس چای خارجی زود از چای جدا می‌شود.
وی ارزش اقتصادی یک دوره بهره‌برداری از چای را ۷۲ میلیارد تومان برشمرد که این میزان با مشارکت ۶۰ درصدی دولت و ۴۰درصدی کارخانه به کشاورز پرداخت می‌شود و به اقتصاد و اشتغال منطقه کمک می‌کند.
شریعتی با اشاره به اینکه استان مازندران و گیلان در دهه ۷۰ حدود ۷۵ هزار تن چای در ۶ هزار هکتار زمین و با ۳۶ هزار نفر کشاورز تولید می‌کردند افزود: اما  اکنون تولیدات ما به ۲۲ هزار تن در این دو استان کاهش یافته که نیازمند کمک و توجه جدی از سوی دولت است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code