موضوعات
مازندران

سهم ترددهای نوروزی در مازندران ثابت ماند

نویسنده: احسان شریعت خبرنگار همشهری
نوروز 95 نیز پایان یافت و مطابق آمارها همچون سال گذشته بیش از 20 میلیون خودرو از مازندران گذر کردند. در سالن عریض و طویل ستاد تسهیلات سفر استان که در اداره کل گردشگری و میراث فرهنگی مستقر بود، تقریباً تمامی دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی دارای نماینده دائمی بوده و ریز و درشت مسائل مرتبط با استان را در ایام نوروز رصد می‌کردند، به طوری که به زعم سردار مومنی -رئیس پلیس راهور کشور- ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان مازندران از موفق‌ترین ستادهای کشور بود. در این میان اداره کل حمل‌و‌نقل و پایانه‌های استان نیز همچون دیگر دستگاه‌ها وظایف تعریف‌شده‌ای داشت...
1395/01/18
نوروز 95 نیز  پایان یافت و مطابق آمارها همچون سال گذشته بیش از 20 میلیون خودرو از مازندران گذر کردند. در سالن عریض و طویل ستاد تسهیلات سفر استان که در اداره کل گردشگری و میراث فرهنگی مستقر بود، تقریباً تمامی دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی دارای نماینده دائمی بوده و ریز و درشت مسائل مرتبط با استان را در ایام نوروز رصد می‌کردند، به طوری که به زعم سردار مومنی -رئیس پلیس راهور کشور- ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان مازندران از موفق‌ترین ستادهای کشور بود. در این میان اداره کل حمل‌و‌نقل و پایانه‌های استان نیز همچون دیگر دستگاه‌ها وظایف تعریف‌شده‌ای داشت.
اداره کل حمل‌و‌نقل و پایانه‌های مازندران طرح ویژه خود را از 25 اسفند ماه آغاز کرد که این طرح تا 15 فروردین ماه 95 ادامه داشت. این طرح ویژه با هماهنگی گسترده با دستگاه‌های مختلف اجرایی همچون پلیس، هلال احمر، راهداری، شرکت نفت، مراکز بهداشتی و سایر نهادهای مرتبط اجرا شد.
بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی روابط عمومی اداره کل حمل‌و‌نقل و پایانه‌های مازندران 6 انجمن صنفی شرکت‌های مسافری، 5 انجمن صنفی رانندگان، یک اتحادیه، یک کانون صنفی رانندگان و 165 شرکت سواری‌رانی در مازندران وجود دارد. 230 دستگاه اتوبوس با میانگین عمر 10 سال، 1094 مینی‌بوس با میانگین عمر 26 سال و 6هزار و 182 دستگاه سواری با میانگین سن حدود 9 سال فعالیت دارند. همچنین 5 پایانه دولتی و 6 پایانه خصوصی در این استان وجود دارد که 165 شرکت مسافربری شامل 32 شرکت در نمایندگی نوشهر، 67 شرکت در نمایندگی بابل، 57 شرکت در نمایندگی ساری و 9 شرکت در نمایندگی نکا را در خود جای داده‌اند. برنامه‌ریزی‌های این اداره کل مرتبط با سفرها پیش از نوروز در همین روزنامه منتشر شد.

افزایش 15 درصدی وسایل نقلیه ناوگان همگانی
مدیرکل حمل‌و‌نقل و پایانه‌های استان مازندران با بیان این‌که تمام برنامه‌ریزی‌ها پیش از اجرای طرح ویژه نوروزی انجام شد، به همشهری گفت: برگزاری جلسات با تشکل‌های صنفی و اتحادیه شرکت‌های مسافری، هماهنگی با شرکت‌های بیمه‌ای برای دریافت فهرست کشیک نوروزی، ابلاغ به تشکل‌های صنفی برای استفاده از وسایل نقلیه با کیفیت، بازدید از توقفگاه‌ها، مساجد و نمازخانه‌های بین‌راهی، بازدید از شرکت‌ها و پایانه‌های مسافربری در زمینه کنترل حضور فرد پاسخگو، مدارک راننده و وسایل نقلیه، تجهیزات ایمنی، سالم بودن وسایل نقلیه، نظارت سرویس‌های بهداشتی پایانه‌ها و محوطه و افزایش 15 درصدی وسایل نقلیه ناوگان همگانی از 15 اسفند 94 به منظور ارائه خدمات ویژه از جمله مهم‌ترین اقدامات پیش از اجرای طرح ویژه بود.
«احمدآفرین محمدزاده» با بیان این‌که در طول اجرای طرح 6 دستگاه خودرو گشت نامحسوس اداره کل در محورهای پرتردد به فعالیت مشغول بودند، افزود: همچنین استقرار 41 دستگاه جرثقیل در محورهای استان، اطلاع‌رسانی جاده‌ای با استفاده از سامانه 141 از طریق بیلبوردهای اطلاع‌رسانی، دریافت پیامک‌های پیشنهادات و انتقادات و شکایات از طریق سامانه 3000143، توزیع 18 هزار بروشور حقوق مسافران در پایانه‌ها و شرکت‌ها، توزیع 200 کتابچه نقش خستگی در حوادث رانندگی، توزیع 200 کتابچه خطرات استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی، توزیع 4 هزار عدد اقلام فرهنگی در قالب کیسه زباله و کیف امداد و درمان، چاپ 10 هزار نسخه بروشور راهنمای مسافران و توزیع 18 هزار کارت سفر مشتمل بر اطلاعات مختلف سفر از جمله برنامه‌های انجام شده در طول طرح ویژه نوروز 95 بود.  
وی همچنین در رابطه با فروش اینترنتی بلیت اظهارکرد: پیش‌فروش اینترنتی بلیت‌ها از 11 اسفند آغاز شد که مردم برای این منظور به سایت‌های mazandsafar.ir، payane.ir و mosaferyar.ir مراجعه کرده و بلیت‌ها را تهیه کردند. همچنین دفاتر فروش بلیت از 18 اسفندماه بلیت‌ها را هم به صورت اینترنتی و هم به صورت حضوری به متقاضیان ارائه دادند. در این زمینه از تاریخ 91/12/11 تا 95/01/10حدود 7 هزار نفر پیش خرید بلیت با برنامه‌ریزی انجام دادند.
به گفته محمدزاده، سامانه‌های نظارت و اطلاع‌رسانی جاده‌ای شامل سامانه نظارت تصویر، سامانه ثبت تخلف سرعت، سامانه ترددشماری، سامانه توزین در حال حركت و سامانه‌های اطلاع‌رسانی شامل تابلوهای پیام متغیر VMS و تابلوهای ترافیك نمای برخط Traffic Guide هستند.

افزایش زیر یک درصدی تردد‌ها
یکی از نکات مهم در آمارهای ارائه شده این اداره کل به همشهری، افزایش بسیار کم و در حد زیر یک درصد میزان کل تردد خودروها در نوروز 95 از مبادی ورودی و خروجی استان بود،‍   به‌طوری که عدد 24 میلیون و 298 هزار سال 94 به عدد 24 میلیون و 396 هزار در سال 95 رسید. شاید این نشان دهنده آن است که مازندران سهم تقریباً مشخصی از میزان مسافران نوروزی را در اختیار داشته که می‌تواند داده مناسبی برای برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین شده باشد.
از طرف دیگر مطابق این آمارها که تا روز 14فروردین 95 را نشان می‌دهد، بیشترین میزان تردد روزانه در جاده‌های مازندران روز شنبه هفتم فروردین با یک میلیون و 583 هزار تردد اتفاق افتاد. کمترین میزان تردد نیز به روز بارانی سیزده‌بدر اختصاص داشت. همچنین نکته مشخص دیگر در آمارها میزان مسافرانی بود که تا روز 14 فروردین در استان حضور داشته و از استان خارج نشده بودند. تا روز 14 فروردین یک میلیون و 588 هزار ورودی به مازندران ثبت شد، اما تا این تاریخ یک میلیون و 447 هزار خروجی از استان انجام شد؛ یعنی چیزی در حدود بیش از 100 هزار خروج تا این روز هنوز انجام نشده بود.

بیشترین سرویس های برون و درون‌استانی در 11 فروردین
براساس آمارهای روابط عمومی اداره کل حمل و نقل و پایانه های مازندران در روز 11 فروردین 95 بیشترین سرویس جابه‌جا شده برون و درون استانی به میزان 26 هزار و 149 مورد اتفاق افتاد. در این روز همچنین 127 هزار و 869 مسافر درون و برون استانی توسط این سرویس‌ها جابه‌جا شد.  
اما آمار مهم دیگر مربوط به منحنی تغییرات تردد در ایام نوروز 95 است که نسبت به نوروز 94 تغییرات مهمی داشت. در نوروز 95 هر چه از روزهای نخست تعطیلات به سمت روزهای واپسین تعطیلات پیش رفتیم آمارها حکایت از کاهش ورود و خروج خودروها در استان داشت  ، به‌طوری که در 3 روز پایانی اسفند و چند روز آغاز فروردین 95 میزان ورود و خروج خودرو در استان نسبت به نوروز 94 افزایش معناداری داشت  ، اما در روزهای پایانی تعطیلات یعنی 12، 13 و حتی 14 فروردین میزان تردد خودرو نسبت به نوروز 94 کاهش 4‌درصدی را نشان داد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code