موضوعات
مازندران

طبیعت بکر استان زیر چرخ‌های ماجراجویی

نویسنده:
خروج گردشگری از حالت سنتی و در پیش گرفتن حالت مدرن آن در مازندران پای برخی تفریحات را در فضاهای بکر و دل‌انگیز این استان باز کرده که طبق نظر کارشناسان محیط زیست، زنگ خطر برای بخش هایی از مناطق بکر استان را به‌ صدا درآورده است.
1396/07/19
به گزارش ایرنا، با باز شدن پای ماشین و موتور با لاستیک‌های سنگین و بزرگ به مناطق جنگلی مازندران برای تجربه لحظاتی لذت‌بخش برای گردشگران و مسافران بدون این‌که چارچوب مشخصی داشته باشد به قیمت آثار نامطلوب فرسایش و کوبیدگی شدید خاک و افزایش ریسک سیل‎خیزی، رشد نیافتن گیاه به‎ دلیل کوبیدگی خاک، ایجاد آلودگی هوا و آلودگی شدید صوتی و به ‎دنبال آن مزاحمت و کاهش امنیت منطقه برای حیات وحش، از بین رفتن برخی از حیوانات و مهاجرت اجباری برخی گونه‌ها تبدیل شده است.
بر اساس آمارهای رسمی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران 180 دفتر و آژانس مسافرتی در استان فعالیت می‌کنند که اطلاعات دقیقی از تعداد برگزاری برنامه‌های آفرود در این استان وجود ندارد.
«آرمان» از آفرودبازانی که عنوان می کند بارها مسیرهای مختلف جنگل‌های مازندران را طی کرده است گفت: تیم ماشین‌سواران گروه آفرود ما با ورود به جنگل، مسیرهای صعب‌العبور و سخت را انتخاب می‌کند. مسیرهای سخت و صعب‌العبور جنگلی حس بیشتر ماجراجویی را به من و همراهم تلقین می‌کند.
آرمان در پاسخ به این سوال که کدام ارگان و یا نهادی برای آنها مسیر حرکت ماشین‌های آفرود در جنگل‌ها را مشخص می‌کند گفت: مسافران و گردشگران علاقه‌مند به تجربه حس ماجراجویانه دل به جنگل می‌زنند و در این مسیر گزینه پیشنهادی وجود ندارد.
وی که خود را در عین حال حامی طبیعت و محیط زیست می‌داند گفت: گروه آفرود باز ما سعی می‌کند تا با انتخاب مسیرهایی که کمترین آسیب را به جنگل و محیط زیست می‌زند این تفریح را تجربه کنند.

 تجربه‌های ماجراجویانه گردشگری، نه  به هر قیمتی
یکی از فعالان بوم‌گردی و حوزه گردشگری در مازندران با تأکید بر حفظ مسائل زیست‌محیطی در گردشگری گفت: برنامه گردشگری در این استان با استفاده از همان داشته‌های طبیعی و بکر آن و رعایت مسائل زیست‌محیطی می‌تواند تجربه‌های لذت‌بخشی برای مسافران و گردشگران در استان فراهم کند.
«بهمن آقایی» افزود: ورود بی‌برنامه و بدون چهارچوب و هدف در تفریحات گردشگری در قالب تورهای آفرود و موتورسواری ضربه‌زننده به این بخش است. برنامه‌های تفریحی مسافران بدون لحاظ کردن معیارهای زیست‌محیطی تنها برجا گذاشتن زخم ردپای چرخ خودروها بر پیکره طبیعت مازندران است.
وی آفرود را «آزادگشت» دانست و گفت: برنامه‌های تفریحی باید کنترل‌شده و با رعایت چهارچوب‌های حفظ محیط زیست انجام شود که رویه فعلی برخی آفرودبازان در استان خارج از این قوانین است.
یک کارشناس مسئول زیستگاه‌ها و امور مناطق اداره کل محیط زیست مازندران نیز گفت: در سال‌های اخیر برخی از مردم ‎به فعالیت‌هایی نظیر آفرود (اتومبیلرانی در مسیرهای سخت و خارج از جاده) و موتورسواری در مناطق حفاظت‎شده و مناطق جنگلی روی آورده‌اند که روند رو به رشدی نیز دارد.
«روح‌الله اسماعیلی» افزود: با برگزاری برنامه‌های آفرود طبیعت مازندران زیر چرخ خودروها و همچنین موتورها له می‌شود.
وی از فرسایش و کوبیدگی شدید خاک، افزایش ریسک سیل‎خیزی، رشد نیافتن گیاه به‎ دلیل کوبیدگی خاک، ایجاد آلودگی هوا، آلودگی شدید صوتی، کاهش امنیت منطقه برای حیات وحش، از بین رفتن برخی از حیوانات و مهاجرت اجباری برخی گونه‌ها را بخشی از آثار مخرب زیست‌محیطی برگزاری این نوع فعالیت‌ها در مناطق جنگلی ذکر کرد.
این کارشناس محیط زیست مازندران گفت: به استناد اصل پنجاهم قانون اساسی و ماده 9 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست مصوب سال 1353 هر عملی‌ که‌ موجب آلودگی‌ محیط ‌زیست‌ شود، ممنوع‌ است.
وی اضافه کرد: با اتکا به این قانون، فعالیت آفرود در مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست قابلیت اجرا ندارند و می‌بایست در خارج از مناطق چهارگانه، به‎ صورت هدفمند، قانونمند و در مکان‎هایی که برای طبیعت و حیات وحش آسیب‎ جدی ندارد برگزار شود.
اسماعیلی گفت: در برخی کشورها سالانه درآمدهای هنگفتی از این محل دریافت می‌کنند، اما رویکرد دوستداران طبیعت در دنیا و سازمان محیط زیست در خصوص تفرج در عرصه‌های طبیعی، طبیعت‎گردی نه گردشگری است.
این کارشناس محیط زیست مازندران ادامه داد: طبیعت‌گردی مسئولانه با ورود طبیعت‌گردان به عرصه‌های طبیعی باید طوری ساماندهی شود که آسیبی به عرصه‌های طبیعی وارد نشود.

 تشکیل کمیته ساماندهی برنامه‌های آفرود
 معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز از علاقه‌های جدید گردشگران برای تجربه تفریحات مختلف در سفر به استان خبرداد و گفت: آفرود از جمله برنامه‌های تفریحی مورد علاقه گردشگران است که این روزها طرفداران خاص خود را دارد.
«مهران حسنی» از آفرود به عنوان علاقه نوظهور تفریحی گردشگران و مسافران در این استان نام برد و گفت: هنوز سازمانی به عنوان متولی صدور برگزاری آفرود توسط آژانس‌‌ها و دفاتر مسافرتی وجود ندارد و تنها برگزارکننده هستند.
وی با اشاره به این‌که آماری از تعداد دفاتر و آژانس‌های مسافرتی فعال مازندران در برگزاری تورهای آفرودی وجود ندارد افزود: به دلیل مشخص نبودن چهارچوب و ضوابط خاص در برگزاری این برنامه‌ها، افراد و گروه‌های آفرودباز آزادانه فعالیت می‌کنند.
معاون گردشگری مازندران با قبول آسیب‌دیدگی محیط زیست استان به خاطر فعالیت آفرودها ادامه داد: حذف و یا برچیدن این نوع فعالیت‌های تفریحی گردشگری در استان تنها پاک کردن صورت مسئله است و باید راه‌حلی برای آن تدبیر کرد.
وی نبود کمیته و کارگروهی برای ساماندهی فعالیت‌های آفرود در مناطق جنگلی و محیط زیست استان را ضعفی پیش رو برای گردشگری دانست و افزود: کمیته‌ای متشکل از دستگاه‌های متولی و مرتبط از جمله استانداری، منابع طبیعی، میراث فرهنگی و محیط زیست با تعیین مکان‌ها و مسیرهای مشخص برای برگزاری آفرود می‌تواند در کاهش آسیب‌های زیست‌محیطی تاثیرگذار باشند.
حسنی تاکید کرد: برای حادتر نشدن این آسیب زیست‌محیطی باید برای تشکیل چنین مجموعه‌ای هرچه زودتر اقدام شود تا سرنوشت فعالیت آفرودبازان در فضاهای جنگلی مازندران مشخص شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code