موضوعات
مازندران

سرپرست مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان

مازندرانی‌ها در جمع‌آوری تاریخچه استان کمک کنند

نویسنده: رحمت عزیزی
رحمت عزیزی - خبرنگار همشهری: سازمان‌ اسناد و كتابخانه‌ ملی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ مؤسسه‌ای‌ آموزشی‌، پژوهشی‌، علمی‌ و خدماتی‌ است‌ كه‌ اساسنامه‌ آن‌ به‌ تصویب‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ رسیده‌ و ریاست‌ عالیه‌ آن‌ با رئیس‌ جمهوری‌ است‌.
1393/02/20
شكل‌گیری‌ رسمی‌ كتابخانه‌ ملی‌ به‌ سال‌ 1316 بازمی‌گردد. در سال‌ 1358 مركز خدمات‌ كتابداری‌، و در سال‌ 1378 سازمان‌ مدارك‌ فرهنگی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در كتابخانه‌ ملی‌ ادغام‌ شدند و سرانجام‌ در سال‌ 1381 با تصویب‌ شورای‌ عالی‌ اداری‌، كتابخانه‌ ملی‌ و سازمان‌ اسناد ملی‌ با هم‌ ادغام‌ شدند و سازمان‌ فعلی‌ شكل‌ گرفت‌. اكنون‌ این‌ سازمان‌ در 2 ساختمان‌ مستقل‌ «كتابخانه‌ ملی‌ ایران» و «گنجینه‌ اسناد ملی‌ ایران‌« فعالیت‌ دارد.
اخیراً نیز رئیس جمهوری در حكمی «سید رضا صالحی امیری» را به سمت رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی منصوب كرد. سرپرست مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران در آستانه 19 اردیبهشت، روز ملی اسناد ملی و میراث مکتوب با تاکید بر ضرورت حفظ اسناد ملی و مواریث مکتوب تاریخی گفت: اوایل آبان ماه سال گذشته فعالیت برای افتتاح دفتر مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران آغاز شد. از طریق فرمانداری ساری و با مساعدت‌های فرماندار ساختمانی برای دفتر و مخزن کتاب و اسناد این مرکز اختصاص یافت. پس از آن هم با تجهیز و نوسازی مرکز و زیباسازی آن از طریق واحد زیباسازی شهرداری ساری به زیباسازی آن اقدام کردیم تا شرایط سخت افزاری و مکانی آن فراهم شود.
700 مجلد کتاب عمومی در کتابخانه ملی
«لطف الله محمد‌نژاد» اظهارکرد: مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران در حال حاضر امکاناتی چون تالار مطالعه و مخزن اسناد دارد. در این مرکز بیش از 700 مجلد کتاب عمومی وجود دارد که افراد می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.
وی افزود: به‌زودی با اتصال این مرکز به مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور، مراجعه‌کنندگان می‌توانند از اطلاعات موجود و در دسترس آن مرکز نیز بهره‌مند شوند. همچنین مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران به‌دلیل شرایط ویژای‌ چون استفاده نکردن از امکانات گرمایشی اشتعالی و تجهیز کامل مخزن کتاب به منظور نگهداری صحیح نسخ خطی جزو معدود مراکز مجهز اسناد ملی در کشور است.
خرید مواریث تاریخی  استان از صاحبان
سرپرست مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران اظهارکرد: به منظور غنای هرچه بیشتر این مرکز از عموم مردم درخواست می‌کنیم اطلاعات و مواریث تاریخی خود را به این مرکز هدیه داده و در جمع‌آوری تاریخچه مازندران این مرکز را یاری رسانند. همچنین آمادگی داریم نسخ خطی یا سایر مواریث تاریخی استان را از صاحبان آن‌ها خریداری کنیم، چراکه به فرموده  مقام معظم رهبری به‌دنبال آن هستیم تادر لابه‌لای این اسناد حقایقی از تاریخ روشن شود.
انتقال یک میلیون سند تاریخی
محمدنژاد خاطرنشان کرد: به زودی حجم زیادی از کتاب‌هایی کاربردی و مرتبط با مازندران به این مرکز منتقل خواهد شد و افراد به منظور تهیه رساله‌های علمی و پایان‌نامه‌های دانشجویی می‌توانند این کتاب‌های مرجع را از طریق عضویت در این مرکز مورد استفاده  قرار دهند. تا‌کنون نیز حدود یک میلیون سند از تهران به این مرکز منتقل شده که به مرور زمان و پس از اسکن این اسناد مراجعان می‌توانند از فایل‌های اسناد موجود در این مرکز بهره ببرند.
افتتاح مرکز اسناد و کتابخانه ملی
وی گفت: در تلاشیم با آماده‌سازی هرچه زودتر و تجهیز کامل این مرکز و جمع‌آوری اطلاعات و اسناد مربوط به مازندران در روز ملی اسناد، این مرکز را با حضور دكتر «سید رضا صالحی امیری» رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی کشور افتتاح کنیم. سرپرست مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران اظهارکرد: تشکل‌های مردم نهاد، موسسات علمی و فرهنگی، ادارات، شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی در معرفی این مرکز به عموم مردم و توجه به مواریث تاریخی نقس بسیار مهمی دارند. این مرکز در مازندران نمایندگی دیگری ندارد و تنها محل آن جنب فرمانداری ساری در خیابان امیرمازندرانی است. لذا ضروری است فرمانداران، شهرداران و سایر مدیران شهرستان‌ها نسبت به معرفی این مرکز در سایر شهرها اقدام کنند.
معرفی تاریخ مازندران
 این مسئول افزود: تشکیل نمایشگاه‌های تخصصی، همایش‌ها و نشست‌هایی با حضور کارشناسان و مدیران موسسات علمی–فرهنگی از برنامه‌های آتی ما محسوب می‌شود. تاکنون نیز از مشورت بسیاری از کارشناسان حوزه فرهنگ و تاریخ مازندران بهره برده‌ایم. در حال حاضر نیز مشغول جمع‌آوری اسناد مربوط به مازندران در جنگ جهانی دوم هستیم.
 محمدنژاد خاطرنشان کرد: رونوشت فرمان فتحعلی شاه قاجار در خصوص واگذاری روستای سیاه‌کلا از توابع نور به میرزا سلیم مستوفی، رونوشت فرمان مظفرالدین شاه قاجار در خصوص واگذاری روستای «ده کله» و «سرخه‌کلای» ساری به عصمت‌الدوله به تاریخ 1281 خورشیدی، آمار مجلات منتشر شده در سال 1312 خورشیدی، گزارش حکومت بارفروش از برگزاری مراسم سوگواری در مسجد کاظم بیگی به دلیل اسائه ادب وهابی‌ها به مسجد اعظم اسلامی در مدینه به تاریخ 1304 خورشیدی، صورت اسامی علمای آمل در سال 1348، مصوبه هیأت وزیران در خصوص تبدیل بابل به شهرستان و پیوستن بخش‌هایی از نور، آمل، بابلسر، لاریجان و بندپی به آن در تاریخ 22/11/1322 و مصوبه هیأت وزیران در خصوص تغییر نام مرکز شهرستان نور از سولده به نور در تاریخ 19/10/51 برخی از اسنادی هستند که در این مرکز به شکل تابلوهایی تهیه شده‌اند و در معرض دید عموم قرار گرفته است.
مشاور استاندار مازندران در امور اجتماعی افزود: همه اسناد موجود به مرور زمان در دسترس مراجعان قرار خواهد گرفت و از این طریق شهروندان استان با قدمت و غنای فرهنگی و تاریخی مازندران آشنا خواهند شد که این مهم نیازمند کمک و همراهی همه ارگان‌ها و نهادهای علمی و فرهنگی و موسسات خصوصی و حوزه‌های علمیه است، چراکه با معرفی هرچه بیشتر غنای استان شاهد شکوفایی فرهنگی و اجتماعی مازندران خواهیم بود.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code