موضوعات
مازندران

جشنواره موسیقی لیلم انتقال فرهنگ‌های بومی

نویسنده:
جشنواره موسیقی بومی «لیلم» هفته گذشته از روز سه‌شنبه به مدت 3 روز برگزار شد، مراسم اختتامیه آن روز جمعه با معرفی گروه‌های برتر به پایان رسید.
1396/09/11
به گزارش همشهری برخی کارشناسان در باره این جشنواره نظر داده‌اند.
«جهانگیر نصری اشرفی» پژوهشگر مازندرانی معتقد است که موسیقی در این جشنواره‌ها خط و الفبای نامرئی در جامعه‌ شفاهی است.
 وی  تأکید کرد: این‌گونه جشنواره‌ها باید دبیرخانه‌ای دائمی متشکل از گروهی از پژوهشگران و آگاهان تاریخ، آیین‌ها و تعاملات قومی منطقه داشته باشند که در طول سال با این دبیرخانه در ارتباط باشند. متخصصان این موسیقی در جایگاه برگزارکنندگان جشنواره باید پژوهش‌هایی را پیش از برگزاری آن انجام دهند تا براساس تعریف‌های ارائه شده بدانند تعریف آنها از این جشنواره‌ها چیست؟
یک کارشناس ارشد ادبیات نمایشی نیز معتقد است که موسیقی بومی باید از حالت ویترینی خارج شود.
«علیرضا سعیدی» گفت:موسیقی مازندران و چه بسا موسیقی بومی البرزنشینان ظرفیت‌های بالایی دارد که باید از آن به درستی استفاده کرد.
به گفته وی برای ایجاد جاذبه و ماندگاری موسیقی بومی که از فرهنگ و دل مردمان گذشته این سرزمین برخاسته، در بین نسل جدید و آیندگان باید از موسیقی کاربردی استفاده کرد.اگر در سال‌های آینده در جشنواره لیلم ورود گروه‌های نمایشی موسیقی بومی اضافه شود، این جشنواره می‌تواند جریان‌ساز و پرچم‌دار این امر در کشور شود.
یکی از نوازندگان آذری از کشور آذربایجان نیز گفت: برگزاری جشنواره موسیقی نواحی نقطه قوتی برای برقراری ارتباط اقوام مختلف است.
«احد ملکی» سرپرست گروه موسیقی عاشیقلار میشوی کشور آذربایجان گفت: جشنواره‌ها محل پیوند بین هنرمندان است. محلی که می‌خواهند نگذارند موسیقی قومی از بین برود.
مدیر گروه موسیقی بومی سلیم نیزتأکیدکرد: نسل جدید نیازمند برگزاری جشنواره‌هایی نظیر لیلم است زیرا موسیقی اصیل همواره اثرگذار است.
«سعدی صادقی» گفت: برگزاری جشنواره‌هایی با موضوع نگاه ویژه به موسیقی محلی می‌تواند بخشی از فرهنگ بومی یک منطقه را حفظ و انتقال دهد.
وی با اشاره به این‌که موسیقی مازندران در چند دهه‌ اخیر با تلاش استادان بزرگ و عاشقی مانند «احمد محسن‌پور» و «جهانگیر نصری اشرفی» و«حسین طیبی» روند رو به بهبودی داشته است، گفت: از دیر باز موسیقی جزو جدایی‌ناپذیر زندگی مردم مازندران بوده و هست و هنوز مانند گذشته موسیقی کار، شادی، عزا و... داریم که این موضوع برخاسته از زندگی روزمره‌ مردم و با توجه به جغرافیای زندگی آنهاست.
مدیر برترین گروه موسیقی نخستین جشنواره «لیلم» اظهار کرد:جشنواره‌ای مانند «لیلم» فرصتی برای سنجش توانایی گروه‌های هنری نیز هست زیرا که برگزاری درست و داوری عادلانه آن انگیزه‌های بیشتری برای ادامه راه به هنرمندان می‌دهد و نسل‌های جوان با تکیه بر دانش برگزارکنندگان و داوران راه هموارتری برای رسیدن به هدف خود پشت سر می‌گذارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code