موضوعات
مازندران

نشان معتبر مدیریت در دستان بانوی مازندرانی

نویسنده: احسان شریعت خبرنگار
بانوان مازندرانی طی سال‌های اخیر نشان داده‌اند که می‌توانند در عرصه‌های مختلف خود را به عنوان فردی موفق معرفی کنند و توانمندی‌های خویش را به رخ بکشند....
1396/05/22
بانوان مازندرانی طی سال‌های اخیر نشان داده‌اند که می‌توانند در عرصه‌های مختلف خود را به عنوان فردی موفق معرفی کنند و توانمندی‌های خویش را به رخ بکشند. آن‌ها در عرصه‌های علمی، فرهنگی، ورزشی و دیگر موارد خوش درخشیدند و افتخارات فراوانی کسب کردند. یکی از این بانوان موفق مازندرانی «ربابه واحدی امرئی» است که توانست تندیس زرین و نشان افتخار را در اجلاس «مدیریت در تراز جهانی» دریافت کند و به عنوان یکی از مدیران با برند جهانی از آکادمی Al Cent دانشگاه ویسلی گواهینامه خود را در سالن همایش‌های بین‌المللی سازمان صدا و سیما دریافت کند. نام این بانوی موفق به عنوان یکی از چهره‌های جهانی مدیریت ایران در کتاب همایش بین‌المللی «مدیریت در تراز جهانی» ثبت شد. واحدی امرئی کارآفرین و مؤسس مدرسه دخترانه هوشمند آینده‌سازان، مدیر مدرسه متوسطه اول شهید «احمد زیار» روستای لاریم شهرستان جویبار و نماینده حقوقی پیش‌دبستانی شهرستان جویبار و سیمرغ است. وی سال 85 رتبه برتر مدیریت کشوری را کسب کرد. همچنین رتبه دوم کشوری طرح و برنامه مدیریتی و دریافت تندیس از رهبر انقلاب را دارد. این بانوی کارآفرین رتبه سوم جشنواره تجسمی کشور، رتبه نخست پژوهش در نیروی انتظامی استان و گواهینامه تربیت متعالی سطح 3 را در کارنامه دارد. او در عرصه خیریه نیز دستی بر آتش دارد. واحدی امرئی مؤسس انجمن خیریه حامیان اهل بیت محمد (ص) شهرستان جویبار و امام جواد (ع) در شهر کوهی‌خیل است و افتخار خادمی امام رضا (ع) را نیز دارد.

موفقیت از درون انسان برمی‌خیزد
این بانوی موفق در گفت‌وگو با همشهری درباره عوامل موفقیت و انگیزه کم‌نظیر خود در عرصه‌های مختلف گفت: به نظر من موفقیت از درون انسان بر‌می‌خیزد و انسانی که روی خود کار می‌کند می‌تواند بر جامعه نیز تأثیرگذار باشد. ما باید ابتدا بتوانیم به معرفتی درست از خود برسیم و خود را مدیریت کنیم. آن وقت است که می‌توانیم تربیت درونی خود را عملی و اطراف خود را مدیریت کنیم. وقتی با چنین جریانی به مدیریت بیرونی بپردازیم با اخلاق حسنه با انسان‌ها برخورد خواهیم کرد که این یکی از اصول مهم مدیریت محسوب می‌شود.
واحدی امرئی سرآغاز انگیزه خود برای تلاش و کوشش در عرصه‌های مختلف را مدرسه دانست و افزود: مدرسه یکی از مقدس‌ترین مکان‌هایی است که می‌تواند در جامعه وجود داشته باشد. مدرسه برای ساخت شخصیت انسان ضروری است. در واقع، مدرسه هم دانش‌آموز و هم آموزگار را می‌سازد. هیچ‌وقت در عمرم بدون وضو داخل کلاس و حیاط مدرسه نشدم. اگر از زمان مدرسه ساخته شویم، انسانی صادق و امین خواهیم شد که در امانت خیانت نمی‌کند. سال‌ها در قسمت نماینده حقوقی بودم و خیلی‌ها از من تقاضا کردند و نامه‌ها آوردند، اما هیچ‌وقت شرافت کاری‌ام را زیر پا نگذاشتم.

شرط نخست، مدیریت روابط انسانی است
 واحدی امرئی شرط نخست مدیریت را داشتن روابط انسانی برشمرد و تصریح کرد: مدیر باید در همه موارد انسانی برخورد کند و با افراد سازگاری نشان دهد. اخلاق، نگاه بلند و داشتن روابط انسانی باید سرلوحه کار هر مدیر باشد. مدیر باید به افق‌های دوردست بنگرد و با کسب تجارب در موفقیت واحد سازمانی خود بکوشد. همچنین رابطه‌ای حسنه با کارکنانش داشته و حتی به مسائل زندگی و مشکلات شخصی کارکنانش حساس باشد.
این مدیر موفق افزود: یک مدیر کارآمد در طول هفته یا ماه گزارش‌هایی از کارکنان دریافت می‌کند و آن‌ها را با هم مقایسه می‌کند تا میزان پیشرفت یا عقبگرد را بسنجد. در صورت پیشرفت باید کارکنان را با تشویق به ادامه کار ترغیب کند. تفویض اختیار و مشارکت‌جویی از دیگر مهارت‌های مدیر است که باید بتواند در تمام بخش‌ها به‌ویژه در آموزش و پرورش آن را انجام دهد. مدیر خوب با استفاده از ظرفیت‌های مختلفی که در اطراف می‌بیند می‌تواند اهداف سازمانی را محقق سازد.

استعدادیابی مهارت مدیریت در آموزش و پرورش است
واحدی امرئی داشتن روحیه استعدادیابی را یکی از اصلی‌ترین گزاره‌های خاص مدیران آموزش و پرورش دانست و تصریح کرد: دانش‌آموزی در مدرسه داشتم که به دلیل معلولیت روی ویلچر می‌نشست. به همین دلیل هیچ انگیزه‌ای نداشت. سعی کردم با شناسایی استعدادهایش انگیزه تازه‌ای به او برای زندگی و ادامه تحصیل دهم. در تحقیق‌ها و پرس‌وجویی که کردم دریافتم او در تنیس روی میز استعداد دارد. آن‌قدر روی استعدادش پافشاری و از او حمایت کردم، تا جایی که به یک قهرمان ملی در این رشته ورزشی تبدیل شد.

خودارزیابی از ویژگی‌های مدیران آینده است
 این بانوی مازندرانی با بیان این‌که خودارزیابی از ویژگی‌های مدیران آینده است خاطرنشان کرد: هرچه می‌گذرد این نیاز احساس می‌شود که خودارزیابی باید به یکی از شاخص‌های مهم مدیریت تبدیل شود. مدیران آینده نمی‌توانند از این روند دور باشند. این یک ضرورت است که مدیران دارای توان خودارزیابی باشند و نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنند.
این‌ گونه است که مدیر می‌تواند با خود، اطرافیان و محیط کاری‌اش صادق باشد و کارکنان از او راضی باشند. در طول سال‌ها کار هیچ‌وقت ذره‌ای از حق و حقوق کارکنانم کم نگذاشتم و همین یکی از شاخص‌های مهم در انتخابم به عنوان کارآفرین موفق و کسب نشان مدیریت در تراز جهانی بود. این بانوی سختکوش با اشاره به برخی دشواری‌های کار گفت: هر کاری دشواری‌های خاص خود را دارد و کارآفرین نباید از این دشواری‌ها بگریزد. در اوایل کارم که مدرسه غیر‌دولتی را تأسیس کرده بودیم، برخی از همکاران به دلیل دشواری‌های کار از نیمه راه بریدند و از من جدا شدند. اما من ناامید نشدم و ادامه دادم. حتی در مقطعی خانه‌ام را تبدیل به مدرسه کردم که همان سال به لطف خدا دانش‌آموزان مدرسه ما رتبه نخست امتحانات نهایی استان را کسب کردند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code