موضوعات
مازندران

تحقیق و تفحص؛ ابزار مجلس در بررسی عملکرد مدیران

نویسنده: رضا شریعتی خبرنگار
دو هفته پیش بود که «سیدعلی ادیانی‌‌راد» نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در گفت‌‌‌وگو با رسانه‌‌ها پیگیری برای اجرای طرح تحقیق تفحص از سازمان جهاد کشاورزی مازندران را مطرح کرد...
1396/06/15
دو هفته پیش بود که «سیدعلی ادیانی‌‌راد» نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در گفت‌‌‌وگو با رسانه‌‌ها پیگیری برای اجرای طرح تحقیق تفحص از سازمان جهاد کشاورزی مازندران را مطرح کرد. او بعدها در مصاحبه با همشهری گفت: طرح تحقیق و تفحص از سازمان جهاد کشاورزی مازندران در 10 محور تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد که مهم‌ترین محورهای آن نسبت ارتقای راندمان آبیاری در تولید محصولات کشاورزی و آب و خاک و تحویل آب مورد نیاز کشاورزی به کشاورزان برابر احکام مندرج در برنامه پنجم توسعه و همچنین وضعیت پوشش بهینه تولیدات بخش کشاورزی از محورهای این تقاضای است. به علاوه نحوه واگذاری زمین‌ها به اشخاص حقیقی و حقوقی و بررسی عملکرد جهاد کشاورزی مازندران در حوزه‌های مالی، تجاری، کشاورزی و دامی نیز محورهای تحقیق و تفحص از عملکرد این سازمان را تشکیل می‌دهد.
وی افزود: بررسی و تحقیق در خصوص نحوه انتصاب مدیران ستادی و شهرستان‌ها و بررسی عملکرد این سازمان در حوزه‌های مالی، اداری، کشاورزی، دامی و دیگر امور مربوطه هم از محور‌های دیگر تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران به شمار می‌آیند.

ابزار نظارتی مجلس
 برای بررسی بیش‌تر موضوع به سراغ دو نماینده دیگر استان مازندران رفتیم تا نظر آن‌ها را جویا شویم. «محمد دامادی» نماینده مردم ساری و میاندورود در این باره با بیان این‌که تحقیق و تفحص برای آگاهی از وضع خدمات و نقاط ضعف و چالش‌‌‌ها ضروری است گفت: نباید در این مسیر اجازه داد تا با اقدامات هیجانی و به دور از منطق دچار چالش شویم.
وی با بیان این‌که در برخی بخش‌های استان دچار چالش بودیم اظهار کرد: طرح‌های تحقیق و تفحص می‌تواند به تشویق منجر شود، اما نباید اجازه داد تا طرح‌ها ابزار سیاسی شوند. هدف از تحقیق و تفحص شفاف‌سازی روند فعالیت‌های سازمان‌ها، پیگیری تخلفات گذشته و پیشگیری از تخلفات از طریق اطلاع‌رسانی به نهادهای مربوطه است. امیدوار هستیم دولت محترم که تعاملات مناسبی را تا به امروز با مجلس برقرار کرده است، در این موارد همچون گذشته همراه و همدل باشد.

ضرورت رصد عملکرد‌ها
دیگر نماینده مردم ساری و میاندورود نیز با بیان این‌که از طرح تحقیق و تفحص از سازمان جهاد کشاورزی مازندران آگاهی ندارد اظهار کرد: باید نظر دادن در خصوص عملکرد مدیران بر اساس شاخص‌ها توسط وزارت جهاد کشاورزی کشور صورت پذیرد، چراکه آن‌ها بر شاخص‌ها آگاهی بیشتری دارند.
«علی‌اصغر یوسف‌نژاد» افزود: وزارت جهاد کشاورزی و آموزش و پرورش مازندران باید عملکرد مدیران خود را رصد کنند. اطلاعات‌ بنده در این بخش عمومی است و در این باره نظر تخصصی نمی‌دهم، چراکه معتقدم نباید احساسی عمل کرد.

از تحقیق و تفحص استقبال می‌کنیم
«دلاور حیدرپور» رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران که یکی از مدیران مد نظر در طرح تحقیق و تفحص مطرح شده از سوی نماینده قائمشهر است، در این باره به همشهری گفت: از طرح تحقیق و تفحص در حد شنیده‌ها آگاهی دارم. این موضوع را حق نمایندگان می‌دانیم و آمادگی لازم را داریم تا در خصوص ابهامات موجود برای نمایندگان پاسخ دهیم. هرچند سازمان جهاد کشاورزی مازندران شفاف عمل کرد، اما از اجرای این طرح استقبال می‌کنیم.
هرچند رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از اجرای طرح تحقیق و تفحص استقبال کرده و برخی نمایندگان نیز به دنبال اجرای آن هستند و اگرچه اصل 76 قانون اساسی، تحقیق و تفحص در تمام امور كشور را حق نمایندگان مجلس می‌داند، اما امیدواریم مطرح شدن موضوع تحقیق و تفحص از سازمان جهاد کشاورزی مازندران و اداره‌ کل آموزش و پرورش با پشتوانه‌ای سیاسی صورت نگیرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code