موضوعات
مازندران

مروری بر کارهای فیلمساز بهشهری

نویسنده: علی احسانی خبرنگار
دستفروشی پدیده‌ای است که در ایران حداقل از قاعده و مناسبات درستی برخوردار نیست و هر شخص می‌تواند در هر نقطه‌ای از شهر که اراده کند بساط پهن کند و به فروش کالای خود مشغول شود....
1396/06/15
دستفروشی پدیده‌ای است که در ایران حداقل از قاعده و مناسبات درستی برخوردار نیست و هر شخص می‌تواند در هر نقطه‌ای از شهر که اراده کند بساط پهن کند و به فروش کالای خود مشغول شود.
طی یک دهه اخیر در کلان‌شهرها برخورد با دستفروشان توسط ماموران سد معبر شهرداری به یک عارضه اجتماعی بدل شد که ویدئو‌های منازعات بین ماموران سد معبر و فروشندگان هنوز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد.
«محسن قرایی» فیلمساز جوان بهشهری سال گذشته در دومین تجربه سینمایی خود روی این پروسه چانه‌زنی ماموران شهرداری پایتخت با دستفروشان انگشت گذاشت و فیلم خیابانی و خوش ساخت «سد معبر» را ساخت.

زیر پوست نازک شهر
 پروسه فیلمبرداری این فیلم تیر ماه 1395 در خیابان‌های تهران به غلتک افتاد. «سد معبر» لوکیشن‌های شهری زیادی داشت و اغلب رخدادهای مهم فیلم در بازار و جنوب تهران به تصویر کشیده شد. سرانجام نیز پس از 75 جلسه کاری اواسط شهریور فیلمبرداری این اثر خیابانی به خط پایان رسید.
هر چند دومین تجربه کارگردانی قرایی در جشنواره سی ‌و ‌پنجم فیلم فجر با بی‌مهری هیأت داوری مواجه شد، ولی ساختار منسجم و بازی‌های حساب‌شده گروه بازیگران فیلم، نظر منتقدان و کارشناسان را به خود جلب کرد؛ به ویژه بازی «حامد بهداد» در نقش نخست فیلم که در ردای مأمور سد معبر خودی نشان داد و «نادر فلاح» در نقش دستفروش سمج توسط اهل فن از امتیازات اثر محاسبه شد.
«سد معبر» به‌تازگی در جشنواره فیلم شهر نیز حضور داشت که با اقبال تماشاگران پایتخت‌نشین مواجه شد. پروانه نمایش این اثر سینمایی ۶ اردیبهشت ماه صادر شد و قرار بود این فیلم عید فطر در جدول اکران قرار گیرد که زور پخش‌کننده فیلم به مافیای اکران موجود نرسید. شنیده‌ها حاکی است که «سد معبر» به احتمال زیاد در پاییز رنگ پرده را خواهد دید.

سیاحت در دیار جومونگ با جادوی هنر هفتم
فیلمساز بهشهری که حضور در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی را با نخستین اثر خود، یعنی «خسته نباشید» تجربه کرده است، در تازه‌ترین سفر جشنواره‌ای خود با نخستین حضور بین‌المللی «سدمعبر» در بخش مسابقه بیست‌ و دومین جشنواره جهانی بوسان کره جنوبی حاضر خواهد شد.
ریاست هیأت داوران این دوره را «اولیور استون» کارگردان شناخته‌شده امریکایی و سازنده فیلم‌های جنجالی چون «اسکندر»، «متولد چهارم جولای» و «قاتلین بالفطره» به عهده دارد. پخش بین‌المللی «سدمعبر» به «محمد اطبایی» واگذار شده است.
دومین ساخته سینمایی فیلمساز جوان مازنی در بخش فیلمسازان آسیایی بیست‌ و ‌دومین جشنواره جهانی بوسان که از ۱۲ تا ۲۲ اکتبر برگزار می‌شود، به رقابت خواهد پرداخت.
جشنواره جهانی بوسان از جشنواره‌های A و معتبر آسیا و جهان محسوب می‌شود. چند روز پیش نیز پوستر بین‌المللى «سدمعبر» با طرحى از «میثم میرزایى»، هم‌زمان با نخستین حضور جهانى آن رونمایى شد.
علاوه بر «حامد بهداد» و «نادر فلاح» که در 2 نقش محوری و حساس فیلم حضور دارند، «باران کوثری»، «اکبر رحمتی»، «آوا شریفی»، «عرفان ناصری»، «مرتضی آقاحسینی»، «بهرام سروری‌نژاد»، «سجاد رحیمی»، «مهدی میری»، «نگار عابدی»، «علیرضا کمالی»، «گیتی قاسمی»، «حسام محمودی»، «رونیکا نعمت‌الله» و «محسن کیایی» به ایفای نقش پرداخته‌اند.
«سدمعبر» داستان «قاسم»- کارمند اداره سد معبر شهرداری پایتخت- است که می‌کوشد زندگی خود را از وضعیت فلاکت‌بار کنونی نجات دهد. قاسم در مسیر چالش‌های کاری خود با «نرگس»-همسرش- که به دنبال سقط کردن بچه است اختلافِ نظر پیدا می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code