موضوعات
مازندران

زیرکی چینی‌ها در بازار قطعات یدکی

نویسنده: علی احسانی خبرنگار
سیطره بی‌چون و چرای خودرو بر زیر و بم زندگی نفوس جامعه اکنون به مصیبتی بدل شده که شاخصه‌های این مصیبت را می‌توان در گام نخست به معضلاتی چون ترافیک و آلودگی جوی و صوتی گره زد. از آن‌سو خودروهای داخلی از نظر کیفیت وسایل و ابزار و یراق درجه نازلی دارند....
1396/09/14
سیطره بی‌چون و چرای خودرو بر زیر و بم زندگی نفوس جامعه اکنون به مصیبتی بدل شده که شاخصه‌های این مصیبت را می‌توان در گام نخست به معضلاتی چون ترافیک و آلودگی جوی و صوتی گره زد. از آن‌سو خودروهای داخلی از نظر کیفیت وسایل و ابزار و یراق درجه نازلی دارند. به هر روی این هجمه بهره‌وری از خودرو بدون دلایل منطقی و کاربردی توسط شهروندان مازنی که دامنه آن به روستاها نیز کشیده شده زیاد مقبول سلامت روانی و جسمی آحاد جامعه نیست. به باور «عیسی بزرگی» فروشنده باسابقه لوازم یدکی خودرو، کیفیت ابزار تولید داخل زمانی معتبر و قابل اعتناست که نشان استاندارد ایران با درج شماره سریال در وسیله رویت شود. تجارب فروشنده باسابقه محدوده کمربندی غربی ساری را در مجالی کوتاه مرور کردیم.

تغییر حرفه مویرگی
پیش از ورود به وادی فروش لوازم یدکی او در ردای تعمیرکار به خودروها خدمات می‌رساند. وی به همشهری گفت: چون روند فروش از لحاظ جسمی برای بنده کار سبک‌تری بود از تعمیرات وارد این حرفه شدم. اکنون در زمینه نصب و تعمیر دزدگیر هم فعالیت دارم. پیش از این امور در زمینه نقاشی اتومبیل تبحر داشتم، از 15 سالگی نقاشی خودرو را در لاهیجان فراگرفتم.
بزرگی، سال 57 از لاهیجان به ساری مهاجرت کرد و حرفه نقاشی ماشین را در تعمیرگاه ابتکار در بلوار خزر به شکل حرفه‌ای ادامه داد. بزرگی، اظهار کرد: فروشنده لوازم یدکی باید اطلاعات کاملی از زیر و بم خودرو داشته باشد تا بتواند به مردم مدد برساند. فروشنده ملزم است در زمان ارائه جنس مشتری را از کیفیت و جزئیات جنس مطلع کند. اگر من سابقه تعمیرات و نقاشی اتومبیل نداشتم نمی‌توانستم در زمینه فروش لوزام یدکی به توفیق برسم. آن دوره کار تعمیراتی خیلی به من در این حرفه کمک رساند.
وی با بیان این‌ که بیش از 2 دهه است لوازم یدکی پژو، پراید و پیکان را عرضه می‌کند، افزود: شهروندان ساروی 20 سال پیش بیشتر برای لوازم یدکی پیکان رجوع می‌کردند. این اواخر هم پراید زیر پای طبقه متوسط قرار گرفته و مردم برای دوا ودرمان پراید و پژو لوازم یدکی مورد نیاز را از ما می‌گیرند.
بزرگی تصریح کرد: صاحبان پیکان در گذشته برای عارضه پوسیدگی و ترمیم بدنه به تعمیرگاه‌ها می‌رفتند این روزها دیگر تعمیرکاران پوسیدگی نمی‌گیرند، اکنون تعویض‌کاران فراوان شده‌اند. اغلب خودروها با تعویض قطعه تعمیر می‌شوند و روند تعمیرات به اغماء رفته است. تعمیرکاران 2 دهه پیش برای پیکان 3 مرتبه پوسیدگی می‌گرفتند و خودرو را جان دوباره می‌بخشیدند. اکنون با کوچک‌ترین صدمه‌ای خودر نیاز به تعویض قطعه پیدا می‌کند.

بدل‌کارهای چینی
 بزرگی با اشاره به این موضوع که اکنون اغلب لوازم یدکی خودرو چینی است، افزود: 20 سال پیش که در این حرفه گام گذاشتم ردپایی از چینی‌ها در وادی لوازم یدکی دیده نمی‌شد. برخی از لوازم یدکی خودروها در داخل تولید می‌شد و کیفیت مطلوبی داشت. بلبرینگ، رینگ و پیستون تولید تبریز چه در قدیم و چه در زمان کنونی کیفیت ایده‌آلی دارد مورد تایید تعمیرکاران است.
فروشنده ساروی با گلایه از ترافیک بی‌حد و حصر جغرافیای کمربندی اظهار کرد: محدوده کمربندی اکنون راسته مکانیک‌هاست و به علت گستره ساختمان‌سازی و مناطق مسکونی درحال تبدیل شدن به مرکز شهر است. گویا مدیران شهری برنامه دارند که خیلی از مشاغل مثل آهن‌فروشان را به مکان دیگری انتقال دهند تا شاید از ترافیک محدوده کمربندی کاسته شود.
به باور بزرگی فروشندگان لوازم یدکی معمولا باید در مکانی مستقر باشند که در جوار آن تعمیرکاران فعالیت دارند. عرضه لوازم یدکی در نقاط مرکزی شهر ضرورت و منفعتی برای صاحبان این حرفه ندارد. وی درباره مراجعان این روزهای خود گفت: صاحبان خودرو بیشتر برای تهیه قطعات برقی به من سر می‌زنند. لوازمی که ایران تولید می‌شود اگر نشان استاندارد زیر آن درج و دارای شماره سریال باشد دارای اعتبار هستند. خیلی‌ها روی جعبه دستگاه را نشان استاندارد زده‌اند، ولی محصول داخل جعبه استاندارد نیست. سنسور اکسیژن، پمپ بنزین و مپ سنسور چند نمونه از قطعات یدکی چینی است که در بازار مخاطب زیاد دارد. منتهی آن‌قدر چشم بادامی‌ها حرفه‌ای روی لوازم کار می‌کنند که تشخیص جنس اصیل که در اروپا تولید می‌شود از جنس بدلی که چین می‌زند خیلی دشوار است.

پیاده‌روی ضامن سلامتی
این فروشنده درباره کیفیت لوازم خودروهای امروزی گفت: اکنون اگر ماشین‌های وارداتی فرنگی را هم بررسی کنید، در نگاه نخست پی خواهید برد لوازم یدکی را شرکت‌های مونتاژ کار داخلی چینی نصب کرده‌اند. در صورتی که نام شرکت‌های معتبر خارجی روی ماشین خودنمایی می‌کند.
بزرگی در ارتباط با فصل کاری در حرفه خود گفت: واقعیت این است که چرخه بازار در استان‌های شمالی در تمام مشاغل به روستاییان گره خورده است. کشاورز وقتی سر زمین و زراعت خود است، بازار در خواب ملیحی فرو می‌رود و نه تنها بازار استان بلکه بازار پایتخت‌نشین‌ها هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. وقتی برداشت محصول به پایان می‌رسد و کشاورز جیبش پر پول می‌شود، همه مشاغل در استان نیز رونق و برکت را لمس می‌کنند.
 وی با ابراز رضایت از 4 دهه فعالیت در امور خودرو اظهار کرد: به هر روی ردای بازنشستگی را به ما داده‌اند، ولی اگر بخواهم منتظر بمانم چند قطعه داخل مغازه بفروشم تا 2 ریال سودی نصیب ما شود با این آب باریکه چرخ زندگی نمی‌چرخد. بنده فنی کار هستم، تعمیرات کمربند را هم انجام می‌دهم. در زمینه تعمیر و نصب دزدگیر خودروها هم تبحر دارم، به هر روی با این‌که می‌دانم تداخل صنفی است اگر این چند رقم کار را پیش نبرم باید در مغازه را تخته کنم چون با این وضعیت کاسبی به صرفه نیست و جملگی ضرر است.
 بزرگی در پایان سخنان خود اظهارکرد: هر روز صبح 5 کیلومتر پیاده‌روی می‌کنم. در پارک آفتاب گروهی داریم که ورزش صبحگاهی انجام می‌دهیم و ساعت 7 صبح داخل مغازه هستم. خودرو دارم ولی بیرون نمی‌آورم‎؛ به نظرم برای سلامتی مضر است. ماشین برای مسافرت و مهمانی رفتن کاربرد دارد. تردد من در سطح شهر به شکل پیاده‌روی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code