موضوعات
مازندران

سایت موزه وستمین ساخته می‌شود

نویسنده:
سرپرست معاونت میراث فرهنگی مازندران و سرپرست کاوش محوطه پژوهشی وستمین از پیگیری‌های معاون سازمان میراث فرهنگی کشور برای ایجاد سایت موزه در محوطه تاریخی وستمین خبر داد.
1396/09/01
به گزارش همشهری، «عبدالمطلب شریفی» با اشاره به پایان دومین فصل کاوش، اهداف کاوش در فصل دوم را گمانه زنی به منظور شناسایی عرصه و تعیین و کاوش 12 گوردخمه باقیمانده از سال 94 اعلام کرد: تعیین حریم و شناخت عرصه درشمال، غرب و جنوب محوطه به پایان رسیده و به دلیل گسترش آثار  در مسیر شرق ادامه آن به فصول بعد موکول شد.
وی با بیان این‌که فصل اول کاوش نجات بخشی و مستند سازی آثار موجود بود گفت:در این فصل،کاوش علمی محوطه با کمک علوم میان رشته‌ای و مستند نگاری واستفاده از ظرفیت‌های باستان شناسی داخلی و خارجی به نحو احسن انجام شد.
شریفی افزود: در فصل اول مطالعات زمین شناسی انجام شد. بعضی از مهره‌های مکشوفه دربین اشیاء وستمین از جنس قیر بوده که درغارهای پایین تپه است و ردیابی شده است وحکایت ازوجود لایه‌های نفتی در منطقه دارد.
سرپرست کاوش محوطه تاریخی وستمین از کشف گورستان اسلامی به عنوان یکی از  مهم‌ترین کشفیات وستمین در حوزه باستان شناسی ایران یاد کرد و گفت:در این گورستان که مربوط به دوره اسلامی است اشیایی در کنار اجساد کشف شد که این اتفاق هنوز در ایران گزارش نشده است.
وی افزود:بعد از مطالعه اشیای کشف شده مشخص شد سکه‌ها مربوط به دوره تیموری و زمانی است که مغول‌ها وآرد ایران شدند و افکار و اعتقادات مغولی در ایران حاکم شد و مطالعات انسان شناسی بر روی اجساد این گورستان هم تایید می‌کند  که فیزیک بدن آنها مغولی با صورت‌های پهن است که با وجود پذیرش دین اسلام به افکار و اعتقاداتشان پایبند بودند که در شیوه تدفین آنها مشخص است.
سرپرست معاونت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران از وستمین به عنوان یکی از  مهم‌ترین سایتهای اشکانی یاد کرد و گفت:جغرافیای اشکانیان که از غرب چین شروع می‌شود  و تا سواحل مدیترانه ادامه دارد وستمین اولین محوطه اشکانی است که دارای سازه نظیر گور دخمه‌های 3قسمتی که در داخل بافت رسی حفر شده، است که این شیوه از معماری 3قسمتی تداعی‌کننده افکار و اعتقادات حاکم بر آن دوره است.
شریفی با اشاره به وجود 13 شیوه اعتقادی تدفین چون سردابه ای،خمره ای،چاله تدفین،گور دخمه، تابوتی و غیره در دوره اشکانی گفت:دو شیوه تدفین چاله‌ای و گور دخمه‌ای در وستمین کشف شد.
وی با بیان این‌که مردم وستمین به شیوه کشاورزی و دامپروری امرار معاش می‌کردند گفت:این سایت پژوهشی از نظر صنعتی بسیار پیشرفته بود اشیای سفالی،شیشه‌ای و فلزی که با ظرافت و مهارت خاصی ساخته شده است همچنین نقوش حک شده بر روی مهرها از سنگ‌های سختی چون عقیق نشان دهنده پیشرفت تکنولوژی در این سایت اشکانی است.
وی تصریح کرد:ما با فقرمنابع و محوطه‌های اشکانی روبه‌رو هستیم سایت‌هایی که کاوش علمی شده باشد خیلی کم است. یک اعتقاد بر این است که ساسانیان آنها را از بین بردند ولی در وستمین این تفکر احساس نمی‌شود همه جور غنای معماری،گورستان،اشیا مربوط به اشکانی در آن وجود دارد.
سرپرست معاونت میراث فرهنگی مازندران یادآور شد:یک مقطع 500 ساله از تاریخ ما در خصوص معماری،اعتقادات،هنر،رونق اقتصادی و غیره در دوره اشکانی مجهول است و سوالات بسیاری وجود دارد که شاید بتوان پاسخ آنها را در وستمین پیدا کنیم اگرچه اول راهیم اما همین برداشت‌های اولیه بسیار غنی است. در حالی که هنوز مطالعه بر روی سکه‌ها انگشترمهره‌ها و دیگر اشیاء و داده‌های فرهنگی- تاریخی کامل نشده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code