موضوعات
مازندران

معادن شن و ماسه، تپه‌های باستانی و جنگل‌های هیرکانی را تهدید می‌کنند

نویسنده:
یک فعال حوزه فرهنگ و منابع طبیعی استان مازندران از تهدید تپه‌های باستانی و جنگل‌های هیرکانی استان توسط معادن شن و ماسه خبر داد.
1396/05/16
به گزارش ایسنا «عباد طیبی سیف‌کتی» اظهار کرد: براساس گزارش شبکه سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی در قالب طرح معدن، شن و ماسه در ارتفاع 1700 متری از غرب تا شرق مازندران به بخش خصوصی مجوز بهره‌برداری شن و ماسه داده شده که تهدیدی برای حیات وحش و جنگل‌های هیرکانی محسوب می‌شود.
وی تصریح کرد: در نقاط مختلف جنگل‌های هیرکانی از سوادکوه تا بخش دودانگه ساری و در ادامه شهرستان بهشهر به دلیل نبود نظارت شکل ظاهری آن به دلیل برداشت شن و ماسه از منطقه تاریخی و تپه‌های باستانی ثبت شده غار قلعه اسپهبد خورشید و چندین تپه‌ باستانی دیگر قابل مشاهده است.
این فعال حوزه فرهنگ و منابع طبیعی استان مازندران با بیان این‌که وضعیت بسیار نگران‌کننده و بحرانی است و در این میان، شهرستان بهشهر شکل طبیعی‌اش تغییر کرده گفت: از جمله اقدامات غیرکارشناسی در حاشیه جنگل‌ بهشهر، آلودگی آب رودخانه، چشمه‌ها و همچنین گرد و غبار به محیط زیست آسیب می‌رساند.
طیبی افزود: اهالی منطقه بهشهر با ارسال نامه و طومار به مسئولان مختلف خواستار توقف این بهره‌‌برداری زیان‌بار شدند، اما نتیجه‌بخش نبوده و بهره‌برداری پس از یک توقف کوتا‌مدت دوباره آغاز می‌شود و انتظار می‌رود دستگاه‌های نظارتی و اجرایی با وجود قانون‌های موجود، به این فاجعه‌ها پایان دهند.
این فعال منابع طبیعی به اقدامات وزارت جهاد کشاورزی گفت: در تاریخ 27 آذر ماه 92 بنا به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و به استناد تبصره ماده 148 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران برنامه بهینه‌سازی، پایش، حفظ، بهره‌برداری و مدیریت جنگل‌های کشور را تصویب و در 16 دی ماه 1392 ابلاغ کرد. وی گفت: به موجب ماده 6 این تصویب‌نامه، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مکلف شد به اجرای طرح‌های جنگلداری را در شمال به گونه‌ای برنامه‌ریزی و مدیریت کند که چوب حاصل از بهره‌برداری جنگل فقط از درختان آسیب‌دیده، شکسته، افتاده، آفت‌زده، از ریشه کنده شده و عملیات پرورش تامین شود. طیبی با اشاره به این‌که به منظور حفاظت از جنگل‌های هیرکانی که ارزشمندترین ذخایر طبیعی و اکولوژیک کشور محسوب می ‎‌شوند تصریح کرد: بهره‌برداری از جنگل‌های شمال باید به طور کامل وبرای 10 سال متوقف و چوب مورد نیاز کشور در صورتی که از جنگل‌های سایر نواحی قابل تامین نباشد، از خارج وارد شود.
فعال حوزه فرهنگ و منابع طبیعی استان مازندران گفت: از آنجا که مصوبه هیئت دولت یا دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی که در این مورد ابلاغ می‌شود برای همه ارگان‌ها، نهادها و سازمان‌ها از استحکام و ضمانت اجرایی کافی برخوردار نیست، باید این ممنوعیت از طریق ارائه ماده واحده‌ای از سوی وزارت جهاد کشاورزی با قید دو فوریت به مجلس شورای اسلامی اجرایی شود.
وی با بیان این‌که وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های مربوط از صدور مجوز به هر شکلی برای فعالیت‌های صنعتی و معدنی در حریم جنگل‌ها خودداری کنند تصریح کرد: باید از صدور پروانه‌ها و مجوز به هر شکلی برای فعالیت‌های صنعتی و معدنی در حریم جنگل‌ها خودداری شود.
این فعال محیط زیست گفت: هنگام بروز آفات خطرناک یا دیگر مشکلات در منطقه به جای سم‌پاشی گونه‌های درختان جنگلی به روش‌های سنتی کمیته‌ای متشکل از استادان دانشگاه‌ها و متخصصان مربوط حشره‌شناسان، گیاه‌شناسان، بوم‌شناسان تشکیل و در مورد چگونگی دفع آفات بر اساس نظر آنان اقدام شود.
طیبی با اشاره به این‌که برای حفاظت از جنگل‌های هیرکانی از هر نوع خطری که آنها را تهدید می‌کند از تجربیات کشورهایی که سهم جنگل در مقایسه با مساحت آنها میزان فراوانی است استفاده شود گفت: با تأمین اعتبار کافی برای استخدام نیروهای کارآمد، محافظ جنگل‌ها، تقویت یگان‌های محلی و استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات رصد جنگل‌ها ضرورت دارد.
وی افزود: از جاده‌سازی و ورود دام‌ها به جنگل‌های هیرکانی محافظت‌شده و در قسمت‌هایی که شمشاد وجود دارد و هم‌اکنون در حال نابودی هستند جلوگیری می‌شود.
این فعال محیط زیست تصریح کرد: باید برای شخصیت‌های حقیقی و حقوقی که به صورت عمدی یا غیرعمد به این ذخایر گرانبها آسیب می‌رسانند مجازات‌هایی بازدارنده تعیین شود.
طیبی گفت: برنامه جامع صیانت از جنگل‌های شمال کشور که در تاریخ 12 شهریور 1382 از تصویب هیئت محترم دولت گذشته است بازنگری قرار گیرد و عملکرد آن ارزشیابی شود و سپس نکات اساسی به صورت لایحه‌ای برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.
وی با بیان این‌که باید گونه‌های درختان جنگلی در حال انقراض به دقت شناسایی و برای حفاظت از آنها از تجربیات متخصصان کشورهای پیشرفته استفاده شود گفت: ایجاد یک باغ گیاه‌شناسی مختص گونه‌های جنگل‌های هیرکانی در سایر نقاط کشور که شرایط اقلیمی آن مشابه مناطق رویش این گونه‌ها باشد، نهایت ضرورت را دارد.
طیبی افزود: در کشور استرالیا از حدود 100 سال گذشته اقدام به ایجاد یک باغ گیاه‌شناسی متشکل از اغلب گونه‌های گیاهی منحصر به فرد دنیا که در شرایط آب و هوایی ملبورن امکان پرورش آنها وجود داشته ساخته شد و این باغ یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم شهر ملبورن است.
وی گفت: همان‌طور که حفظ آثار باستانی و گنجینه‌های فرهنگی به جا مانده از هزاران سال گذشته برای معرفی فرهنگ و تمدن این مرز و بوم مهم است، صیانت از جنگل‌های گران‌بهای به جا مانده از دوران سوم زمین‌شناسی که قدمت آنها به چندین میلیون سال می‌رسد و دربردارنده هزاران نوع گونه‌های نادر و منحصر به فرد درختان جنگلی است، این ذخایر ارزشمند را از روی ناآگاهی یا صرفاً به دلیل کسب درآمدهای ناچیز به باد ندهیم، چون نسل‌های آینده‌ ما را نخواهند بخشید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code