موضوعات
مازندران

وزیر ورزش و جوانان و مطالبات سمن‌های مازندرانی

نویسنده: علی احسانی خبرنگار
در حیات کوتاه‌مدت وزارتخانه ورزش و جوانان چالش‌های فراوانی در ارائه طرح‌ها و خدمات رقم خورده است. این چالش‌ها از سطح کلان این وزارتخانه که به مدیران ارشد آن گره خورده است، آغاز شده...
1396/08/16
در حیات کوتاه‌مدت وزارتخانه ورزش و جوانان چالش‌های فراوانی در ارائه طرح‌ها و خدمات رقم خورده است. این چالش‌ها از سطح کلان این وزارتخانه که به مدیران ارشد آن گره خورده است، آغاز شده و به سطوح پایینی که مدیران میانی در ادارات کل استان‌ها حضور دارند ختم می‌شود. به باور اغلب کارشناسان، وزارت ورزش و جوانان یک تناقض دارد، چون چه در دولت قبل و چه در دولت کنونی تمرکز مدیران بیشتر بر ساحت ورزش است تا مطالبات و خواسته‌های جوانان. دقیقا یک هفته پیش -سه‌شنبه 9 آبان- وزیر ورزش در روال جلسات هفتگی خود با سمن‌های فعال در حوزه جوانان با نمایندگان سمن‌های 2 استان مازندران و زنجان نشست صمیمانه‌ای داشت و با مطالبات نماینده‌های سمن‌های این دو استان از نزدیک آشنا شد.

جوانان موتور توسعه
این جلسات هفتگی توسط «محمدمهدی تندگویان» معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان مدیریت و برگزار می‌شود. جلسه روز سه‌شنبه در سالن شماره 2 وزارتخانه برگزار شد که «هاجر مرادی»، «نازنین شهابی»، «جمیله طهماسبی»، «آتنا حسینی»، «محمدجواد خانپور»، «امیرحسین سهرابی» و«حامد کاکاسلطانی» اعضای هیأت مدیره خانه جوانان استان مازندران در آن حضور داشتند.
وزیر ورزش و جوانان در این دیدار اظهار کرد: در گزارشی که در صحن هیأت دولت درباره مبارزه با مواد مخدر ارائه شد همه دستگاه‌های دخیل به سهم و نقش سمن‌ها اشاره کردند و حضور و اقدامات آنان را جدی و اثربخش دانستند. این الگو می‌تواند قابل تعمیم باشد. ما باید به سمتی برویم که مدیریت برخی از امور تصدی‌گری و‌حاکمیتی را به جوان‌ترها و ‌همین سمن‌های جوانان بدهیم تا چه بانوان جوان و چه پسران جوان به صورت جدی وارد گود شوند و مدیریت را از نسل گذشته تحویل بگیرند. «مسعود سلطانی‌فر» اظهار کرد: برخی مسئولان ما باور کردند که باید از ظرفیت جوانان به عنوان موتور توسعه و نه مانع توسعه بهره‌برداری کنند و برخی هنوز به این باور نرسیده‌اند که ما تلاش می‌کنیم این زمینه‌ها باید فراهم و این باور احیا شود. «هاجر مرادی» که به نمایندگی از مجمع مازندران در این جلسه صحبت می‌کرد نیز گفت: ذهنیت ما نمایندگان مازندران درگیر این قضیه است که شعار جوان‌گرایی به عمل بدل شود. در جلسات ستاد ساماندهی که حاضر می‌شویم مدیران ارشد استان خیلی مسرور هستند که ما مشارکت بهینه‌ای در جلسات داریم و در جوارشان هستیم. از این‌که ما را مطالبه‌گر می‌بینند احساس رضایت دارند، ولی زمانی که دست یاری خود را به سمت مدیران می‌گیریم با استرس و اضطراب روبه‌رو می‌شویم و این پرسش در ذهن ما جوانه می‌زند که چرا شرایط برای حضور جوانان و مشارکت آن‌ها در فعالیت‌های اجتماعی پر از موانع گوناگون است.

تشکل‌ها و معضلات ناشناخته
عضو هیأت مدیره خانه جوانان استان با اشاره به سخنان تندگویان معاون وزیر که ابتدای جلسه گفته بود باید از ظرفیت‌های بومی خود بهره ببریم افزود: اگر از تمام ظرفیت‌های جوانانی مثل ما که در زمینه کارهای عام‌المنفعه مشارکت دارند استفاده شود، به نتایج مقبول‌تری خواهیم رسید. زمانی که بنده به عنوان مدیرعامل یک سمن در استان خود جایگاه نداشته باشم، چه نقشی می‌توانم ایفا کنم؟ البته به شکل صوری به ما جایگاه داده شده، ولی هیج‌جا اعضای ما را به عنوان عضو مجمع سازمان‌های مردم‌نهاد و عضو خانه جوان نمی‌شناسند، چون تمام این پروسه حمایت از اعضای خانه جوان و فعالان سمن‌های جوان در حد حرف و شعار متوقف مانده است. دکتر سلطانی‌فر در تشریح حمایت دولت از سمن‌های حوزه جوانان استان‌ها گفت: رئیس‌جمهوری در بیشتر جلساتشان با استانداران و وزرا این توصیه تاکید کرده و خواسته‌اند که جوان‌گرایی در بخش‌های میانی را در اولویت قرار دهند. یکی از توصیه‌های من به مدیران کل در استان‌ها هم تعامل با جوانان و واگذاری بخش‌ها و اقدامات به سمن‌ها و جوانان است.  مرادی با اشاره سخنان وزیر در باب حضور جوانان در صحنه فعالیت‌های اجتماعی و عام‌المنفعه تصریح کرد: از 15 تا 29 سالگی زمانی است که یک جوان برای فعالیت‌های اجتماعی انرژی فراوانی دارد. ولی در این مقاطع سنی اگر بخواهیم به شغل و حرفه خود دقت نداشته باشیم، از زندگی شخصی عقب می‌مانیم، چون فعالیت‌های اجتماعی به گونه‌ای است که کل زمان کاری مفید یک شخص را پوشش می‌دهد. خودم در شغلی که در آن درس خوانده و تبحر دارم فعال نیستم، ولی کارآفرینی کرده‌ام. مدیرعامل انجمن مردم‌نهاد روزنه زندگی ساری افزود: بعید می‌دانم دوستان عزیزی که در این جلسه حاضر هستند در شغل و حرفه مناسب و مدنظر خود مشغول فعال باشند. اگر قرار است جامعه ما شناخت بیشتری از این کارهای تشکلی داشته باشد، باید بهای بیشتری به نسل جوانان داده شود و از این جوان‌ها در مقام مشاور در جایگاه‌های مختلف بهره ببریم. متاسفانه وقتی کارمندانی را که شناختی از کارهای تشکلی ندارند در مسند امور قرار می‌دهید، زمانی که من نوعی به عنوان مدیر سمن به آن‌ها رجوع می‌کنم، پی می‌برم هیچ شناختی از سمن‌ها ندارند و می‌پرسند سمن چیست، خودرو است؟! این فعال اجتماعی مازنی با بیان این‌‌که هنوز بخشی از مدیران و کارمندهای آنان از خدمات سمن‌ها اطلاعی ندارند اظهار کرد: بعد از توضیحات فراوان تازه دوستان می‌پرسند واقعا شما‌ها مجانی کار می‌کنید؟ در حقیقت از نحوه فعالیت سمن‌ها بی‌اطلاع هستند. حمایت‌ها باید از طریق مدیران رده بالا انجام شود و فرهنگسازی باید از جانب وزارتخانه که در دستگاه‌های تابعه نفوذ و اشراف دارد انجام شود.

سنبه پرزور ورزشی‌ها
دکتر سلطانی‌فر به نمایندگان دو استان مازندران و زنجان گفت: ما امروز شاهد رشد اعتبار ۶٧ برابری حوزه جوانان هستیم. سال ٩٢ بودجه جوانان ۶ میلیارد تومان بود و امسال به ۴٠٠ میلیارد تومان رسیده است. این یعنی رشد ۶٧ برابری بودجه در این بخش. تاکید دولت و وزارتخانه و مجلس در تقویت حوزه جوانان است.
 مرادی با اشاره به سخنان تندگویان معاون وزیر که در ابتدای جلسه اظهار کرده بود باید از موضوع کمیت‌ها و آمارسازی دوری کنیم، گفت: در استان مازندران بیش از 70 سمن در حوزه جوان‌ها به ثبت رسیده‌ است، ولی تعداد اندکی از سمن‌ها فعال هستند، چون این طیف در آن مرکزی که فعال هستند اقناع نمی‌شوند و نمی‌توانند ادامه دهند. عضو هیأت مدیره خانه جوانان مازندران اظهار کرد: اکنون تعداد افراد فعال در سمن‌های حوزه جوانان استان مازندران نهایتاً به 20 نفر هم نمی‌رسد. جوان با مدرک فوق‌لیسانس می‌پرسد چرا باید کار عام‌المنفعه انجام دهم، در حالی که خودم بیکارم و شغلی ندارم؟ این حقیقت تلخی است که ما باید به آن دقت کنیم. متاسفانه تمام بودجه‌های این وزراتخانه در بخش ورزشی خرج شده و به بخش جوانان بودجه‌ای اختصاص داده نمی‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code