موضوعات
مازندران

مازندرانی‌ها ظرفیت‌هایشان را دست‌کم نگیرند

نویسنده: احسان شریعت خبرنگار
کم نیستند افرادی که برای کار و پیشرفت بیشتر مازندران را به مقصد پایتخت ترک می‌گویند. شاید به همین خاطر است که در تهران مازندرانی‌های فراوانی زندگی می‌کنند که روزی استان را ترک کرده بودند. ...
1396/05/22
 کم نیستند افرادی که برای کار و پیشرفت بیشتر مازندران را به مقصد پایتخت ترک می‌گویند. شاید به همین خاطر است که در تهران مازندرانی‌های فراوانی زندگی می‌کنند که روزی استان را ترک کرده بودند. اما شاید کمتر کسی در این استان به این فکر باشد که می‌توان از ظرفیت‌های این استان سرسبز و حاصل‌خیز که در تمام زمینه‌ها توانمندی‌های فراوانی دارد، بهره‌مند شد. به گواه کارشناسان، مازندران در زمینه‌های مختلف دارای توانایی‌های آشکار و پنهانی است که می‌تواند سرچشمه کسب و کارهای گوناگون باشد؛ کسب و کارهایی که می‌تواند مانع مهاجرت جوانان بومی استان به نقاط دیگر شود و حتی بتواند محفلی برای جذب سرمایه‌گذاری از خارج استان به شمار آید.
شاید در نگاه نخست بسیار دشوار به نظر آید که بتوان از ظرفیت‌های استان زمینه‌ای برای کسب و کار ایجاد کرد، اما وقتی به تجربه‌های حاصل شده در سال‌های اخیر توجه شود، می‌توان نتیجه گرفت حتی با سرمایه‌ای اندک می‌شود کاری بزرگ انجام داد. کاری که یک بانوی کارآفرین در شهرستان نور مازندران انجام داده نمونه‌ای از این تجربیات موفق است که باید به جوانان معرفی شود. «پروانه عشقی» بانوی اهل تهران است که 6 سال پیش به مازندران آمد و ثابت کرد که می‌توان از کمترین روزنه‌های کسب و کار برای یک کارآفرینی موفق استفاده کرد.

آغاز کار با آموزش قلاب‌بافی
عشقی درباره آغاز کار خود به همشهری گفت: از بچگی و وقتی 12 سالم بود، بدون هیچ آموزشی کارهای هنری و بافتنی انجام می‌دادم. تا این‌که از حدود 12 سال پیش حس کردم می‌توان این یافته‌ها را به دیگران آموزش دهم و کسب و کاری راه بیندازم. روزی یکی از همسایه‌ها آمد و درخواست آموزش قلاب‌بافی کرد. من نیز کارم را با آموزش 3 نفر آغاز کردم و کم‌کم به 25 نفر رسید. در حال حاضر در زمینه‌های مختلفی همچون قلاب‌بافی، هویه‌کاری، نقاشی روی چرم، نمددوزی، چرم دست‌دوز، حکاکی روی چرم، پتینه ‌روی سفال، گلسازی، سفالگری و دیگر موارد فعالیت می‌کنم.
این بانوی کارآفرین اظهار کرد: اصلی‌ترین تحول کار ما از دو چیز آغاز شد: نخست آموزش‌های ما در روستاها بود که از متن جامعه و افراد بومی آغاز شد و توانست سرمنشأ بسیاری از فعالیت‌های پس از آن باشد. دوم نمایشگاهی بود که سال 91 در نور برگزار کردیم و محفلی برای خانم‌های هنرمند کارآفرین بود تا یکدیگر را بیابند. در آن نمایشگاه چندین نفر دور هم جمع شدیم و یکدیگر را شناختیم. همان شناخت موجب ایجاد یک شرکت تعاونی به نام «بانوان خلاق پاپلی» شد که امروز بستر کار ما است. از آن نمایشگاه تقریباً اغلب مردم و دستگاه‌های اجرایی ما را شناختند و بستری برای معرفی کارمان به شهرهای غرب استان ایجاد شد.

آموزش هنرهای دستی در روستاها
عشقی با بیان این‌که ظرفیت عظیمی در کارآفرینی زنان روستایی وجود دارد افزود: شرکتی که تأسیس کردیم هم کار تولیدی انجام می‌دهد و هم کار آموزشی. در حال حاضر چندین سال است که در روستاها فعالیت می‌کنیم و آموزش‌های مختلف را به زنان در تمامی سنین ارائه می‌دهیم. حتی گاه زنان بالای 50 سال نیز به کلاس‌ها می‌آیند و از کلاس استفاده می‌کنند. اوایل با یک روستا آغاز کردیم و کم‌کم به گونه‌ای شد که تمام روستاهای منطقه صدای ما را شنیدند و درخواست کردند تا برای آموزش به روستاهایشان برویم، چون هم آموزش‌های کاربردی ارائه می‌دادیم و هم مبلغ بسیار کمی از آنان به عنوان شهریه دریافت می‌کردیم.
عشقی با بیان این‌که هدف اصلی ما در حال حاضر روستاهای دور از شهر هستند تصریح کرد: سعی خواهیم کرد آموزش‌ها به نحوی باشد تا افراد آموزش‌دیده در خود روستاها فعال شوند و به کار تولیدی در این زمینه‌ها بپردازند. به همین دلیل در حال آموزش رایگان به افرادی هستیم تا به عنوان نماینده ما در روستاها به آموزش زنان روستایی بپردازند. علاقه روستاییان به این زمینه بسیار زیاد است و تا پیش از این، چنین فعالیتی در این سطح برایشان انجام نشده بود. به همین خاطر استقبال خوبی کردند و همین علاقه آن‌ها مرا بیشتر به فعالیتی که در آن گام نهاده‌ام ترغیب می‌کند.

درخشش در نمایشگاه بین‌المللی قائمشهر
مدیرعامل شرکت تعاونی «بانوان خلاق پاپلی» درباره یکی از تجربه‌های موفق این گروه گفت: سال 94 در نمایشگاه بین‌المللی قائمشهر شرکت کردیم که از تمام استان برای عرضه کارهایشان آمده بودند. در آن نمایشگاه غرفه شهرستان ما به واسطه حضور موفق دستاوردهای بانوان در استان مقام نخست را کسب کرد. در حال حاضر نیز یکی از اصلی‌ترین عرصه‌های عرضه دستاوردهای ما نمایشگاه‌ها هستند. برای یکی از نمایشگاه‌های خارج از کشور که همین هفته از 26 مرداد با حضور فعالان اقتصادی مازندران در ولگاگراد روسیه برگزار می‌شود دعوت شدیم، اما هزینه‌های سنگین حضور در این نمایشگاه ما را از شرکت در آن منصرف کرد.

نعمت‌های اطرافمان را بهتر ببینیم
این بانوی کارآفرین درباره فعالیت در زمینه چرم در مازندران گفت: وقتی مواد اولیه را از تهران به استان می‌آوردم، این انگیزه برایم ایجاد شد که ببینم چرم در مازندران هست یا نه. در تمام شهرهای استان گشتم، اما خبری نبود و هیچ عرضه‌کننده چرم در مازندران نداریم. وقتی دنبال این موضوع می‌گشتم، برخی افراد به من می‌گفتند «چه حوصله‌ای داری؟ مگر چرم در این شهرها جواب می‌دهد؟» اما من گشتم و توانستم زمینه‌اش را ایجاد کنم.
وی افزود: باید سعی کنیم نعمت‌های اطرافمان را بهتر ببینیم و برای استفاده از ظرفیت‌های محیطمان برنامه‌ریزی کنیم. اتفاقاً در شهرستان‌ها بیش از پایتخت کار وجود دارد، به شرطی که بتوانیم ظرفیت‌ها را خوب ببینیم و از آن‌ها بهره‌مند شویم. سرمایه‌گذارانی که به این استان آمده و تولیدی زده‌اند اغلب بومی استان نیستند. من می‌گویم چرا مازندرانی‌ها این کار را انجام ندهند و بهره‌اش نصیب مازندرانی‌ها نشود؟ مازندران معدن کار و تولید است. تهران دیگر اشباع شده و کسی که از شهرستان به تهران می‌رود نمی‌داند در شهرستان چقدر راحت‌تر می‌شود کار کرد. تهران فقط رنگ و لعاب دارد. یک مازندرانی نباید توانایی‌ها و ظرفیت‌های محل زندگی خودش را دست‌کم بگیرد. برای کارآفرینی باید خود مازندرانی‌ها دست به کار شوند و از ظرفیت‌هایشان استفاده کنند.

هر زن خانه‌دار باید یک هنرمند باشد
عشقی درباره ضرورت کارآفرینی و اشتغال خانگی زنان گفت: به این امر اعتقاد دارم و حتی با مسئولان شهرستان و استان در میان گذاشته‌ام که هر زن مازندرانی باید در خانه‌اش یک هنر بلد باشد و از طریق آن کارآفرینی کند. کار در منزل باید جا بیفتد و زنان از این طریق برای خود هم سرگرمی ایجاد کنند و هم درآمدی حاصل شود. متأسفانه فضای مجازی و گوشی شده سرگرمی دختران و جوانان ما و این اصلاً خوب نیست. باید مادران و فرزندان هنرهای مختلف را بیاموزند و در این راه گام بردارند.
وی افزود: باید آموزش‌ها هدفمند شود و زنان مازندرانی پای کار بیایند. حتی برای این امر به برخی هنرستان‌ها تقاضای تدریس رایگان دادم که فقط یکی از آن‌ها قبول کرد و برخی دیگر نپذیرفتند. آن‌هایی که قبول نکردند می‌گویند چون برای مدرسه درآمدزایی ندارد فایده‌ای نخواهد داشت. اما آن‌ها باید بدانند این آموزش‌ها می‌تواند به صورت کاربردی هنرهایی را به دانش‌آموزان آموزش دهد که در آینده و حتی امروز بتواند برایشان منبعی برای کار و درآمد باشد.
این بانوی هنرمند به حمایت‌های همسر خود اشاره کرد و گفت: اگر حمایت‌های همسرم نبود، شاید در میانه راه می‌ماندم و لازم است از حمایت‌های او قدردانی کنم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code