موضوعات
مازندران

رونمایی از آلبوم موسیقی «اِلاشت دیار»؛ پنجشنبه این هفته

نویسنده:
پنج‌شنبه این هفته، از ساعت 21 تا 23 قرار است آلبوم موسیقی محلی «اِلاشت دیار» با حضور مردم و تعدادی از مسئولان شهرستان سوادکوه در شهر کوهستانی آلاشت رونمایی شود.
1396/06/14
 به گزارش همشهری، این آلبوم به سرپرستی و تنظیم «امیر خواستار آلاشتی» هنرمند فعال اهل این شهر و مدرس موسیقی ایرانی و نوازنده برجسته لـله‌وا (نی) تولید شده و از سوی انتشارات مهرآوا روانه بازار موسیقی شد.
استاد «ابوالحسن خوشرو» و «علی خواستار آلاشتی» خوانندگان این آلبوم هستند و «بابک خوشرو» (تار، سه‌تار، بم‌تار)، «روزبه خوشرو» (نقاره و تنبک)، «حامد ایمانی» (کمانچه و بربط)، «امیر آذری» (دایره)، «بهنام بندر» (دف) و «امیر خواستار» (نی) نوازندگی سازهای این آلبوم را بر عهده دارند. «مینا رحمان‌زاده»، «فاطمه جعفری» و «سحر سرخوش» نیز همخوانان آلبوم «اِلاشت دیار» هستند. «علی‌اعظم حیدری آلاشتی» و «علی خواستار آلاشتی» نیز شاعران برخی از قطعات آلبوم هستند و در برخی قسمت‌های آلبوم از اشعار فولک استفاده شده است. «عابد درخشان» ضبط و «آرش محسن‌پور» میکس و مسترینگ اثر را انجام داده‌اند.
سرپرست گروه تولید این آلبوم در گفت‌وگو با همشهری اظهار کرد: همه آهنگ‌هایی که در این آلبوم اجرا می‌شوند فولک هستند و ما آن‌ها را با تنظیم و اشعار جدید اجرا کردیم. این آلبوم در 5 قطعه «اِلاشت دیار»، «اِلاشت دیما»، «دل عاشق»، «دارزنون» و «وسوو» تولید شده که 6 آواز نیز در این قطعات وجود دارد.
«امیر خواستار آلاشتی» افزود: تولید این آلبوم از سال 94 آغاز شد و تابستان جاری به پایان رسید. البته ابتدا قرار نبود که آلبومی با این ساختار و نام تولید کنیم. قصد من این بود که همراه با پدرم قطعاتی را در استودیو ضبط کنیم. پس از مدتی که حدود 50 درصد از کار ضبط شد، همراه با پدر به این فکر افتادیم که در آلبوم نگاهی بومی‌تر داشته باشیم و کم‌کم مسیر تولید تغییر کرد. با آقای حیدری رایزنی‌هایی انجام دادیم و ایشان هم پذیرفتند که اشعاری درباره آلاشت بسرایند و تحویل دهند. سپس تصمیم گرفتیم که اثر در قالب یک آلبوم رسمی وارد بازار شود. تنظیم قطعات تا حدودی تغییر کرد و چند ساز اضافه شد.
وی اظهار کرد: قرار است پنج‌شنبه این هفته از ساعت 21 تا 23 هم‌زمان با رونمایی، قطعات آلبوم را همراه با چند قطعه خارج از آلبوم در محوطه مقابل شهرداری آلاشت اجرا کنیم. برای این اجرا تقریبا همه اعضای گروه تولید حضور خواهند داشت. استاد خوشرو نیز به احتمال بسیار زیاد در مراسم حضور دارند و قطعه‌ای را که در آلبوم اجرا کردند برای مخاطبان اجرا می‌کنند.
این هنرمند مازندرانی با بیان این‌که تمام هزینه‌های تولید این آلبوم را خودم تقبل کردم خاطرنشان کرد: دشواری تولید آلبوم موسیقی وقتی که حمایت مالی وجود نداشته باشد چندین برابر می‌شود. شخصا علاوه بر هزینه‌هایی که برای تولید این کار انجام دادم بسیاری از فعالیت‌های مرتبط با تولید آلبوم اعم از پیگیری برای مجوز موسیقی و اشعار، طرح روی جلد و نظارت بر ضبط را نیز انجام دادم. این موضوع باعث می‌شود که کیفیت کار پایین بیاید. شخصا معتقدم آلبوم «اِلاشت دیار» با وجود سختی‌هایی که کشیدم، به دلیلی تنها بودنم در مسیر تولید و حمایت نشدن، آنچه می‌خواستم نشد.
خواستار تصریح کرد: در زمان تولید افراد زیادی  وعده همکاری دادند، اما تا امروز حمایتی نشد. البته شهرداری آلاشت و پایگاه مقاومت بسیج برای رونمایی مشارکت‌هایی خواهند داشت. شهرداری نیز وعده داده که در مراسم رونمایی تعدادی از آلبوم‌ها را خریداری می‌کند که این وعده شهرداری باید به تأیید شورای شهر برسد. خوشبختانه تعدادی از شهروندان و همشهریان نیز اعلام حمایت کرده‌اند که پس از انتشار آلبوم را خریداری می‌کنند.
وی با بیان این‌که این آلبوم در تیراژ 2 هزار نسخه منتشر می‌شود خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه در زمینه هزینه و درآمد این آلبوم این است که اگر تمام آلبوم‌ها را به قیمت اصلی آن بفروشم، 50 درصد هزینه‌ای که برای تولید آن انجام دادم به من برمی‌گردد. بنابراین نگاه من به این آلبوم درآمدی نبود، بلکه خواستم اثری تولید کنم که ویژه یک منطقه باشد تا شاهد اتفاقات مشابه در سایر نقاط استان هم باشیم. تا جایی که می‌دانم تاکنون آلبومی به نام یکی از نقاط مازندران تولید نشده یا اگر هم باشد کمتر از انگشتان یک دست است. اگر حمایت نهادهایی مانند شهرداری‌ها افزایش یابد، این تولیدات فرهنگی نیز در همه نقاط مازندران بیشتر می‌شود.
سرپرست گروه تولید آلبوم «اِلاشت دیار» درباره ترکیب سازهای این آلبوم گفت: با توجه به این‌که خودم موسیقی ایرانی کار کردم و در این حوزه فعال هستم، در تولید قطعات آلبوم از سازهای ایرانی استفاده کردیم و کمتر از سازهای محلی استفاده شد. به عبارتی ترکیب‌بندی کارم ایرانی است، اما ملودی محلی اجرا می‌شود.
این هنرمند مازندرانی ضمن قدردانی از مشارکت‌کنندگان برگزاری مراسم رونمایی آلبوم اظهار کرد: شهرداری، شورای اسلامی و پایگاه مقاومت بسیج آلاشت با این قبیل مشارکت‌ها، انگیزه بیشتری برای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی ایجاد می‌کنند که امیدوارم این حمایت‌ها و همکاری‌ها ادامه داشته باشد.
خواستار افزود: یک آلبوم از این اثر قرار است در بسته‌بندی ویژه برنزی و به صورت حکاکی شده تولید شود که آن اثر را به موزه مردم‌شناسی شهر اهدا می‌کنم. در مراسم رونمایی به هر کدام از خانواده‌های گرانقدر شهدای آلاشت نیز یک آلبوم هدیه می‌شود تا یادآوری کنیم که امنیت و آرامش امروز ما مرهون و مدیون شهدا و خانواده‌های آن‌هاست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code