موضوعات
مازندران

نمره‌محوری در مدارس فراموش نشده است

نویسنده: عادل جهان‌آرای
وقتی پای سخنان برخی از مدیران می‌نشینیم، یک‌صدا بر توسعه و پیشرفت کشور تأکید می‌کنند و اصرار دارند برای آن‌که بتوان بخش مهمی از بیکاری کشور را رفع کرد، باید نظام آموزشی از شکل کتاب‌محوری به مها‌رت‌محوری تغییر یابد...
1396/09/04
      وقتی پای سخنان برخی از مدیران می‌نشینیم، یک‌صدا بر توسعه و پیشرفت کشور تأکید می‌کنند و اصرار دارند برای آن‌که بتوان بخش مهمی از بیکاری کشور را رفع کرد، باید نظام آموزشی از شکل کتاب‌محوری به مها‌رت‌محوری تغییر یابد و دانش‌آموزان به جای کوشش برای داشتن یا گرفتن نمره‌های بالا، برای کسب مهارت و فنونی که به درد جامعه می‌خورد یا کاربرد عملی دارد، کار کنند.
با این حال، بیشتر این سخنان بیشتر در حد شعار می‌ماند و صورت عملی به خود نمی‌گیرد. در اعلامیه‌ها و اطلاعیه‌ها بسیاری از آموزشگاه‌ها هم می‌توان برتر شمردن نمره بر مهارت را دید.
 با آن‌که همه شعار می‌دهند نمره‌محوری باید حذف شود، اما وقتی محک تجربه به میان می‌آید، همه اندیشه‌های عالی را به یک سو می‌گذارند و دوباره بر نمره‌های بالا تأکید می‌کنند. با کمی دقت در آمار دانش‌آموزان و دانشجویانی که پشت کنکور می‌مانند یا در کنکور قبول می‌شوند، می‌توان دریافت که هنوز دانش‌آموزان ما و در کل نظام آموزشی کشور موفقیت بیشتر را در داشتن نمره‌های بالا در رشته‌های گوناگون می‌داند؛ نه مهارت و آشنایی با ابزارها یا فنونی که در ساخت و توسعه کشور نقش دارند. نمونه آن را می‌توان در کنکور سال 96 نیز دید.  بیش از 774هزار نفر فقط در 3 گروه علوم تجربی، انسانی و هنر شرکت کردند که این رشته‌ها بیش از آن‌که مهارتی باشند، نمره‌محورند و دانش آموزان باید دروسی را حفظ کنند و نمره‌ای بگیرند، تا قبول شوند. در رشته ریاضی و فنی اما 148هزار نفر شرکت کردند که شاید نسبت به آیندۀ شغلی خود اطمینان بیشتری دارند.
         برای دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی –حرفه‌ای که به گفته مسئولان آموزشی کشور بیش از 300هزار نفر ظرفیت دارد، بیش از 198هزار نفر شرکت کردند و ۱۴۴ هزار نفر پذیرفته شدند.این موضوع نشان می‌دهد که اقبال عمومی به سوی رشته‌های مهارت‌محور پایین‌تر از رشته‌های نظری است. ضمن آن‌که آمار کاهش چشمگیر تعداد داوطلبان برای کنکور کاردانی فنی و حرفه‌ای را تأیید می‌کند. مثلا در سال 91 بیش از 374 هزار نفر داوطلب شرکت در کنکور فنی‌حرفه‌ای بودند. این رقم بعد از آن، هر سال کاهش یافت و در سال جاری این رقم به بیش از 40درصد رسید.
کاهش 40 درصدی داوطلب به نظر می‌رسد که بیش از همه نشان‌دهنده مشکلی در نظام آموزشی و برنامه‌های آن است. حال ‌آن‌که  اگر مشاوره‌ها و هدایت‌های درستی در طول آموزش و تحصیل دانش‌آموزان وجود داشته باشد، چه بسا دانش‌آموزان به سوی رشته‌هایی ترغیب شوند که آنان را مستقیم به مهارت و کار رهنمون کنند. وجود 222 هنرستان فنی‌ و‌ حرفه‌ای در مازندران با 31 رشته گوناگون و تحصیل نزدیک به 50درصد دانش‌آموزان استان در هنرستان‌ها، هم بازار کار مستعدی می‌طلبد و هم انتظار هم می‌رود که بتوانند در کاهش بیکاری و افزایش توسعه و پیشرفت استان نقش مهمی ایفا کنند.  مهم این‌که حضور این قشر در بازار کار احساس شود. جمعیت نزدیک به 800هزار نفری شرکت کننده در 3 گروه تجربی، انسانی و هنر در سال جدید بعد از پایان تحصیل در دبیرستان با چالش‌های فراوانی برای یافتن کار رو به‌ رو خواهند بود. اگر زمینه-هایی برای داوطلبان رشته‌های فنی و حرفه‌ای وجود نداشته باشد، آنان هم با عارضه بیکاری روبه‌رو نمی‌شوند. این گروه اما مشکلات کمتری نسبت به گروه‌های دیگر آموزشی خواهند داشت و انتظار می‌رود که بعد از تحصیل راحت‌تر وارد بازار کار شوند.           در استان مازندران که به دانش و مهارت‌های مختلف کشاورزی، دامپروری، باغداری یا حتی صنایع مرتبط با آن نیاز وجود دارد، مسئولان آموزشی باید با مشاوره‌های درست و علمی به سوی مهارت‌هایی هدایت کنند که بتوانند برای توسعه استان مفید باشند.
عادل جهان‌آرای
 دبیر همشهری مازندرانارسال پیام اشتراک 
 
 Security code