موضوعات
مازندران

شرایط بحرانی آب‌بندان‌های سیمرغ

نویسنده:
فرماندار سیمرغ با بیان این‌که 18 قطعه آب‌بندان با سطح500 هکتار در شهرستان قرار دارد گفت: 4 قطعه از آب‌بندان‌ها شرایط بحرانی دارند و در صورت لایروبی نشدن شاید نتوانیم آب کشاورزی سال زراعی جدید را تأمین کنیم.
1396/07/16
به گزارش فارس، «مجتبی حبیب‌نژاد» در نشست ساماندهی آب‌بندان‌ها و منابع تأمین‌کننده آب این شهرستان اظهار کرد: سیمرغ به جهت قرار گرفتن در پایین‌دست حوزه آبریز با مشکلات عدیده‌ای در فصول بارانی و کم‌آب روبه‌رو است.
وی افزود: با وجود این مشکل اقدامات مؤثری توسط فرمانداران سابق و مدیران مرتبط در جهت تأمین آب برای کشاورزان انجام شد.
فرماندار سیمرغ با اشاره به این‌که اولین جلسه ساماندهی آب‌بندان‌ها و منابع تأمین‌کننده آب شهرستان با حضور مدیرکل مدیریت بحران خردادماه برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ شد تصریح کرد: به علت فقدان اعتبارات مصوبات این جلسه تحقق پیدا نکرد.
این مسئول ادامه داد: در سال 92 اقدامات لازم در خصوص سد لاستیکی در پایین‌دست حوزه شهرستان پیشنهاد و قرار به انجام این طرح شد. در سال 94 توسط فرماندار سابق این موضوع پیگیری و درخواست دوباره مطرح شد.
حبیب‌نژاد با بیان این‌که مطالعات اولیه صورت گرفته و جانمایی سد لاستیکی مشخص می‌شود تصریح کرد: قرار شد عملیات احداث سد لاستیکی در روستای دینه‌سر بخش مرکزی اجرا شود، اما مرحله دوم احداث سد به دلیل عدم تخصیص اعتبارات تحقق پیدا نکرد.
وی افزود: مردم سیمرغ همواره دچار آسیب هستند و ضروری است با مطالعات انجام شده سد لاستیکی را در شهرستان داشته باشیم.
فرماندار سیمرغ با تأکید بر این‌که با تحقق این امر دغدغه و نگرانی مردم در مورد آب کاهش پیدا می‌کند اظهار کرد: امیدواریم این موضوع در دستور کار آب منطقه‌ای استان قرار گیرد، چراکه بالغ‌ بر 3 هزار هکتار از اراضی شهرستان شالیزار است.
این مسئول ادامه داد: وجود این حجم اراضی شالیزاری نیازمند تأمین منابع آبی است که با در دستور کار قرار گرفتن مشکل آب کشاورزان رفع می‌شود.
حبیب‌نژاد با اشاره به این‌که رودخانه تالار به جهت شرایط خاص در فصول بارانی سال طغیانی می‌شود و به مردم و ساکنین در حاشیه رودخانه آسیب می‌رساند تصریح کرد: حدود 20 کیلومتر از رودخانه تالار در مسیر شهرستان قرار دارد که طی سال گذشته با کمک‌های انجام‌شده 5 نقطه از نقاط آسیب‌پذیر لایروبی و بهسازی شد. وی افزود: در محدوده شهری هم 8 نقطه بحرانی شناسایی ‌شده که لازم است لایروبی این نقاط انجام شود.
فرماندار سیمرغ ادامه داد: آب‌بندان‌ها از مسیرهایی هستند که می‌توانند آب را تأمین کنند، اما به جهت این‌که دیواره‌ها مناسب نیستند با مشکل تأمین آب مواجه هستند. حبیب‌نژاد با اشاره به این‌که ضروری است لایروبی آب‌بندان‌های روستاهای رکن‌کلا، سوخت آب‌بندان، زیارکلا و شیرخوارکلا هرچه زودتر انجام شود تصریح کرد: شرایط زمانی هم ایجاب می‌کند سرعت عمل را بالا ببریم، چراکه با بارندگی مواجه می‌شوند و دیواره‌سازی‌ها مقدور نخواهد بود.
وی در پایان به پل نیمه‌تمام ناحیه صنعتی سنگتاب اشاره کرد و گفت: تاکنون حدود یک میلیارد تومان برای این پل هزینه شده است که برای استفاده بهینه از این پل ارتباطی باید تعیین و تکلیف شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code