موضوعات
مازندران

نبض جاده‌های استان در دستان راهداران نوروزی

نویسنده: احسان شریعت خبرنگار
چند روز دیگر به نوروز مانده و تمام دستگاه‌های اجرایی خود را آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی کرده‌اند. اما مهم‌ترین بستر و زیرساخت ضروری سفر، جاده‌ها و راه‌های مواصلاتی است که باید آمادگی لازم را داشته باشد....
1395/12/25
چند روز دیگر به نوروز مانده و تمام دستگاه‌های اجرایی خود را آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی کرده‌اند. اما مهم‌ترین بستر و زیرساخت ضروری سفر، جاده‌ها و راه‌های مواصلاتی است که باید آمادگی لازم را داشته باشد. اصلی‌ترین جنبه نوروز یعنی دید و بازدیدها و سفرهای درون و برون استانی به جاده‌های ایمن و استاندارد نیاز دارد. جاده‌هایی که در زمستان با حجم بالای برف و باران روبه‌رو بوده و اکنون در ابتدای بهار به مراقبت ویژه نیازمند است. از این‌رو می‌توان اصلی‌ترین مقطع عملکرد راهداری استان را در فاصله زمستان تا آغاز سال نو دانست.
در این باره معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای مازندران با اشاره به عملکرد راهداری در زمستان 95 به همشهری گفت: هر سال از آغاز دی تا پایان اسفند عملیات راهداری زمستانی با اکیپ‌های راهداری انجام می‌شود که امسال با توجه به آغاز بارش برف در آبان ماه راهداران استان عملیات راهداری را زودتر شروع کردند. این عملیات از نیمه آبان با استقرار 300 راهدار، 250 دستگاه ماشین‌آلات شامل بلدوزر، لودر، گریدر، ماشین برف‌روب، ماشین برفخور و نمک پاش، 33 اکیپ ثابت و سیار و 22 راهدارخانه برای پوشش 3 هزار و 700 کیلومتر از محورهای برفگیر استان و 13 گردنه به طول 700 کیلومتر انجام شد.
«عباسعلی نجفی» با اشاره به سرمای زمستان 95 در تمامی مناطق استان، افزود: امسال بارش برف نه تنها در نقاط کوهستانی، بلکه در نواحی جلگه‌ای و دشت نیز قابل ملاحظه بود که تمامی راهداران شهرستان‌ها 10 هزار و 400 کیلومتر از راه‌های استان از جمله راه‌های اصلی، فرعی، روستایی، آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها را زیر پوشش عملیات راهداری قرار داده و علاوه بر راهداران، تمامی عوامل راهداری وارد عملیات اجرای راهداری شدند.

آمادگی نوروزی
نجفی به عملیات راهداری در ایام نوروز نیز اشاره کرد وگفت: ادامه عملیات راهداری زمستانی در نوروز خواهد بود که برای استقبال از مهمانان و مسافران نوروزی است. مقدمات کار برای پاکسازی و ایمن سازی از 15 اسفند آغاز شد و امروز -25 اسفند- پایان می‌یابد. کارهای انجام شده  شامل لکه‌گیری رویه‌های آسفالت به میزان 50 هزار متر مربع، شانه‌سازی راه‌های شریانی بیش از 150 کیلومتر، اجرای خط‌کشی راه‌ها بیش از 1700 کیلومتر، نصب انواع تابلو، علائم و مسیرنما به میزان 11 هزار عدد و پاکسازی حریم راه‌های شریانی و منظره‌نمایی در بیش از هزار کیلومتر از راه‌های استان است.
این مسئول افزود: همچنین آماده‌سازی 50 دستگاه ماشین‌آلات راهداری، آماده‌سازی 22 باب راهدارخانه برای اسکان ضروری مسافران، استقرار نیروها و ماشین‌آلات راهداری با 33 اکیپ و 300 راهدار، احیا و اجرای خط‌کشی محورهای اصلی و فرعی، اجرای شیارهای لرزاننده در حاشیه محورهای اصلی، اجرا و نصب جداکننده‌های بتونی نیوجرسی، اجرا و لکه‌گیری گسترده رویه آسفالتی راه‌های شریانی که در اثر باران و برف و انجام عملیات راهسازی در زمستان آسیب دید، آماده‌سازی 1500 تن آسفالت سرد برای انجام عملیات لکه‌گیری در روزهای تعطیل که کارخانه‌های آسفالت تعطیل است، لکه‌گیری وشانه‌سازی راه‌های فرعی و کوهستانی پرتردد که به دلیل عملیات راهسازی آسیب دیده و نیاز به ترمیم داشت، انجام شد.

استقرار 60 گشت ویژه راهداری در نوروز 96
مدیر راهداری استان با اشاره به استقرار گشت ویژه راهداری در نوروز 96 یادآوری کرد: با توجه به پیش‌بینی حجم بالای سفر و استفاده کاربران از راه‌های مواصلاتی، برای خدمات مطلوب‌تر استقرار 60 دستگاه گشت ویژه راهداری از ماشین‌آلات دولتی و بخش خصوصی در راه‌ها و گردنه‌ها با پشتیبانی و به‌کارگیری مطلوب نیروها و تجهیزات انجام خواهد شد تا از انسداد راه‌ها جلوگیری شود. همچنین ساماندهی مبادی ورودی و خروجی راه‌های استان با علائم مورد نیاز برای تأمین امنیت خودروها در دستور کار قرار دارد.
وی با اشاره به برنامه ویژه برای جلوگیری از انسداد راه‌ها، گفت: شناسایی راه‌های شریانی که در اوج ترافیک دچار انسداد می‌شود پیش‌بینی شده و کانکس‌های راهداری و ماشین‌آلات برای جلوگیری از انسداد به منظور تسهیل در عبور و مرور مسافران استقرار خواهد یافت. ماشین‌آلات دولتی و خصوصی به‌طور شبانه‌روزی در راه‌ها گشت‌زنی خواهند کرد تا مواردی چون ریزش، رانش، سیل و مواردی از این دست را رصد کرده و مانع انسداد راه‌ها شوند.
نجفی با اشاره به اینکه پاکسازی حریم راه‌ها در 6 محور ورودی استان انجام شد، افزود: پیام‌های آموزشی و نکات هشدار دهنده با شعار «همگام با راهداران نوروز 96» در مبادی ورودی استان نصب شده و هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های اجرا نظیر فرماندهی انتظامی، اورژانس، هلال احمر و آتش‌نشانی برای ارائه خدمات بهینه صورت پذیرفت. برگزاری جلسات ستادی با هدف تعامل بیشتر عملیات راهداری در طول محورها نیز به‌طور منظم انجام شده و ادامه دارد.

راه‌اندازی 54 دستگاه دوربین نظارت تصویری
این مسئول استان همچنین با اشاره به اینکه 54 دستگاه دوربین نظارت تصویری در طول راه‌های استان نصب و راه‌اندازی شد، گفت: به منظور رصد آخرین وضع ترافیکی و جلوگیری از انسداد راه‌ها 54 دستگاه دوربین نظارت تصویری نصب و راه‌اندازی شد. همچنین برای جلوگیری از انسداد راه‌ها از 25 اسفند تمام عملیات راهسازی از سوی همه پیمانکاران استان تا تاریخ 15 فروردین متوقف خواهد شد تا تردد روان به سهولت امکان‌پذیر باشد.
وی افزود: تابلوهای پیام متغیر VMS و سرعت متغیر VSL در محورهای مواصلاتی اصلی قرار دارد تا آخرین اطلاعات را به صورت لحظه‌ای به کاربران ارائه کند. در این زمینه از کاربران می‌خواهیم که به این تابلوها دقت کنند تا از آخرین وضع راه‌ها آگاهی یابند. مدیر راهداری استان مازندران همچنین از مسافران درون و برون استانی خواست در طول سفر با رعایت نکات ایمنی و توجه به علائم راهنمایی و رانندگی و همکاری با پلیس راه و راهداران با نریختن زباله در حاشیه راه‌ها از نازیبا شدن چهره راه‌ها جلوگیری کنند. نجفی گفت: نتیجه پرتاب زباله به حاشیه راه‌ها زشت شدن نمای راه‌های استان و همچنین زحمت بیشتر برای راهداران زحمتکش است. در این صورت انرژی و وقتی که راهداران عزیز باید برای حفظ ایمنی راه‌ها انجام دهند، صرف جمع‌آوری زباله می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code