موضوعات
مازندران

مازندران؛ پیشتاز سوادآموزی در کشور

نویسنده: احسان شریعت خبرنگار
در سال‌های پس از انقلاب اسلامی یکی از مهم‌ترین مأموریت‌ها برای توسعه و تعالی کشور افزایش نرخ باسوادی و ریشه‌کنی بی‌سوادی بود؛ امری که در 3 دهه گذشته پیشرفت‌های چشمگیری داشت و در سال‌های اخیر هم آمارها حکایت از رشد باسوادی درخشان در اغلب استان‌های کشور دارند...
1396/05/21
در سال‌های پس از انقلاب اسلامی یکی از مهم‌ترین مأموریت‌ها برای توسعه و تعالی کشور افزایش نرخ باسوادی و ریشه‌کنی بی‌سوادی بود؛ امری که در 3 دهه گذشته پیشرفت‌های چشمگیری داشت و در سال‌های اخیر هم آمارها حکایت از رشد باسوادی درخشان در اغلب استان‌های کشور دارند. به‌ویژه در مازندران آمارها اعداد امیدوارکننده‌ای را نشان می‌دهند که می‌توان به ریشه‌کنی کامل بی‌سوادی در این استان امیدوار بود. یکی از این آمارهای بسیار درخشان استان مازندران در نرخ باسوادی امری بود که سرشماری نفوس و مسکن سال 95 مشخص کرد. در این سرشماری مشخص شد مازندران در نرخ باسوادی کشور رقم نخست را دارد.
مدیر کل آموزش و پرورش استان در این باره به همشهری گفت: برابر نتایج سرشماری سال 1395، مازندران در گروه سنی 49-10ساله با 97. 6 درصد باسوادی با رشد 2. 5 درصدی نسبت به سرشماری سال 1390 رتبه نخست باسوادی کشور را به خود اختصاص داد. این مهم با تلاش تمام همکاران این معاونت و برنامه‌ریزی‌های دقیق به‌دست آمد که باید از آن به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ استان مازندران یاد کرد.
«سید علی قاسمی» همچنین درباره فعالیت‌های سوادآموزی مازندران در سال 95 افزود: در سال 95، 11هزار نفر در 3 دوره شامل دوره سواد‌آموزی به میزان 5 هزار و 323 نفر، دوره انتقال به میزان 4 هزار و 664 نفر و دوره تحکیم به میزان 1030نفر زیر پوشش سواد‌آموزی قرار گرفتند. با روندی که در پیش گرفته‌ایم به آینده‌ای درخشان امیدوار هستیم. در حال حاضر تعداد بی‌سوادان استان در گروه هدف فقط 49‌هزار و 804 نفر گزارش شده که سهم مردان 12هزار و 143 و سهم زنان بی‌سواد 28 هزار و 661 نفر است.

اختلاف اندک باسوادی مردان و زنان مازندرانی
یکی دیگر از موارد مهم در امر مبارزه با بی‌سوادی در هر کشوری نگاه عادلانه و به دور از تبعیض جنسیتی است. به گواه آمارها در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی اختلاف فاحشی میان آمار باسوادی مردان و زنان مشاهده شده و زنان در این زمینه بسیار عقب‌تر از مردان بودند، اما در سال‌های پس از انقلاب با نگاه جدی به امر باسوادی زنان این خلا تا حد زیادی پر شد و امروز زنان ایرانی و همچنین مازندرانی در عرصه‌های مختلف تحصیلی و دانشگاهی سرآمد هستند.
مدیر کل آموزش و پرورش استان در همین زمینه با اشاره به این‌که جمعیت باسواد مردان مازندران 98 درصد و زنان 97/ 2 است یادآور شد: اختلاف باسوادی مردان و زنان در سال 95، 0/ 8 درصد است. در صورتی که پیش از انقلاب فقط 34 درصد جمعیت زنان مازندران باسواد بودند.  قاسمی با اشاره به این‌که مازندران در سال 95 در جذب دوره انتقال و تحکیم سواد برابر حجم ابلاغی تقریباً به اهداف تعیین شده رسید افزود: حجم اولیه ما برای جذب بی‌سواد در دوره سواد‌آموزی 5 هزار نفر بود، ولی در مازندران با نگاه فراتر مبنی بر ریشه‌کنی بی‌سوادی با تلاش همکاران 5 هزار و 323 نفر بی‌سواد جذب شدند.

راه‌اندازی مراکز یادگیری محلی در استان
مراکز یادگیری محلی سوادآموزی یکی از ایده‌های مهم برای رسیدن به ریشه‌کنی بی‌سوادی هستند که در آنها به جز سوادآموزی مهارت‌های زندگی نیز آموخته می‌شود. معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان مازندران در این باره در گفت‌وگو با همشهری از آغاز به کار چهارمین مرکز یادگیری محلی سوادآموزی در ساری خبر داد.
 «داود تقی‌نیا» افزود: این مرکز واحد آموزشی به شمار می‌آیند که به افراد کم‌سواد و بی‌سواد غیر‌محصل بالای 10 سال مهارت‌های اساسی زندگی را می‌آموزند. این مرکز با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود از جمله مدارس و مشارکت سایر دستگاه‌ها به ارائه خدمات آموزشی (سوادآموزی و ارتقای سطح سواد) به مهارت‌های اساسی زندگی و حقوق شهروندی و مهارت‌های اجتماعی در مسیر توانمند‌سازی و ایجاد فرصت یادگیری مادام‌العمر می‌پردازند. مهارت‌های اساسی زندگی و اجتماعی عبارتند از خودآگاهی، خودشناسی، خداشناسی، تربیت فرزند، بهداشت و سلامت خود و جامعه، مسئولیت‌پذیری و دیگر موارد اجتماعی که در این مراکز آموزش داده می‌شود.

شناسایی بی‌سوادان واقعی و پرداخت پاداش قبولی
یکی از راهکارهای تشویقی در سوادآموزی پرداخت پاداش قبولی به سوادآموزان است. در این زمینه معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران از پرداخت پاداش قبولی به 990 سواد‌آموز سال 94 مازندران خبر داد. تقی‌نیا همچنین درباره شناسایی بی‌سوادان واقعی اظهارکرد: ثبت رکورد قبولی پایه پنجم سال‌های 1353 تا 1378در سامانه از اقدام‌های و تدابیر بر جسته سازمان به منظور شناسایی بی‌سوادان واقعی و جلوگیری از ثبت‌نام کاذب بود که بیش از یک میلیون و 500 هزار رکورد در سال 94 و 95 ثبت شد.  وی با اشاره به این‌که عملیات ویرایش نواقص و کدگذاری 219 هزار نفر در حال اجرا است که حدود 60 درصد این طرح تاکنون انجام شد افزود: به منظور توانمند‌سازی آموزش‌دهندگان سواد‌آموزی براساس توافق به عمل آمده با جهاد دانشگاهی تاکنون 1892 نفر از آموزش‌دهندگا‌ن مازندران به منظور کسب گواهینامه آموزشی 126 ساعت، در سایت ثبت‌نام کرده و منتظر بر‌گزاری آزمون هستند.
تقی‌نیا گفت: در سال جاری با برنامه‌ها و طرح‌های متنوع که از سوی سازمان ابلاغ شده، امید است با بهره‌بر‌داری همه ظرفیت‌های آموزش و پرورش، شورای پشتیبانی و مشارکت دستگاه‌های اجرایی استان اهداف کمی 10 هزار و 100 نفر محقق شود.

رشد 14 برابری باسوادی بالای 6 سال کشور
همان گونه که مازندران در رشد باسوادی پیشتاز کشور است، در دیگر نقاط کشور نیز وضع باسوادی نرخ صعودی را طی می‌کند. معاون سوادآموزی وزارت آموزش و پرورش که چندی پیش مهمان استان مازندران بود در گفت‌وگو با همشهری با اشاره به این‌که بر اساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 95 نرخ سوادآموزی از رشد خوبی برخوردار بود گفت: در گروه بالای 6 سال با رشد 85/2 درصد روبه‌رو بودیم که تقریباً 14 برابر میزان رشد در فاصله سال‌های 85 تا 90 را نشان می‌دهد.
«علی باقرزاده» با اشاره به این‌که 1/5 میلیون نفر از آمار بی‌سوادی کشور در این 5 سال کاهش پیدا کرد که این میزان نیز تقریباً معادل 13 برابر کاهش مدت مشابه در سال‌های 85 تا 90 است افزود: در گروه سنی 10 تا 49 سال 2/3 درصد نرخ رشد سواد ثبت شده است. به عبارتی یک میلیون و 113 هزار و 300 نفر از آمار بی‌سوادان کشور در این گروه سنی کم شده که 4 برابر مدت مشابه در سال‌های 85 تا 90 است.
وی با اشاره به میانگین جهانی کاهش نرخ بی‌سوادی در فاصله سال‌های 2000 تا 2015 که حدود یک درصد بود، افزود: این یعنی ما در 5 سال معادل 3 برابر 15 سال میانگین جهانی پیشرفت داشتیم، اما رشد باسوادی در مازندران در فاصله سال‌های 90 تا 95، رقم 2/5 درصد بوده که قابل توجه است، زیرا در استان‌هایی که درصد باسوادی‌شان بالای 96 درصد است، تغییرات سواد به‌کندی صورت می‌گیرد و این نشانه تدبیر عاقلانه استاندار، ائمه جمعه و مدیر کل آموزش و پرورش این استان است.
 
زیر پوشش قرار گرفتن 8 هزار معلول در کشور
معاون سوادآموزی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به این‌که گروه سنی 10 تا 49 سال جامعه هدف ما محسوب می‌شود که گروه مولد جامعه است گفت: نتایج سرشماری به تحلیل دقیق‌تر نیاز دارد، اما در عین حال بخشی از این جمعیت که بی‌سواد باقی مانده‌اند، اتباع خارجی هستند که برنامه‌های خاصی برایشان داریم. بخشی هم آموزش‌ناپذیر هستند؛ مانند کسانی که بهره هوشی کمتر از 60 دارند.
وی با تأکید بر این‌که آموزش معلولان در اولویت قرار دارد ابراز کرد: در 2 سال گذشته نزدیک به 8 هزار معلول اعم از نابینا، ناشنوا، ناتوان یا چندمعلولیتی را در کشور تحت آموزش قرار دادیم. آموزش و پرورش استثنایی حداکثر تلاشش را برای جذب جامعه هدف خود انجام می‌دهد، با این حال گاه خانواده‌ها به دلایل مختلف فرزندانشان را به مدرسه نمی‌فرستند و وقتی دانش‌آموز به بزرگسالی می‌رسد از این فرصت دومی که فراهم شده استفاده می‌کند.
باقرزاده به صفر مطلق رسیدن در کاهش بی‌سوادی را تقریباً غیرممکن دانست و در توضیح دلیل آن گفت: همیشه با افرادی روبه‌رو هستیم که به دلایل مختلف در مدرسه ثبت‌نام نمی‌کنند یا پیش از پایان دوره ابتدایی مدرسه را ترک می‌کنند که دلایلش هم به مدرسه مربوط نمی‌شود، چراکه حتی کلاس‌های یک‌نفره و دونفره کشور هم دایر است. در کشور 35 هزار کلاس 7 نفره داریم و این نشان می‌دهد فضای آموزشی به اندازه کافی گسترده شده و دلایل خروج از مدرسه مثل مسائل اجتماعی، اقتصادی یا نظیر آن مانع حضور برخی افراد در محیط کلاس درس می‌شود.

60 درصد مهاجران بی‌سواد هستند
معاون سوادآموزی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به این‌که ایران یک کشور مهاجرپذیر است گفت: به صورت غیررسمی بیش از 3میلیون تبعه خارجی در این کشور زندگی می‌کنند که عمدتاً از کشور افغانستان هستند. درصد باسوادی‌ این افراد حدود 35 تا 40درصد است. به این ترتیب 60 درصد مهاجران بی‌سواد هستند. سازمان سوادآموزی برای این مهاجران نیز برنامه‌ریزی می‌کند. وی افزود: اراده‌ دولت بر تشویق سوادآموزان است که باوجود رایگان بودن سوادآموزی به سوادآموزان جوایز نقدی هم اهدا می‌کند. در سال 94 به حساب سوادآموزان قبول شده 135 هزار تومان واریز کردیم و پاداش قبول شده‌های سال 95 نیز که 140 هزار تومان است به‌زودی واریز خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code