موضوعات
مازندران

جشن بزرگ مازنی‌ها در آخرین روزهای تابستان

نویسنده: مازیار سوادکوهی‌ خبرنگار
دبیر اجرایی پنجمین همایش سوادکوهی‌های مقیم تهران از برگزاری جشن مازنی‌های مقیم تهران در تالار بزرگ وزارت کشور در روز 20شهریور خبر داد.
1396/06/19
«حمیدرضا اسدی نفت‌چالی» به همشهری گفت: اولین همایش سوادکوهی‌های مقیم تهران سال 89 در مجموعه فرهنگی آزادی  تهران برگزار شد که  متعاقب آن 3 همایش دیگر برگزار کردیم. در این همایش‌ها گوشه‌هایی از نمادهای فرهنگی و آیینی مردم مازندران به تصویر کشیده شدند. همایش پنجم که فردا (دوشنبه) برگزار می‌شود، در حقیقت به خواست و تقاضای مازندرانی‌های مقیم تهران است که  با هدف هم‌افزایی، ایجاد شور و نشاط اجتماعی میان هم‌زبانان به عنوان همایشی فرامنطقه‌ای تبدیل شده است.
وی افزود: انجمن سوادکوهی‌های مقیم تهران بیشتر برگزارکننده همایش است و در این همایش مازندرانی‌های مقیم تهران از اقصا‌نقاط استان سهیم هستند، زیرا فرهنگ و آیین‌های بومی مازندران در نقاط مختلف استان وجوه مشترکی با هم دارند و تمایزی بین این آیین‌ها نیست. به عنوان مثال وقتی از آیین «تیرماسیزه‌شو»  صحبت می‌کنیم، تفاوتی در معنا و برداشت از این آیین در سوادکوه که در جنوب شرق استان واقع است با کندلوس در غرب استان وجود ندارد. مازندران یک تن واحد است و شهرستان‌ها یا بخش‌های مختلف بیشتر نشان و نام جغرافیایی را به همراه دارند، نه تفاوت فرهنگ و باورهای مردم.
اسدی نفت‌چالی درباره اهداف برگزاری این همایش‌ گفت: به دلیل مهاجرت بخش قابل‌توجهی از مردم استان به شهرهای دیگر خصوصا تهران، نسل جوان امروز که ریشه و تبار مازندرانی دارند و در تهران یا شهرهای دیگر کشور به دنیا آمده‌اند، کمتر با فرهنگ نیاکان خود آشنا هستند. ما در وهله اول سعی داریم برخی آیین‌ها را به صورت نمادین به نمایش دربیاوریم تا جوانان را با داشته‌های فرهنگی زیبای گذشته استان آشنا کنیم. در عین حال هدف دیگر از برگزاری این همایش ایجاد شادی و نشاط اجتماعی و نوعی همدلی و پیوند بین اقوام مختلف مازندران است. این همایش گرچه بیشتر برای مازندرانی‌های مقیم تهران برگزار می‌شود، اما از شهرهای مازندران نیز به تهران می‌آیند تا برنامه‌های همایش را از نزدیک تماشا کنند.
دبیر اجرایی پنجمین همایش سوادکوهی‌های مقیم تهران تأکید کرد: در این همایش گوشه‌های از موسیقی مازندرانی، آیین‌هایی مثل «لال‌شو»، «تیرماسیزه‌شو» یا مراسم عروسی را به صورت نمادین اجرا می‌کنیم تا بتوانیم با باززنده‌سازی آنها برای نسل امروز ایجاد انگیزه کنیم که آنها در آینده بتوانند میراث‌دار سنت‌های خوب و نیکوی گذشتگان خود باشند.   
اسدی‌نفت‌چالی افزود: در این نوع همایش‌ها فقط روی محورهایی چون حفظ آیین و سنت تأکید نمی‌کنیم، بلکه با کمک کارشناسان سعی می‌کنیم به مشکلات زیست‌محیطی استان و چالش‌هایی که مناطق مختلف با آن روبه‌رو هستند، بپردازیم و از مردم بخواهیم که هرکس براساس توان و دانش خود، اجازه ندهیم محیط زیست مازندران از جنگل و دریا و کوه و رودخانه‌های آن بیش از این آسیب ببینند.
وی اظهار کرد: حفظ محیط زیست به فرهنگ‌‌سازی نیاز دارد. هدف جشنواره این است که تا با تبلیغ در خصوص اهمیت حفظ محیط زیست و جنگل‌های هیرکانی مازندران برای آیندگان از علاقه‌مندان به عنوان همیار محیط زیست ثبت‌نام کنیم و به همین منظور کمیته محیط زیست هم تشکیل شد. ضمن آنکه انجمن اهدای عضو در این همایش دارای غرفه است و هموطنان می‌توانند برای ثبت نام به این غرفه مراجعه کنند.
دبیر اجرایی پنجمین همایش سوادکوهی‌های مقیم تهران افزود: یکی دیگر از اهداف همایش معرفی نخبگان و چهره‌های برتر فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و علمی مازندران است.
اسدی نفت‌چالی با اشاره به نقش شهدای مدافع حرم در استقلال کشور گفت: هدف دیگر همایش پاسداشت فرهنگ ایثار و شهادت و همچنین معرفی شاعران است، چراکه معتقدیم نباید اجازه داد فرهنگ ایثار و شهادت، همچنین ادبیات شعر مازندران به فراموشی سپرده شود.
دبیر اجرایی همایش سوادکوهی‌های مقیم تهران با اشاره به اینکه تجلیل از کارآفرینان از دیگر بخش‌های این همایش است اظهار کرد: از دوستانی که در حوزه اقتصادی دستی در آتش دارند درخواست می‌کنیم اگر آداب و رسوم مازندران برایشان اهمیت دارد، کمک حال ما باشند.
اسدی نفت‌چالی با اشاره به اینکه شروع همایش از ساعت 19:30 است اظهار کرد: نمایشگاه جانبی داریم که از ساعت 17 باز می‌شود و محصولات فرهنگی و سنتی نظیر کچه، کتری، ظروف مسی، محصولات غذایی نظیر آش در آن ارائه می‌شود. البته در اصلی سالن هم ساعت 18:45 باز می‌شود. غرفه کودک هم برای کودکان در نظر گرفته شد. به‌دلیل پیش‌بینی میزان بالای استقبال توصیه می‌‌‌کنیم برای بچه‌های بالا 5 سال بلیت خریداری کنند تا کودکان راحت باشند و خسته نشوند. وی گفت: در این همایش گروه رستاک بخش‌هایی از موسیقی آیینی مازندران را اجرا می‌کند. ضمن آنکه اکبر رستگار و گروه موسیقی وارش، گروه موسیقی اسماعیل عبدی، ابراهیم (ابی) ابراهیمی، علی گرائیلی و گروه زندگی علی حسن‌نژاد در همایش فردا برنامه‌های متنوعی اجرا خواهند کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code