موضوعات
مازندران

صعود اجاره بها در رکود بازار مسکن

نویسنده: اشکان جهان‌آرای خبرنگار
چند سالی است که در بازار مسکن کشور تب و تاب دهه‌های اخیر را شاهد نیستیم. صنعت ساختمان به عنوان اشتغال‌زاترین صنعت دچار رکود شده و اقتصاد کشور را متأثر از خود کرده است. از سوی دیگر، مشکلی که با این وضعیت رکود در صنعت ساختمان ایجاد شد نرخ خرید و فروش و اجاره‌بهای مسکن نیز دچار فراز و نشیب‌هایی شد. اگرچه این وضعیت تقریبا در سراسر کشور یکسان است، اما نرخ اجاره‌بها گاهی در برخی استان‌ها بسته به شرایط اقتصادی و جمعیتی تغییراتی دارد و در برخی استان‌ها نیز نوسان آن چندان به چشم نمی‌آید....
1396/06/22
چند سالی است که در بازار مسکن کشور تب و تاب دهه‌های اخیر را شاهد نیستیم. صنعت ساختمان به عنوان اشتغال‌زاترین صنعت دچار رکود شده و اقتصاد کشور را متأثر از خود کرده است. از سوی دیگر، مشکلی که با این وضعیت رکود در صنعت ساختمان ایجاد شد نرخ خرید و فروش و اجاره‌بهای مسکن نیز دچار فراز و نشیب‌هایی شد. اگرچه این وضعیت تقریبا در سراسر کشور یکسان است، اما نرخ اجاره‌بها گاهی در برخی استان‌ها بسته به شرایط اقتصادی و جمعیتی تغییراتی دارد و در برخی استان‌ها نیز نوسان آن چندان به چشم نمی‌آید.
نگاهی به بازار مسکن در مازندران نشان می‌دهد که این استان در حوزه مسکن مصرفی – مسکن مورد استفاده به صورت خرید و اجاره سالانه- جزو استان‌هایی است که حالتی شبیه به رکود را پشت سر می‌گذارند. تعرفه اجاره‌بها در شهرهای مازندران و قیمت مسکن بر اساس هر متر مربع طی 2-3 سال اخیر تغییر چندانی نداشته و به اعتقاد فعالان حوزه مشاور املاک و بازار مسکن در شهرهای مختلف مازندران، اگر تغییری هم بوده در حد و اندازه همان تغییرات مرسوم و افزایش‌های عرفی سالانه است.

رکود در بازار مسکن
عضو هیأت مدیره اتحادیه مشاوران املاک ساری در این باره با بیان این‌که امسال رشد محسوسی در خرید و فروش نداشتیم گفت: تغییر در سود سپرده‌ها حرکت اندکی به بازار خرید و فروش مسکن داد. اما هنوز چرخه اقتصاد مسکن حرکت قابل توجهی در مازندران نداشت و این وضعیت متأثر از بازار مسکن سراسر کشور است. در واقع بازار خرید و فروش مسکن سیر نزولی نداشت، اما رشد هم نکرد. با توجه به شرایط موجود، فکر می‌کنم اگر قرار باشد اتفاقی در بازار مسکن بیفتد، در صورت استمرار وضعیت موجود می‌توانیم پایان امسال شاهد تحرکات بهتری در بازار مسکن باشیم.
«محمودرضا فتحی» درباره وضعیت بازار اجاره افزود: با توجه به رکود بازار خرید و فروش مسکن، طبیعی است که بازار اجاره مسکن فعال‌تر باشد. اما در این بخش نیز با وجود فعال‌تر بودن بازار، افزایش تعرفه چندانی نداشتیم و افزایش نرخ اجاره‌ها نیز مشمول همان 10 تا 15 درصد عرف بازار مسکن است که این افزایش و تغییر عادی در همه شهرهای استان به صورت یکسان اتفاق می‌افتد.

بی‌تفاوتی املاک تجاری به بازار مسکن
وی تصریح کرد: در حوزه املاک تجاری اما شرایط بازار متفاوت است و این بخش از قانون املاک مسکونی پیروی نمی‌کند. با توجه به تجاری بودن املاک و بسته به نوع فعالیتی که قرار است در ملک انجام شود و درآمد احتمالی مستأجر، نرخ‌ها به صورت توافقی انتخاب می‌شود. به همین دلیل بازار املاک تجاری رشد سالانه خود را دارد و نوسان در این بازار بیشتر به بازار بخش‌های اقتصادی وابسته است.
این فعال حوزه املاک و بازار مسکن درباره میزان ساخت‌وسازها در مرکز استان اظهار کرد: ساخت‌وسازها در مرکز شهر کاهش یافت. دلیل این کاهش هم بالا رفتن قیمت تمام شده ساخت مسکن در مناطق مرکزی شهر به خاطر گران بودن زمین و تعرفه بالای پروانه ساخت از سوی شهرداری و هزینه‌های مربوط به صدور مجوز است. هزینه‌های شهرداری نسبت به سال‌های قبل افزایش یافته و محدودیت‌هایی در ضوابط شهرداری ایجاد شده است. همه این‌ها بر بازار مسکن در شهرهای استان تاثیر می‌گذارند و سبب رکود می‌شوند.

لزوم کاهش قیمت تمام‌شده ساخت مسکن
فتحی گفت: یکی از راه‌هایی که برای حل این وضعیت می‌شود انتخاب کرد تعامل سازندگان مسکن در شهرهای مازندران برای انتخاب زمین‌هایی مناسب در حاشیه شهرها و ساخت مجتمع‌های مسکونی باکیفیت است. این اقدام می‌تواند با توجه به ارزان بودن زمین و کاهش هزینه‌ها به دلیل تقسیم بسیاری از تعرفه‌ها، قیمت تمام‌شده مسکن را کاهش دهد و میل به خرید مسکن را افزایش دهد. در حال حاضر با توجه به بالا بودن قیمت تمام‌شده مسکن در شهرهای مازندران، میل به خرید مسکن پایین است. در واقع عرضه داریم و تقاضا نداریم.
البته در بسیاری از مناطق غربی استان بازار مسکن بخش جنبی پررنگ و درآمدزایی هم دارد که گاهی روی بازار اصلی مسکن تاثیر می‌گذارد. حضور پرتعداد مسافران در مازندران و ویلاسازی‌ها و اجاره‌های شبانه‌روزی برخی واحدها سبب شده که تعرفه و قیمت مسکن در این مناطق بالا باشد. وجود نداشتن مرزی بین مسکن خوش‌نشینان و مسکن بومیان سبب شده که بسیاری از مردم بومی مناطق غربی استان هم ناچار به تحمل تعرفه‌های بالای اجاره مسکن و قیمت آن باشند. این وضعیت حتی بر مسکن روستایی نیز در مناطق گردشگرپذیر تاثیرگذاشته و به همین دلیل در بازار مسکن مازندران می‌توان جزیره‌هایی را هم دید که از شرایط بازار مسکن استان تبعیت نمی‌کنند. اما در مجموع اگر قرار باشد بازار مسکن عمده و مصرفی جامعه را مد نظر داشته باشیم، شرایط تقریبا همان است که در سایر نقاط استان می‌شود دید. ضمن این‌که رکود یا کم‌تحرک بودن بازار مسکن در شهرهای مازندران حتی بر کلیت بازار مسکن خوش‌نشینی و ویلایی نیز تاثیر گذاشته است.

بازار ضعیف اجاره‌ مسکن در شهریور96
یک عضو دیگر هیأت مدیره اتحادیه مشاوران املاک مرکز مازندران در گفت‌وگو با همشهری با بیان این‌که وضعیت اجاره مسکن در مازندران تاکنون نسبت به سال گذشته تا حدودی ضعیف‌تر هم شده است گفت: اگر بخواهیم نگاهی مقایسه‌ای به بازار اجاره مسکن نسبت به شهریور سال گذشته داشته باشیم، این روزها تعداد اجاره‌نامه‌هایی که در بازار مسکن ثبت می‌شود کمتر از شهریور سال گذشته است. با توجه به این‌که شهریور فصل جابه‌جایی است، این روزها باید زمان پرکاری همکاران ما در شهرهای مختلف استان باشد، اما همکارانمان از رکود در بازار اجاره مسکن خبر می‌دهند.
«محمدرضا عرب‌خزائلی» درباره بازار خرید و فروش مسکن در مازندران نیز اظهار کرد: در حوزه خرید و فروش مسکن شرایط کمی متفاوت است. یعنی نسبت به بازار اجاره مسکن، وضعیت کمی بهتر است و در مرداد و شهریور امسال متقاضی خرید و فروش نسبت به متقاضی اجاره مسکن بیشتر بود. با این حال در مجموع بازار مسکن در هر دو حوزه خرید و فروش و اجاره نسبت به سال گذشته ضعیف‌تر ارزیابی می‌شود.

کمرنگ شدن مسکن دانشجویی
خزائلی افزود: یکی از دلایل کم شدن تعداد اجاره‌ها تمدید قرارداد بین موجر و مستأجر است که با توجه به نداشتن رشد محسوس در بازار اجاره مسکن معمولا این اتفاق می‌افتد. از طرفی امسال هنوز بازار مسکن دانشجویان رونق چندانی نگرفته است، در حالی ‌که این روزها باید عمده فعالیت‌های مشاوران املاک در حوزه مسکن دانشجویان باشد. به نظر می‌رسد شرایط اقتصادی کشور بر این‌که دانشجویان نیز کمتر به تهیه خانه رغبت داشته باشند تاثیرگذار است.
این فعال حوزه مسکن در مازندران تصریح کرد: هر زمان بازار کلی دچار شرایط بحرانی یا رکود می‌شود، با توجه به این‌که عمده مالکان واحدهای استیجاری کاسبان هستند و درآمدشان در شغلشان مناسب نیست، فشار بیشتری بر مستاجر می‌آورند و در نهایت این فشار باعث می‌شود متقاضی کمتر شود. البته این را هم نباید فراموش کرد که یکی از عوامل مهم تاثیرگذار بر بازار و فعالیت مشاوران املاک، فعالیت سایت‌ها و کانال‌ها در بخش مسکن است. فضای مجازی بر رکود بازار مسکن تاثیری ندارد، اما بر اقتصاد صنف مشاوران املاک تاثیر گذاشته است.

افت و خیز در بازار مسکن مازندران
عضو هیأت مدیره اتحادیه مشاوران املاک مرکز مازندران با بیان این‌که افزایش اجاره‌بها در مازندران روند عرفی و معمولی دارد گفت: افت و خیز زیادی در بازار املاک داریم. گاهی یک ماه خوب است و بعد به خواب می‌رود. اما در بخش خرید و فروش مسکن اگر بازار مانند مرداد و شهریور پیش برود و رشد کند، می‌شود گفت رو به رشد است و شاید تا چند ماه دیگر وضعیت بهتر شود. در این صورت بازار اجاره هم بهبود می‌یابد، چون خرید و فروش و اجاره در یک مسیر هستند.
عرب‌خزائلی درباره بازار املاک تجاری در مازندران نیز اظهار کرد: بازار املاک تجاری قاعدتا رکود نمی‌شناسد. رشد می‌کند و هر سال افزایش قیمت خود را دارد. اما باز هم نمی‌شود گفت شرایط کنونی بازار مسکن روی آن اصلا تاثیری نداشت. با این حال با توجه به این‌که املاک تجاری بسته به نوع شغل، میزان درآمد و محل استقرار قیمت‌گذاری یا اجاره داده می‌شوند، شرایط متفاوتی دارند و عمدتا توافقی هستند.
وی تصریح کرد: از آخرین زمانی که بازار مسکن در مازندران شرایط مساعدی داشت حدود 6 سال می‌گذرد و پس از آن شاهد حرکت لاک‌پشتی و فراز و فرودهای متعدد در بازار مسکن مازندران بودیم که متأثر از وضعیت بازار مسکن کشور است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code