موضوعات
مازندران

لیلم؛ پاسخی شایسته به نیاز فرهنگی مردم

نویسنده: افشین رشیدی فعال فرهنگی
اگر تهران به عنوان پایتخت کشور که مرکز اصلی رویدادهای مهم و اصیل فرهنگی هنری است را کنار بگذاریم، به باور کارشناسان فرهنگی و اخبار و گزارش‌هایی که در رسانه‌های محلی و کشوری قابل پیگیری است، در سال‌های گذشته به طور حتم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران جزو 5 اداره کل برتر کشور در زمینه برگزاری کنسرت‌های موسیقی است....
1396/09/11
اگر تهران به عنوان پایتخت کشور که مرکز اصلی رویدادهای مهم و اصیل فرهنگی هنری است را کنار بگذاریم، به باور کارشناسان فرهنگی و اخبار و گزارش‌هایی که در رسانه‌های محلی و کشوری قابل پیگیری است، در سال‌های گذشته به طور حتم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران جزو 5 اداره کل برتر کشور در زمینه برگزاری کنسرت‌های موسیقی است.
اجرای ده‌ها کنسرت از موسیقی سنتی و محلی و پاپ با حجم بالای استقبال مخاطبان بومی در مازندران، اتفاقی نیست که از دید اهالی فرهنگ و هنر و مخاطبان مردمی پنهان مانده باشد. به قول نظامی گنجوی «بانگ گردش‌های چرخ است این که خلق / می‌نوازندش به تنبور و به حلق / ما همه ابنای آدم بوده‌ایم/ در بهشت این لحن‌ها بشنوده‌ایم»
خلقت خداوند سرشار از زیبایی و هنر است. تمام هنرهای شناخته شده از تصویر و نگارگری گرفته تا داستان و نمایش و موسیقی پیش از این از سوی پروردگار عالم ابداع شده و بشر به هر تقدیر دنباله رو همان ابداعات شده است. «تیمور» جهانگشای معروف در بخشی از زندگینامه خود به دیدارش با حافظ شیرازی اشاراتی کرده است. تیمور خودش را جزو برگزیدگان می‌دانست و معتقد به اجرای تشرع در مفهوم عام و خاص بود. او از حافظ پرسید: «آیا نمی‌دانی آن بیت‌های خاصی که در خصوص موسیقی سروده‌ای نشان دهنده سرکشی تو در برابر تعالیم الهی است؟» و به این شعر اشاره می‌کند  که حافظ گفته‌: «خدایا محتسب ما را به آواز نی و دف بخش / که ساز شرع زین افسانه بی‌قانون نخواهد شد»؛ حافظ به درستی به شرایط روحی و عرفانی‌اش حین سرودن این بیت اشاره کرد و گفت: «هنگام اذان صبح بود که برای فریضه نماز برخاستم، از دور صدای رود خروشان را می‌شنیدم و خوانش پرندگان را و نیز باد در شاخه‌ها می‌پیچید و طبیعت در آن لحظه به مصداق این آیه که می‌فرماید: یسبح‌لله ما فی‌السماوات و ما فی‌الارض، در حال ذکر پروردگار عالم هستی بود. اطرافم مشحون و مملو از نغمه‌های دل‌انگیز طبیعت بود و این‌گونه شد که این بیت را سرودم، بلکه به خالق سبحان بگویم اصل زیبایی و زیبایی‌شناسی در ید قدرت توست و اگر موسیقی هست تو پیش از این آن را نوشتی و خلق کردی و به آدمی آموختی...»
موسیقی به ویژه در سالیان اخیر طرفداران بی‌شماری پیدا کرده است. حجم انبوه رجوع خانواده‌ها به آموزشگاه‌های قانونی در رشته موسیقی برای یادگیری فرزندان در سال‌های اخیر نشان دهنده این پیام مهم است که جهان پرطمطراق و شگفت امروز با همه عصبیت‌ها و عصیان‌های موجود و با دلمشغولی‌های رایج انسان‌های عصر مدرن برای خلاصی از رنج‌های ذهن نیاز به آرامش دارد و کیست که نداند موسیقی غیر غنایی به شرط آن که متضمن فعل حرام نباشد یکی از راهکارهای رسیدن به آرامش ذهن است.
از این منظر مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با در نظر گرفتن نیازهای موجود و انطباق رفتار‌ها و شئونات با شرع مقدس و در چهارچوب قانون وزارتخانه، بیشترین و نزدیک‌ترین ارتباط را با هنرمندان موسیقی برقرار کرد. اجرای ده‌ها کنسرت موسیقی موجب بالا رفتن فروش بلیط و در ادامه موجب اشتغال و درآمدزایی هنرمندان و تهیه‌کنندگان موسیقی و افزایش امید به فعالیت و زندگی برای آنان شد. این در حالی‌ است که طی چند سال اخیر کمترین حاشیه‌ای نیز گریبانگیر این رویدادهای هنری نشد. به این خاطر که از مجموعه حراست گرفته تا واحد حقوقی و معاونت هنری و بازرسی و در رأس آنها مدیریت فرهنگ و ارشاد در تمام مراحل اجرای یک کنسرت از زمان صدور مجوز گرفته تا حفاظت از اجرای برنامه‌ها در هماهنگی کامل با واحدهای انتظامی و امنیتی با در نظر گرفتن دغدغه‌های علمای مذهبی قرار داشتند.
چه بسا ممکن بود حاشیه‌هایی نیز پیش بیاید، اما هوشیاری واحد حراست و ناظران اجرایی این کنسرت‌ها موجب شد هیچ رفتار مغایر با شئونات اسلامی و شرعی در این کنسرت‌ها رخ ندهد. از سوی دیگر حضور آیت‌الله طبرسی به عنوان نماینده محترم ولی فقیه در مازندران و اعتدال فکری و معنوی و مذهبی ایشان که از دیرباز زبانزد همگان بود و هست نیز موجب شد همگان آرامش بیشتری برای اجرای کنسرت‌های موسیقی داشته باشند. چه بسا ممکن بود و هست عده‌ای بنا بر دریافت خود از این کنسرت‌ها، این رویدادهای هنری را مغایر با شرع بدانند، اما اتحاد و یکپارچگی عمومی اداری و مذهبی در مازندران و نیز فرهنگ اصیل مردمی، خطر بروز این حاشیه‌ها را به صفر رساند، به نحوی که گردش مالی این کنسرت‌ها به چند میلیارد تومان رسید و حضور مردم، به ویژه جوانان که در معرض انواع آسیب‌های فرهنگی وارادتی از غرب هستند نیز بسیار چشمگیر گزارش شد.
ارتزاق حلال هنری موجب تشویق هنرمندان و بالا رفتن انگیزه‌های آنان برای تولید آثار فاخر هنری و مقابله با تهاجم فرهنگی خواهد شد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به‌طور حتم جزو 5 استان برتر کشور است که تا این اندازه برای تامین نیاز موسیقی جوانان ارزش و احترام قائل است و اینک به مرحله‌ای از اطمینان و آمادگی رسیده است که با افتخار برای دومین بار حامی هنرمندان و میزبان برگزاری جشنواره‌ای کاملا سنتی و روحبخش به نام «لیلم» شد.
حضور چند گروه ورزیده هنری تحت عنوان البرزنشینان یا هر عنوان دیگر و تمرکززدایی برگزاری این جشنواره از مرکز استان و ایجاد 4 پایگاه شهری هم‌زمان در ساری، آمل، بهشهر و سمنان برای پاسخگویی به نیاز مخاطبان بومی و نیز دعوت از گروه‌های برگزیده سنتی بین‌المللی در این دوره گویای همین امر مهم است که می‌توان موسیقی ناب و ملی و بومی را به شرط آن که مغایر با شئونات ملی و مذهبی نباشد توسعه داد تا هم هنرمندان عزیز در این میان ارتزاق حلال داشته باشند و هم مردم همواره در سبد فکری خود موسیقی را خریداری شده ببینند و هم دولت و حکومت تنش‌های ناشی از محدودیت تفریحات سالم و قانونی را به نحو مطلوبی کاهش دهند و موجب کاهش نارضایتی‌های عمومی و اجتماعی شوند. امید آن می‌رود این روند به نحو مطلوب و شایسته‌تری ادامه یابد و کانون‌های وزین فرهنگ و هنر گستری بیش از گذشته به خلق آثار و رویدادهای ناب فرهنگی و هنری بپردازند‌.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code