موضوعات
مازندران

واردات 204 میلیون و 343 هزار دلار انواع کالا به مازندران

نویسنده: شهرام سوادکوهی خبرنگار
مدیرکل گمرکات استان مازندران از واردات 204 میلیون و 343 هزار دلار انواع کالا به مازندران در 4 ماه نخست امسال خبر داد....
1396/05/21
مدیرکل گمرکات استان مازندران از واردات 204 میلیون و 343 هزار دلار انواع کالا به مازندران در 4 ماه نخست امسال خبر داد.
«ابوالقاسم یوسفی‌نژاد» در گفت‌وگو با همشهری درباره آمار فعالیت گمرکات استان مازندران طی 4 ماه نخست سال، اظهار کرد: صادرات غیرنفتی مازندران در 4 ماه نخست سال به 124 میلیون و 30 هزار دلار رسید. از سویی دیگر در این مدت 204 میلیون و 343 هزار دلار انواع کالا نیز وارد استان مازندران شد.
وی افزود: اقلام عمده صادراتی گمرکات مازندران در این مدت به ترتیب فرآورده‌های لبنی، کالاهای صنعتی، مواد غذایی، سیمان و مصنوعات چوبی بودند که سهم عمده ارزش صادرات را به خود اختصاص داده‌اند. این محصولات از گمرکات استان مازندران به ترتیب به کشورهای قزاقستان، روسیه، عراق، ترکمنستان و پنجمین کشور عمده طرف معامله صادراتی یعنی آذربایجان صادر شد.
مدیرکل گمرکات استان مازندران با بیان این‌که اقلام عمده وارداتی در 4 ماه امسال به گمرکات استان شامل جو، ذرت، روغن‌نباتی، آهن‌آلات و دانه‌های روغنی بود، افزود: عمده واردات گمرکات استان مازندران نیز به ترتیب از کشورهای فدراسیون روسیه، سوئیس، امارات، اسپانیا و پنجمین کشور عمده وارد‌کننده به گمرکات استان مازندران یعنی آلمان بوده است.  یوسفی‌نژاد خاطرنشان کرد: در این مدت از طریق گمرکات استان مازندران 50 هزار و 133 تن انواع کالا شامل انواع ورق آهن به ارزش 35 میلیون و 237 هزار دلار به مقصد افغانستان، عراق، امارات، ترکمنستان و پاکستان ترانزیت خارجی شد.  وی به الکترونیکی شدن سامانه صادرات و واردات گمرکات استان مازندران اشاره کرد و گفت: این فرایند سبب تسهیل در امور واردات و صادرات می‌شود و سرعت کارها نیز با راه‌اندازی این سامانه بسیار بالا رفته است. بنابراین صاحبان کالاها بدون نیاز به حضور فیزیکی می‌توانند اظهارنامه خودشان را اعلام کنند که برای این کار فقط نیازمند دسترسی به اینترنت از محل كار یا منزل هستند.
مدیرکل گمرکات استان مازندران كاهش زمان انجام تشریفات گمركی، صرفه‌جویی در هزینه‌های مراجعه کنندگان و لینك بودن با سایر سازمان‌های همجوار با گمرك را از مزایای الکترونیکی شدن تشریفات گمرکی عنوان کرد.
یوسفی‌نژاد افزود: آمارها نشان می‌دهد که میزان قاچاق کالا در کشور از ۲۰ میلیارد دلار به کمتر از ۱۵ میلیارد دلار کاهش یافته است و این نشان دهنده کارآمدی سامانه جامع الکترونیکی گمرکات کشور است.  وی با بیان این‌که درآمد گمرکات استان مازندران در 4 ماه امسال 352 میلیارد و 459 میلیون ریال است، افزود: بیش از ۲۲ سازمان مرتبط با امر تجارت خارجی، برای صدور مجوز ترخیص کالا در کنار گمرک همکاری می‌کنند.
 مدیرکل گمرکات استان مازندران یادآور شد: با توجه به رکود در جامعه، لازم است سازمان‌ها با همکاری هم تلاش کنند تا از این رکود خارج شویم. چرا که برخی از بنگاه‌های تولیدی برای تولید خود نیاز به مواد اولیه خارجی دارند و اگر یک روز کالا زودتر ترخیص شوند نقش مهمی را در تولید کشور دارند. همه باید از بنگاه‌های اقتصادی حمایت کنند، زیرا همین بنگاه‌ها نقش بسیار زیادی در تولید اشتغال و رونق اقتصادی دارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code