موضوعات
مازندران

میراث فرهنگی در جست‌وجوی بازماندگان هنرهای فراموش شده استان

نویسنده:
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران اعلام کرد که این معاونت در پی احیای صنایع دستی بومی استان است.
1396/08/27
به گزارش ایرنا «حسین ایزدی» گفت: کارشناسان و مسئولان این نهاد فرهنگی  در مورد نابودی بعضی از این رشته‌ها احساس خطر کرده‌اند و به همین دلیل طرح دوره گردی را برای پیدا کردن بازماندگان این هنرها به اجرا گذاشته‌اند.
وی افزود‌: متاسفانه تعدادی از رشته‌های صنایع دستی بومی مازندران به دلایلی در گذر زمان دچار فراموشی شدند و اگر چاره‌جویی نکنیم، این وضع ممکن است دامن سایر رشته‌ها را هم بگیرد.
وی گفت‌: کوب‌بافی، حصیر بافی و جاجیم بافی از جمله رشته‌های صنایع دستی بومی مازندران هستند که روزگاری دوران پر رونقی داشتند ولی امروز فقط نامی از آنها باقی مانده است.
ایزدی با اشاره به این‌که هنوز تعدادی از هنرمندان برخی از رشته‌های صنایع‌دستی در نقاط مختلف مازندران به صورت گمنام مشغول فعالیت هستند، افزود: در طرح دوره گردی، کارشناسان ما با حضور در مناطق مختلف آخرین بازمانده‌های هنرهای دستی استان را شناسایی کرده و زیر چتر حمایتی قرار می‌دهند.
معاون میراث فرهنگی مازندران توضیح داد: حمایت از این رشته‌های صنایع دستی برخلاف روال گذشته، فقط مبتنی بر پرداخت تسهیلات نیست، بلکه میراث فرهنگی اقدام به تهیه و تامین مواد اولیه، ارائه طرح‌های به روز مطابق با ذائقه مردم و پیدا کردن بازار مصرف برای محصولات تولیدیشان می‌کند.
وی تأکید کرد: هنوز هم هنرمندانی در مازندران با عشق و علاقه به صنایع دستی با وجود مشکلات در خانه‌های قدیمی اقصی نقاط استان به‌ویژه روستاها مشغول به کار هستند و این وضع برای ما دلگرم‌کننده است که شاید بتوانیم با حمایت‌های همه جانبه این هنرهای بومی را زنده نگه داریم.
ایزدی گفت: به طور قطع این هنرمندان آخرین بازماندگان بعضی از رشته‌های صنایع دستی بومی استان هستند که چراغ این هنرها را زنده نگه داشته‌‌اند و نباید اجازه دهیم که این چراغ‌ها خاموش شوند.
معاون میراث فرهنگی مازندران از شناسایی آخرین بازمانده هنر حصیر بافی با «واش» در عباس‌آباد بهشهر و کوب‌بافی در «سیدمحله کیاکلا» و «زیار محله جویبار» خبر داد و افزود: شناسایی این هنرمندان نتیجه طرح دوره گردی کارشناسان ما بوده است.

شناسایی 12 هزار هنرمند
معاون صنایع دستی میراث فرهنگی مازندران تعداد هنرمندانی را که از این اداره کل کارت شناسایی دریافت کرده اند، 12 هزار نفر اعلام کرد و گفت که از این هنرمندان صنایع دستی اکنون 7 هزار نفر در 53 رشته صنایع دستی فعالیت دارند.
ایزدی ابراز امیدواری کرد که طرح دوره گردی در مازندران بتواند تعدادی از رشته‌های فراموش شده را احیا کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code