موضوعات
مازندران

رقابت نفس گیر تیلاپیای وارداتی با قزل‌آلای مازندران

نویسنده:
ورود ماهی خوش‌خوراک و آماده پخت «تیلاپیا» به بازار کشور و از جمله استان مازندران سبب شده است تا پرورش‌دهندگان ماهی سردابی «قزل‌آلا» در مازندران روز‌به‌روز بخش بیشتری از بازار مصرف را به این گونه وارداتی واگذار کنند.
1396/06/14
 به گزارش ایرنا، قیمت رقابتی تیلاپیا هم عامل دیگری است که سبب می‌شود مصرف‌کنندگان، خرید گوشت آماده طبخ این ماهی را بر انواع دیگری از ماهی‌های پرورشی به‌ویژه قزل‌آلا ترجیح دهند و حتی عطای اندک تفاوت موجود در قیمت و طعم ماهیان پرورشی را در کنار تازه بودن آن‌ها به لقای دردسرهای پاک کردن و تیغ‌های نهفته در گوشت آن‌ها ببخشند.
رئیس اداره پایش صنایع و توسعه بازار آبزیان شیلات مازندران با تایید اثرگذاری منفی عرضه تیلاپیا بر بازار قزل‌آلای این استان گفت:قیمت پایین و بدون تیغ بودن ماهی تیلاپیا مهم‌ترین علتی است که مصرف‌کنندگان را به خرید و مصرف این نوع ماهی در مقایسه با قزل‌آلا و دیگر انواع ماهیان پرورشی مازندران ترغیب می‌کند.
«حسین اصغری» افزود: از دلایل مهم پایین بودن مصرف آبزیان در کشور علاوه بر قیمت، مشکل تمیز کردن و تیغ‌های موجود در گوشت ماهیان ایرانی است. این‌ را که ماهی تیلاپیا چگونه، به چه مقدار و با چه تعرفه‌ای وارد می‌شود و به لحاظ کیفی چگونه است باید مسئولان و دست‌اندرکاران مربوطه بررسی کنند و از آن تحلیل منطقی و صحیحی داشته باشند، اما واردات این گونه ماهی بر بازار مصرف قزل‌آلای مازندران به لحاظ رقابتی نبودن روی قیمت و فرآوری اثر منفی گذاشته است. وی تصریح کرد: باید برای حفظ بازار داخلی به‌ویژه ماهی قزل‌آلا، تعرفه واردات را متناسب با قیمت تمام‌شده ماهیان تولیدات داخلی وضع کرد. نمی‌توان تقاضای مردم را سرکوب کرد، اما کسانی که دست‌اندرکار صدور مجوز واردات تیلاپیا هستند باید درباره ارزش غذایی، کیفیت و بهداشتی بودن آن اظهار نظر و بررسی کنند. مسلم است واردات این گونه بر صنعت پرورش ماهیان قزل‌آلا در مازندران اثر منفی گذاشته است. رئیس اداره پایش صنایع و توسعه بازار آبزیان شیلات مازندران قیمت تمام‌شده ماهی قزل‌آلا در مازندران را بیش از 11 هزار تومان در هر کیلوگرم دانست و گفت: این در حالی است که قیمت ماهی وارداتی تیلاپیا با مزیت بدون تیغ بودن آن، کمتر از قیمت تمام‌شده ماهی قزل‌آلای تولیدی استان است. سالانه حدود 16 هزار تن ماهی قزل‌آلا در استان مازندران تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود. در حال حاضر ماهی قزل‌آلا بر اساس وزن و اندازه آن با قیمت 17 تا 20 هزار تومان درهر کیلوگرم عرضه می‌شود.
وی گفت: البته توسعه بازار ماهی‌فروشی با هدف دسترسی آسان مردم، افزایش تولید و تنوع در عرضه از راهکارهای بالا بردن مقدار سرانه مصرف آبزیان است. توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری آبزیان نیز در دستور کار شیلات قرار دارد. در حال حاضر مردم ما ماهی را به دو شیوه سرخ‌شده یا شکم‌پر مصرف می‌کنند که در هر 2 روش پخت، مشکل تمیز کردن و تیغ ماهی وجود دارد.
ماهی تیلاپیا در فهرست 100 گونه مهاجم قرار دارد و برای طبیعت بسیار مخرب است، چراکه این‌گونه مهاجم در مقابل تغییرات دما و شوری نیز مقاوم است و حتی قابلیت تولید مثل در دریای خزر را نیز دارد. وزن این گونه ماهی به دلیل سریع‌الرشد بودن، طی 3 تا 4 ماه به 300 تا 350 گرم می‌رسد. مازندران علاوه بر در اختیار داشتن 338 کیلومتر ساحل دریای خزر، 756 قطعه آببندان و 23رشته رودخانه مهم شیلاتی دارد که سالانه بیش از 75 هزار تن انواع آبزیان در این بسترها تولید می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code