موضوعات
مازندران

قطار ثبت‌نام و هدایت تحصیلی در ساری روی ریل آرامش

نویسنده: احسان شریعت خبرنگار
در چند سال اخیر، اداره‌ها آموزش و پرورش شهرهای بزرگ استان مازندران معمولاً با معضلات عدیده‌ای روبه‌رو بودند. یکی از این معضلات بزرگ که در یکی - دو سال گذشته شهرهایی همچون قائمشهر، ساری و چند شهر دیگر را گرفتار کرده بود، موضوع هدایت تحصیلی است که در زمینه رشته تجربی به چالشی بزرگ تبدیل شد...
1396/06/22
در چند سال اخیر، اداره‌ها آموزش و پرورش شهرهای بزرگ استان مازندران معمولاً با معضلات عدیده‌ای روبه‌رو بودند. یکی از این معضلات بزرگ که در یکی - دو سال گذشته شهرهایی همچون قائمشهر، ساری و چند شهر دیگر را گرفتار کرده بود، موضوع هدایت تحصیلی است که در زمینه رشته تجربی به چالشی بزرگ تبدیل شد. خیل عظیم دانش‌آموزان خواهان تحصیل در رشته علوم تجربی بودند و این با نیازهای و ظرفیت‌های بسترهای آمورش و پرورش سازگار نیست. همچنین موضوع ثبت‌نام در شهرهای بزرگ که با مناطق شهری و مدارس پرجمعیت شناخته می‌شوند، یکی از چالش‌برانگیزترین مباحث ادارات آموزش و پرورش در تابستان محسوب می‌شود.
در این میان، برخی تمهیدات و راهکارها برای ایجاد آرامش در این معضلات و دیگر مشکلات عرصه تعلیم و تربیت از طرف برخی مسئولان به اجرا درآمد تا بتواند قطار پرتلاطم مشکلات را بر روی ریل آرامش هدایت کند. نخستین مدیر زن آموزش و پرورش در یک شهرستان استان مازندران که آذرماه سال گذشته بر مسند مدیریت آموزش و پرورش ناحیه 2 ساری نشست، یکی از این مدیران است که با اجرای راهکارهایی سعی در حل مشکلات و ترسیم چشم‌اندازی روشن برای این عرصه کرد.

انتخاب مدیران مدارس با مصاحبه سازمان‌یافته
مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2 ساری درباره راهکارهای اجرا شده برای بهبود مدیریت مدارس به همشهری گفت: یکی از اصلی‌ترین مسائل انتخاب مدیران مدارس است که در این باره سعی کردیم با مصاحبه‌های سازمان‌یافته و تخصصی مدیران مدارس را انتخاب کنیم و از اعمال نفوذ و سفارش‌ها جلوگیری کنیم. در همین زمینه طی یک فراخوان عمومی به نیروهای آموزش و پرورش ناحیه 2 موارد و مدارک لازم اطلاع‌رسانی شد و علاقه‌مندان به شرکت در مصاحبه مدیریت مدارس فرم‌های لازم را تکمیل کردند.
«ام‌البنین محمدی» با بیان این‌که در انتخاب مدیران سعی شد از میان مدیران جوان‌تر انتخاب صورت گیرد افزود: سعی کردیم از افرادی که در 3 سال آخر کار هستند استفاده نشود تا با انتخاب یک مدیر، وی چند سالی در کار خود باقی بماند و سریع بازنشسته نشود. مصاحبه‌ها در 4 بخش روان‌شناسی، مدیریت، مدیریت ابتدایی و اهداف آموزشی انجام شد که 60 نفر مصاحبه دادند و 10 نفر از این میان در فهرست مدیران منتخب قرار گرفتند. یکی از مهم‌ترین امتیازهای لازم برای کسب مدیریت برنامه‌های هر داوطلب مدیریت و دفاع از برنامه‌های خود بود.

تمرکز تلاش‌ها برای حل مسائل مقطع ابتدایی
یکی از اهداف مهم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران 3-3 کردن مقطع ابتدایی است که در این باره مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2 ساری ابراز کرد: مجزا کردن مدارس ابتدایی بر اساس مقاطع 3 کلاس 1 و 2 و 3 و همچنین 4 و 5 و 6 یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های آموزش و پرورش است. در این زمینه تاکنون در ناحیه 2 ساری فقط 9 مدرسه به حالت 3-3 تبدیل شده بود. اما در همین چند ماه اخیر ما توانستیم 6 مدرسه را به مدارس3-3 تبدیل کنیم.
وی همچنین درباره دیگر مشکلات حوزه ابتدایی گفت: معلمان بازنشسته‌ای که در مقطع ابتدایی مشغول تدریس بودند، معلمان حق‌التدریسی که در ابتدایی مشغول تدریس بودند و بار مالی آن‌ها بر عهده مشارکت خانواده‌ها قرار می‌گرفت، تدریس بیش از ساعت مقرر معلمان بالای 20 سال، کمبود آموزگار و مدیریت حساسیت‌زای برخی مدارس ابتدایی از جمله معضلاتی بود که با آن دست به گریبان بودیم.

تشکیل 10 کارگروه علمی برای مدیران مدارس
محمدی افزود: برای تمامی مشکلات راهکارها و تمهیداتی اندیشیدیم که در حال حاضر اغلب آن‌ها حل شد. همچنین یکی از برنامه‌های جدید در حوزه ابتدایی این بود که مدیران مدارس ابتدایی در 10 کارگروه علمی و تخصصی سازماندهی شدند تا همه افراد بتوانند از اطلاعات، یافته‌ها و خروجی‌های جلسات این کارگروه‌ها استفاده کنند. برای مثال کارگروه تعالی مدیریت و اهداف آموزش ابتدایی از جمله کارگروه‌هایی بودند که در هر ماه تشکیل می‌شدند و در نشست‌های فصلی نیز کل کارگروه‌ها یک نشست مشترک برگزار می‌کردند.
وی با اشاره به ضرورت ایجاد و فعالیت این کارگروه‌ها تصریح کرد: هدف تشکیل و ایجاد این کارگروه‌ها ارتقای مدیران بود، زیرا احساس می‌شد مدیران درگیر روزمرگی شده و از فعالیت علمی و تخصصی دور شده‌اند. امروزه با این نسل جدید که هر روز با تحولات و تغییرات اجتماعی روبه‌رو است، نمی‌شود باری به هر جهت رفتار کرد. باید کار علمی کرد و از آخرین اطلاعات و یافته‌های علمی برای نزدیک شدن به دانش‌آموزان و هدایت آنان استفاده کرد.

توجه به 63 مدرسه روستایی زیر پوشش
مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2 ساری درباره مدارس روستایی زیر پوشش این اداره گفت: 63 مدرسه روستایی در 140 کیلومتر از شمال تا جنوب ساری زیر پوشش اداره ناحیه 2 است. در سال جاری 29 مدرسه روستایی در مناطق محروم که مدارس مختلط بودند شناسایی و اقدام به تجهیز و توانمندسازی آنان شد. این مدارس تاکنون کمتر مورد توجه قرار می‌گرفتند که امسال سعی شد در قالب پروژه مهر امکانات ویژه‌ای از قبیل میز و صندلی و نیمکت نو به آنان داده شود.
وی با بیان این‌که اداره آموزش و پرورش ناحیه 2 ساری 16 هزار دانش‌آموز ابتدایی ساروی را زیر پوشش دارد افزود: این اداره در مجموع 34 هزار دانش‌آموز ساروی را زیر پوشش دارد و 3 هزار معلم کار تدریس این دانش‌آموزان را بر عهده دارند. همچنین 243 مدرسه ابتدایی و متوسطه اول و دوم در محدوده اداره آموزش و پرورش ناحیه 2 ساری قرار دارند.
محمدی با اشاره به برخی مدارس مناطق آسیب‌پذیر ساری اظهار داشت: برخی مدارس در مناطقی همچون نوبنیاد و ترک محله ساری قرار دارند که در سال جاری سعی کردیم به این مدارس توجه ویژه‌ای داشته باشیم.
در این راستا با هدف تغییر نگرش فرهنگی و مشارکت بیشتر مردم مدرسه شهید مرادی ترک محله را به هیئت امنایی تغییر دادیم تا با حضور بزرگان و صاحب‌نفوذان شهری و محلی در مدیریت این گونه مدارس به احیای این مدارس کمک کرده باشیم.

اقبال عمومی شهروندان به مدارس مشهور
این مسئول یکی از معضلات قدیمی ساری و شهرهای بزرگ استان را اقبال عمومی گسترده شهروندان به مدارس مشهور و برند دانست و عنوان کرد: برخی مدارس ساری همیشه مورد توجه بوده و اقبال عمومی به آن‌ها گسترده بوده است. این مدارس سال گذشته بر اساس مجوزی که دریافت کرده بودند با برگزاری آزمون اقدام به ثبت‌نام دانش‌آموزان می‌کردند. اما در سال جدید مطابق قانون رعایت محدوده جغرافیایی را ملاک ثبت‌نام قرار دادیم که با این تغییر رویه بسیاری از مشکلات کاهش یافت و آرامش نسبی بر فضای ثبت‌نام در این مدارس حاکم شد، به طوری ‌که کمترین شکایات و نارضایتی در مورد این مدارس اتفاق افتاد.
وی درباره معضلات احتمالی در زمینه هدایت تحصیلی نیز گفت: در این زمینه سعی شد مشاوره‌ها با خانواده‌ها و دانش‌آموزان از مهرماه آغاز شود و مشاوران کارشان را به‌خوبی انجام دادند. سعی کردیم خانواده‌ها را توجیه کنیم که همه‌چیز در رشته تجربی نیست و عواقب ازدیاد ورودی در این رشته را به آن‌ها یادآوری کردیم. همچنین تأثیرگذاری امتحانات پایه نهم در انتخاب رشته بر آرامش کار افزود.
 به این ترتیب امسال با آن‌که میزان بالایی از دانش‌آموزان ناحیه یک ساری به ناحیه 2 سرازیر شدند، اما درصد انحراف ما از قراردادمان با اداره کل فقط 5 درصد بود.
محمدی درباره نرخ انتخاب رشته در سال جاری خاطرنشان کرد: امسال 49 درصد دانش‌آموزان شاخه نظری به رشته علوم تجربی، 21 درصد به ریاضی، 27 درصد به علوم انسانی و 3 درصد به رشته معارف رفتند.

هنرستان‌ها اعتبار دولتی ندارند
مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2 ساری درباره مشکلات هنرستان‌ها گفت: ناحیه2 ساری از قدیم هنرستان‌های مشهور و بزرگی دارد که اغلب آن‌ها قدیمی هستند. مشکل بزرگ در این هنرستان‌ها قدیمی شدن وسایل کارگاه‌ها و نیاز به نو شدن آن‌ها است که بودجه‌های سنگینی می‌طلبد. ما برای بهسازی وسایل هنرستانی هیچ‌گونه اعتبار دولتی نداریم که این بر حجم مشکلات می‌افزاید. به همین خاطر سعی کردیم در سال جاری «تولید همراه با دانش» را برای درآمدزایی هنرستان‌ها در دستور کار دهیم تا از محل کار هنرجویان درآمدی برای هنرستان‌ها شود.  

افتتاح دبستان 12 کلاسه نزهت
محمدی یکی از پروژه‌های بزرگ افتتاح شده در هفته دولت در ناحیه 2 ساری را دبستان 12 کلاسه نزهت (مرحومه صمدایی) برشمرد و گفت: این پروژه با زیربنای 2100 متر مربع با 25 فضای آموزشی و اداری در 3 طبقه و هزینه بالغ بر 2 میلیارد تومان توسط اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس و با مشارکت خانواده مرحومه صمدایی به پایان رسید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code