موضوعات
مازندران

شمشادهای مازندران متولی ندارند

نویسنده: مازیار سوادکوهی خبرنگار
در چند روز گذشته که موضوع کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه خبر اول رسانه‌های سراسری استان و فضای مجازی شده بود، قطع حدود 200 اصله درخت شمشاد در منطقه جنگلی مهربان‌رود بهشهر، که قبل از وقوع زلزله و دهه اول آبان رخ داده بود...
1396/08/30
 در چند روز گذشته که موضوع کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه خبر اول رسانه‌های سراسری استان و فضای مجازی شده بود، قطع حدود 200 اصله درخت شمشاد در منطقه جنگلی مهربان‌رود بهشهر، که قبل از وقوع زلزله و دهه اول آبان رخ داده بود، در زیر سایه این خبرها نیز گم و کم‌رنگ نشد، به صورتی که این موضوع به دلیل حجم فشارهای طرفداران محیط زیست و اعتراض‌ آنها به عاملان قطع درختان به سیمای استان نیز کشیده شد، تا آنکه سرانجام روز یکشنبه اعلام شد شهرداری رستم‌کلا را برای قطع درختان جریمه کردند. گرچه مسئولان شهرداری معتقدند که این کار برای گسترش فضای تفریحی در پارک و ساخت آلاچیق صورت گرفت.
«علی برهانی»، شهردار رستم‌کلا، گفته است که این درختان در منطقه‌ای که عمدتاً درختان آن خشک و سرشکسته بودند، نه از روی عمد، بلکه برای افزایش امکانات در منطقه و ایجاد فضایی برای تفرج شهروندان قطع شده است.

تجمع تشکل‌های زیست محیطی
در اعتراض به قطع شمشادها ،روز جمعه، نیز تشکل‌های زیست محیطی بهشهر، نکا و رستم‌کلا در محل قطع درختان حاشیه مهربان‌رود جنگل رستم‌کلا تجمع کردند.
به گفته یکی از فعالان محیط زیست استان، این تعداد درخت در عرصه‌ای حدود 1500متر قطع شد. «پوریا رضایی» گفته بود که این درختان به بهانه جاده‌سازی در حاشیه مهربان‌رود قطع شد، در حالی که یک جاده در مجاورت عرصه مورد بحث در جنگل کهن مهربان‌رود رستم‌کلا وجود دارد و در نتیجه عرصه مذکور اکنون به طور کلی هیچ درختی ندارد.

اعتراض منابع طبیعی بهشهر
بعد از آنکه عکس‌های قطع درختان در فضای مجازی منتشر شد و دوستداران محیط زیست در اعتراض به این عمل، تجمع‌های مختلفی را برگزار کردند، مسئولان نهادهای مختلف به این موضوع پرداختند تا جایی که رئیس اداره منابع طبیعی بهشهر صراحتا اعلام کرده بود این درختان توسط عوامل یکی از دستگاه‌های اجرایی شهرستان به منظور توسعه فضای گردشگری، ایجاد پارک جنگلی و احداث آلاچیق، بدون مجوز اداره منابع طبیعی شهرستان بهشهر و به‌صورت غیر قانونی قطع شده است. «علی باقری» اظهار  کرد: به محض اطلاع از موضوع، اداره منابع طبیعی بهشهر در عرصه حاضر شده و در کمترین زمان ممکن نسبت به شناسایى متخلفان، تنظیم صورت‌مجلس تخلف و معرفی عوامل به مراجع قضایی اقدام شد. به گفته این مقام مسئول، یکی از دلایل قطع این‌گونه درختان در این جنگل وجود جاده‌ای یک‌ کیلومتری با عرض حدود 4 متر است که زمینه ورود به این عرصه و انجام تخلف را ایجاد می‌کند. البته باقری این قول را داد که به دستور دادستان شهرستان بهشهر این جاده در آینده‌ نزدیک مسدود خواهد شد و عاملان احداث این جاده، به گفته وی غیرقانونی، هم تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

جریمه نقدی و دیگر هیچ
بعد از کش‌وقوس‌های مختلف، یک عضو انجمن حامی محیط زیست و دوست‌دار طبیعت رستم‌کلای بهشهر گفت که شهرداری رستم‌کلا به دلیل قطع درختان شمشاد، ملزم به پرداخت 27 میلیون تومان جریمه شد.
«علی‌اکبر عالمی» معتقد است که جریمه کردن شهرداری نفعی به حال محیط زیست ندارد، چرا که این جریمه از سرانه شهروندان پرداخت می‌شود و مردم دوباره متضرر می‌شوند. این عضو انجمن حامی محیط زیست یادآور شد که منطقه سه‌کیله رستم‌کلا به عنوان منطقه گردشگری معرفی شده است و پس از معرفی این منطقه به عنوان منطقه گردشگری اداره آن را به شهرداری واگذار کردند و شهرداری به بهانه نصب آلاچیق و جاده‌سازی نباید اقدام به قطع درختان می‌کرد.  اینکه آیا شهرداری‌ها حق دارند برای گسترش فضاهای مورد نیاز اداری یا حتی رفاهی برای مردم، درختان بوستان‌ها یا جنگل‌ها‌ را قطع کنند، شاید نه مصوبه‌ای داشته باشد و نه آنکه کسی راضی به انجام چنین کاری است. معمولا برای قطع درختان در شرایط اضطراری هم گاهی قوانین‌ سفت و سختی وجود دارد، اما اینکه چرا و چگونه مسئولان شهرداری راضی شدند شمشادهای به گفته کارشناسان 100تا 300ساله را قطع کنند، خود جای سوال دارد. معمولا کار نگهداری و حفاظت از درختان به عهده شهرداری‌هاست و آنها باید از تخریب فضاهای سبز و قطع درختان جلوگیری کنند. البته اگر در موارد اضطراری درختی قطع می‌شود، ضروری است به جای آنها درختانی نیز کاشته شوند تا جبران مافات شود. اما اینکه جرمی اتفاق بیفتد و به پرداخت جریمه‌ای بسنده شود، یقینا مانع انجام جرایم مشابه در زمان‌های دیگر نیست، بلکه باید قوانین بازدارنده و حتی تأدیبی را در نظر گرفت تا کسی جرات انجام جرمی را نداشته باشد. گرچه طبق قانون کسانی که درختان شمشادی با بیش از 3 سانتی‌متر را قطع کنند، مجازات‌های سنگینی در انتظار آنها خواهد بود که حبس تا 6 ماه و جرائم سنگین نقدی از جمله آنهاست. در عین حال باید یادآور شد که درخت شمشاد از گونه‌های حمایت شده و قطع آنها نیز ممنوع است. این درخت در سال‌های اخیر در برخی از عرصه‌های جنگلی مازندران به یک آفت مخرب هم مبتلا شد که لازم است، مسئولان شهری، استانی و کشوری برای حفظ حیات شمشادها و کلا جنگل مازندران برنامه‌ریزی کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code