موضوعات
مازندران

همکاری ژاپن با مازندران در ایجاد اشتغال برای بانوان

نویسنده:
افتتاح نخستین کارگاه تولید عرقیات گیاهی شمال کشور در روستای تیرتاش شهرستان گلوگاه در شرق مازندران در گام نخست برای ۱۴ نفر از زنان سرپرست خانوار در این منطقه ایجاد اشتغال کرده است که به گفته مسئولان استان و شهرستان گلوگاه می‌تواند نقش مثبتی در تولید و اشتغال منطقه و این شهرستان داشته باشد....
1396/05/22
افتتاح نخستین کارگاه تولید عرقیات گیاهی شمال کشور در روستای تیرتاش شهرستان گلوگاه در شرق مازندران در گام نخست برای ۱۴ نفر از زنان سرپرست خانوار در این منطقه ایجاد اشتغال کرده است که به گفته مسئولان استان و شهرستان گلوگاه می‌تواند نقش مثبتی در تولید و اشتغال منطقه و این شهرستان داشته باشد.
 این واحد تولیدی از طریق همکاری مشترک امور زنان روستایی با سفارت کشور ژاپن انجام شد. به گزارش همشهری، مهمان ویژه مراسم افتتاح کارگاه تولید عرقیات گیاهی شمال کشور، سفیر ژاپن در ایران بود. «هیروسویا کوبایاشی» در این مراسم صحبت کرد و گفت: افتخار بزرگی است که از طرف دولت ژاپن در این مراسم حضور دارم و تمایل دارم برای پروژه احداث کارگاه تولید عرقیات گیاهی در مازندران را تبریک بگویم.
معتقد هستم علاوه بر وجود همه مشکلات، موفقیت بزرگی در این پروژه حاصل شده است. مایل هستم قدردانی صمیمانه از تمامی اقدامات و تعهدی را که در این پروژه صرف شده ابراز دارم. این پروژه در اسفند سال 1393 پس از امضای قرارداد بین سفارت ژاپن در تهران و سازمان جهاد کشاورزی در مازندران در قالب طرح GGP به معنای برنامه کمک‌های بلاعوض برای پروژه‌های تامین امنیت انسانی بسته شده است. این طرح GGP به دلیل کمک‌های انعطاف‌پذیر و به‌موقع برای رفع نیازهای اولیه انسانی به شهرت خوبی دست یافته است.
شرایط برای همکاری در زمینه کشاورزی بین کشور ما و ایران وجود دارد و آماده همکاری در پروژه‌ها و بخش‌های مختلف کشاورزی هستیم.
وی البته تأکید کرد که  همکاری جمهوری اسلامی ایران و ژاپن در کارهای مختلف همواره براساس توسعه در امور بوده است و اکنون هم ادامه دارد.
کوبایاشی با اشاره به اینکه اکنون در پسابرجام قرار داریم و زمینه‌های کاری بیشتری فراهم است گفت: در شرایط فعلی زمینه برای همکاری هموارتر شده است.
سفیر ژاپن در ایران با اشاره وجود مشاغل خانگی و رونق آن در کشورش ادامه داد: ژاپن آماده کمک و مساعدت مالی برای کمک به زنان سرپرست خانوار در ایران است و از این طرح‌های اشتغال‌زایی حمایت می‌کند.
وی با اشاره به مساعدت در زمینه عرقیات گیاهان دارویی افزود: ژاپن در زمینه اصلاح اراضی شالیزاری در مازندران هم در گذشته با این استان همکاری داشت و همکاری خوبی انجام شده است.
سفیر ژاپن در ایران با بیان اینکه از سال 1378 سفارت ژاپن در ایران در قالب طرح GGP از پروژه‌های ارگان‌های دولتی و سازمان‌های خصوصی حمایت کرده است گفت: 132 پروژه در ایران در زمینه‌های آموزشی، مراقبتی، بهداشت اولیه، بهزیستی و توسعه تعاونی‌های روستایی اجرایی کرده است.
وی  گفت: این کارگاه به منظور ارتقای اعتماد به نفس و خودکفایی زنان روستایی با ماشین‌آلات جدید برای فراوری گیاهان دارویی که در این منطقه رشد می‌کنند تاسیس و تجهیز شده است.

راهی برای اشتغال زنان سرپرست خانوار
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز در این مراسم گفت: شرق مازندران مرکز تولید گیاهان دارویی است که امیدواریم با توسعه این واحدها در توسعه پایدار و اشتغال مناسب اثرگذار باشیم.
«دلاور حیدرپور» افزود: افتتاح این کارگاه تولیدی راهی مناسب برای اشتغال زنان خانوار و توانمندی آنان است.
وی ادامه داد: حمایت‌های مناسبی در بخش گیاهان دارویی در مازندران انجام شده است و تلاش داریم تا در زمینه نوسازی اراضی کشاورزی از تجربیات و تکنولوژی ژاپن استفاده شود.
این مسئول با اشاره به تحول ایجاد شده در بخش مکانیزاسیون کشاورزی در دولت تدبیر و امید  تصریح کرد: برنامه‌های خوبی در این بخش انجام شده و توانمندی مناسبی اتفاق افتاده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: ساخت این واحد تولیدی از مهر ماه 94 آغاز شد و 2 سال بعد از کلنگ‌زنی به بهره‌برداری رسید.
وی ادامه داد: این واحد تولیدی با عرق‌گیری از 20نوع گیاه دارویی افتتاح شد و شرکت تعاونی زنان روستایی تیرتاش هم‌اکنون دارای 470عضو است که با فعال شدن و توسعه این کارگاه شاهد رشد و توسعه اشتغال در منطقه خواهیم بود.
مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه نیز در این مراسم گفت: ایجاد این واحد تولیدی گامی در راستای توانمندسازی و ارتقای سطح تعاونی‌ها و توسعه روستایی است که می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر شهرستان‌ها باشد.
«رضا پورفلاح» گفت: پروژه‌ ساخت کارگاه عرقیات گیاهی تیرتاش گلوگاه در قالب GGP به منظور توسعه اشتغال در بخش کشاورزی با استفاده از منابع تامین شده است. با اجرای این پروژه زنان روستایی با همکاری هم می‌توانند حماسه دیگری خلق کنند و اشتغال‌زایی مناسبی ایجاد کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code